SGGW dzięki środkom NAWA wspiera ukraińskie uczelnie
Prorektor ds. współpracy międzynarodowej SGGW dr hab. Marta Mendel podpisała umowę w ramach programu „Solidarni z Ukrainą – Uniwersytety Europejskie”
„Solidarni z Ukrainą – Uniwersytety Europejskie” to element europejskiego planu, który ma przygotować naukę w Ukrainie na czasy powojenne. Polska odgrywa w nim kluczową rolę.
Podpisanie umowy
SGGW otrzymało 991 518,51 zł na działania komplementarne i synergiczne do sojuszu Uniwersytetów Europejskich na rzecz współpracy akademickiej z uczelniami ukraińskimi.
Umowę z ramienia Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie podpisała dr hab. Marta Mendel – prorektor ds. współpracy międzynarodowej, która w swoim wystąpieniu podkreśliła, że działania sojuszu The Green European University – UNIgreen, w które włączone zostaną partnerzy z Ukrainy, tj. National University of Life and Environmental Sciences of Ukraine oraz Podillia State University zostały skonsultowane z obydwoma uczelniami oraz wpisują się w ich oczekiwania i potrzeby. W najbliższym roku SGGW, korzystając ze środków NAWA, sfinansuje: 8 wizyt studyjnych dla przedstawicieli uczelni z Ukrainy w siedzibach partnerów UNIgreen, 13 trzy-miesięcznych stypendiów naukowych dla doktorantów, udział doktorantów z Ukrainy w webinariach prowadzonych w SD SGGW oraz udział partnerów z Kojowa i Kamieńca Podolskiego w konferencji UNIgreen zaplanowanej na 31 stycznia 2023 – mówiła prorektor Mendel.
Umowę kontrasygnował dyrektor NAWA dr Dawid Kostecki.
Podpisanie umowy odbyło się 20 grudnia 2022 r. w siedzibie NAWA. W spotkaniu wzięli udział prorektorzy warszawskich uczelni – SGH i PW – którzy podpisali w umowy w imieniu swoich instytucji.
O idei i sposobie realizacji tych umów mówił na spotkaniu Tomasz Rzymkowski Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu do spraw rozwoju i umiędzynarodowienia edukacji i nauki.
Pomoc tak, ale bez drenażu mózgów
18 polskich uczelni nadzorowanych przez ministra edukacji i nauki, które weszły w skład europejskiego sojuszu Uniwersytety Europejskie będzie łącznikiem między będzie wspierać rozwój studentów, doktorantów i naukowców z Ukrainy. Uczelnie wyłoniono w ramach konkursów ogłoszonych przez Komisję Europejską – każda z nich współpracuje z przynajmniej jedną partnerską uczelnią z Ukrainy.