SGGW gospodarzem konferencji EUROLIGI 2021
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie w dniach 18-20 listopada 2021 roku jest gospodarzem spotkania pracowników naukowych, doktorantów i studentów z siedmiu uczelni przyrodniczych z Europy, zgrupowanych w organizacji nazywanej EUROLIGA (ELLS – Euroleauge for Life Sciences) oraz 3 partnerów pozaeuropejskich. ELLS to sieć wiodących uczelni przyrodniczych w Europie, współpracujących w zakresie zarządzania zasobami naturalnymi, nauk rolniczych i leśnych, przyrodniczych, weterynaryjnych, o żywieniu i żywności oraz o środowisku naturalnym. W jej skład wchodzą następujące uczelnie: Wageningen University & Research- Holandia, University of Natural Resources and Life Sciences w Wiedniu- Austria, Czech University of Life Sciences w Pradze- Czechy, University of Hohenheim- Niemcy, Swedish University of Agricultural Sciences- Szwecja, University of Copenhagen, Faculty of Science- Dania oraz Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Od 2013 w skład EUROLIGI wchodzą trzy pozaeuropejskie uniwersytety partnerskie: China Agricultural University w Pekinie- Chiny, Hebrew University of Jerusalem, Robert H. Smith Faculty of Agriculture, Food and Environment – Izrael, Lincoln University- Nowa Zelandia.
Celem EUROLIGI jest przygotowanie i prowadzenie wspólnych programów badawczych oraz dydaktycznych, ułatwianie mobilności studentów i nauczycieli akademickich poprzez uproszczenie stosowanych procedur, a także zapewnienie wysokiej jakości nauczania. Programy dydaktyczne oferowane przez uczelnie sieci ELLS obejmują realizowane w tych uczelniach programy magisterskie uwzględniające dwustronną uznawalność przedmiotów i system ECTS oraz wspólne programy krótkoterminowe realizowane w ramach tzw. szkół letnich. Jednym z celów organizacji jest wdrożenie wspólnych programów magisterskich z obopólnym uznawaniem dyplomów.
Pracą EUROLIGI kierują grupy doradcze i kierownicze:
- ELLS Board (kierownictwo), który tworzą Rektorzy, jest to organ decyzyjny, który zwykle spotyka się raz do roku,
- ELLS Task Force, zespół spotyka się dwa razy w roku i zajmuje się koordynacją działań sieci, rozwijaniem zagadnień dotyczących strategii i polityki, łączy działalność sieci na poziomie uczelni,
- IRO, przedstawiciele biur współpracy międzynarodowej.
W ramach EUROLIGI funkcjonuje także organizacja studencka: The Euroleague Student Association ELSA, która reprezentuje studentów. ELSA ma za zadanie wspierać zadania sieci i przedstawiać jej zarządowi poglądy studentów na kwestie którymi zajmuje się ELLS. Przedstawiciele studentów są we wszystkich agendach i organach sieci.
W trakcie spotkania EUROLIGI w SGGW odbywają się dwie konferencje:
- Spotkanie pracowników: ELLS General Assembly and Forum “Actions towards a more sustainable future, lesson learned from the crisis” (18-19.11.2021),
- Studencka konferencja naukowa: „Green (r)evolution: from molecules to ecosystems” (19-20.11.2021) z podziałem na 4 sekcje tematyczne: Molecule, Organism, Community, Ecosystem.
Tematyka spotkań wpisuje się w szerszy obraz najważniejszych zagadnień i wyzwań dla społeczności akademickiej europejskich uniwersytetów w tym uniwersytetów przyrodniczych.
Organizacji konferencji to bardzo duże wyzwanie, w dobie utrzymującego się zagrożenia epidemicznego, dlatego wydarzenie ma charakter hybrydowy. Spotkania stacjonarne dla grupy pracowników, w tym przedstawicieli władz uczelni zrzeszonych w Eurolidze odbyły się w dniach 18-19.11 na kampusie SGGW.
Na wirtualnym kampusie, stworzonym specjalnie na potrzeby organizacji konferencji, gościmy natomiast ponad 400 studentów reprezentujących 10 uczelni z Europy i ze świata. Spotykają się oni w tym roku pod hasłem Green (r)evolution: from molecules to ecosystems” z podziałem na 4 sekcje tematyczne: Molecule, Organism, Community, Ecosystem. W ramach sesji naukowych odbywają się warsztaty, sesje posterowe oraz wiele nieformalnych aktywności studenckich, które sprzyjać będą wymianie doświadczeń oraz owocnej dyskusji naukowej.
Partnerem strategicznym konferencji Euroligi są Lasy Państwowe. To największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa. Gospodarują lasami o powierzchni jednej czwartej obszaru Polski. Dbają o różnorodność biologiczną lasów, chronią je przed wieloma zagrożeniami, a także czuwają nad gospodarką leśną. Jednym z podstawowych zadań Lasów Państwowych jest udostępnianie lasów całemu społeczeństwu. Ich misja wpisuje się w cele i misję Euroligi, a konferencja jest także okazją do upowszechniania idei zrównoważonego rozwoju, dbałości o klimat oraz troski o lepsze jutro.