SGGW i Miasto Stołeczne Warszawa zawarły porozumienie o współpracy
Porozumienie pomiędzy Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz miastem stołecznym Warszawa pozwala na szeroką współpracę ekspercką, badawczą i dydaktyczną wpisującą się w strategię rozwoju miasta. Dzięki niemu rozwiązania opracowane w trakcie badań naukowych będą mogły być łatwiej wdrażane do praktyki. Na współpracy skorzystają nie tylko mieszkańcy Warszawy, ale także studenci i absolwenci SGGW.
„Bardzo się cieszę z podpisanego porozumienia z Waszą uczelnią, dlatego, że dzisiaj stawiamy przede wszystkim na ochronę środowiska, na politykę żywnościową, na rozwój stref zielonych w mieście, czyli na wszystkie te działania, którymi zajmuje się Wasza szkoła. Cieszę się ze współpracy z SGGW mając na uwadze także promocję miasta jako całości i pokazywanie, że tak nowoczesne kierunki studiów są realizowane w Warszawie” – powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
„Dla mnie istotne jest to, że cele miasta stołecznego Warszawy i cele SGGW są w wielu punktach zbieżne. Chcemy doprowadzić do tego, żeby kampus był swego rodzaju demonstratorem, przykładem w jaki sposób w praktyce wprowadzać również w mieście nowoczesne rozwiązania związane z tworzeniem lepszego środowiska do życia ludzi” – stwierdził rektor SGGW profesor Michał Zasada.
Współpraca w zakresie badań, wdrożeń i upowszechniania wiedzy obejmie wiele dziedzin, w szczególności:
- architekturę i sztukę krajobrazu,
- gospodarkę przestrzenną,
- zrównoważony rozwój,
- zagospodarowanie wód opadowych,
- technologię żywności i żywienie,
- weterynarię,
- leśnictwo i drzewnictwo,
- nauki społeczne, w tym socjologię i pedagogikę,
- inżynierię i ochronę środowiska,
- odnawialne źródła energii,
- informatykę techniczną i telekomunikację,
- ekonomię i finanse,
- rolnictwo i ogrodnictwo,
- leśnictwo,
- biologię,
- inżynierię lądową i transport,
- inżynierię mechaniczną,
- zarządzanie jakością.
Ważnym elementem wspólnych działań będzie opracowywanie i wdrażanie innowacji technologicznych i społecznych, szczególnie rozwiązań inteligentnych miast.
Porozumienie będzie realizowane przy użycie wielu zróżnicowanych narzędzi. Do ważnych należy zaliczyć: szkolenia, warsztaty, konferencje oraz seminaria, a także udział pracowników Partnerów porozumienia w komisjach, radach i zespołach doradczych. Pracownicy uczelni oraz administracji Warszawy prowadząc wspólne projekty będą mieli dostęp do najnowszych i sprawdzonych danych. Dzięki temu studenci i doktoranci uczelni będą mogli realizować prace dyplomowe zgodne z tematyką obejmującą praktyczne aspekty funkcjonowania aglomeracji miejskiej. Pracownicy administracji Warszawy będą mogli uczestniczyć w projektach dydaktycznych i naukowych prowadzonych przez uczelnię. Z kolei studenci i absolwenci uzyskają łatwiejszy dostęp do praktyk i wolontariatu w jednostkach organizacyjnych miasta. Ponadto, SGGW i Warszawa będą realizować wspólne projekty edukacyjne finansowane ze źródeł unijnych i zagranicznych.
W uroczystym podpisaniu porozumienia SGGW reprezentowali: prof. dr hab. Michał Zasada, rektor uczelni; prof. dr hab. Kazimierz Tomala, I-z-ca rektora, prorektor ds. rozwoju; dr hab. Marta Mendel, prorektor ds. współpracy międzynarodowej; prof. dr hab. Jarosław Gołębiewski, prorektor ds. dydaktyki; prof. dr hab. Tomasz Okruszko, prorektor ds. nauki oraz dr inż. Władysław W. Skarżyński, kanclerz.
Urząd Miasta Warszawy reprezentowali: Rafał Trzaskowski, prezydent m. st. Warszawy; Marcin Wojdat, sekretarz m. st. Warszawy oraz Ewa Kolankiewicz, dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej.
Podpisanie porozumienia to symboliczny moment, który jest kolejnym etapem trwającej już od wielu lat współpracy SGGW z miastem stołecznym. Wiele inwestycji, które Warszawa dotychczas zrealizowała było prowadzonych przy wydatnym udziale ekspertów ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Wystarczy wspomnieć o budowie obydwu linii Metra, Stadionu Narodowego, czy Skarpy Warszawskiej. Naukowcy z naszej uczelni pracowali także przy projektowaniu składowisk Radiowo i Łubna oraz wielu innych opracowaniach dotyczących gospodarowania odpadami. Naukowcy z SGGW wykonywali badania środowiskowe na potrzeby oceny zanieczyszczenia terenów po produkcji przemysłowej, dotyczące zanieczyszczenia powietrza oraz innych szkodach ekologicznych.
Wielu naukowców specjalizujących się w architekturze krajobrazu było autorami opracowań na temat zieleni miejskiej oraz pomników warszawskich. Ważnym elementem dotychczasowej współpracy były badania i praca edukacyjna na rzecz prawidłowego żywienia młodzieży w stołecznych szkołach. Warsztaty dla personelu odpowiedzialnego za żywienie w placówkach oświatowych, zwłaszcza w przedszkolach i szkołach podstawowych oraz bardzo liczne opracowania ułatwiające planowanie prawidłowych posiłków dla młodzieży szkolnej to tylko niewielka część współpracy naukowców z naszej uczelni z Warszawą.
Kolejnymi elementami wspólnych działań były też ekspertyzy i prace badawcze dotyczące ochrony zwierząt w przestrzeni miejskiej. Ważnymi zagadnieniami realizowanymi wspólnie z jednostkami administracyjnymi Urzędu Miasta Warszawy są także te z zakresu pedagogiki i socjologii. Wspólnie prowadzone zajęcia dydaktyczne dla studentów tych kierunków realizowane są od kilku lat.