Rozmowa z dr hab. Sabiną Galus, prof. SGGW z Katedry Inżynierii Żywności i Organizacji Produkcji Instytutu Nauk o Żywności Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie – o nauce, SGGW oraz znalezieniu się w gronie najczęściej cytowanych naukowców na świecie wg rankingu przygotowanego przez Stanford University we współpracy z wydawnictwem Elsevier.
– Pani Profesor, jaki jest zakres Pani badań naukowych? I skąd ten wybór?
– Głównym obszarem moich badań są biopolimerowe materiały opakowaniowe i ich zastosowanie do żywności. Tematem tym zajmuję się od dawna, bo już od czasów studenckich i badań w ramach pracy magisterskiej. Później kontynuowałam podjętą tematykę podczas studiów doktoranckich i obecnie jest ona również przedmiotem mojej pracy badawczej. W obliczu istniejących problemów środowiskowych związanych z ilością odpadów, w tym odpadów opakowaniowych, poszukiwanie innowacyjnych materiałów przyjaznych środowisku jest niezwykle istotne.
– Dlaczego zajęła się Pani nauką i dlaczego w SGGW?
– Tak naprawdę od dziecka interesowała mnie żywność i chciałam zgłębiać jej tajniki. W pierwszej klasie liceum już wiedziałam, że chcę pójść w tym kierunku, a jeden z ówczesnych nauczycieli był absolwentem SGGW i opowiadał bardzo ciekawie o uczelni, stąd moje zainteresowanie. Później były Dni Otwarte, egzaminy i zostałam przyjęta, również na inne uczelnie, jednakże wybrałam SGGW. Głównym powodem były możliwości rozwoju. Podczas studiów doktoranckich odbyłam staże zagraniczne i krótkie wyjazdy edukacyjne, podczas których miałam możliwość współpracy z innymi naukowcami. Te doświadczenia utwierdziły mnie w przekonaniu, że ścieżka badawcza jest moją pasją, którą kontynuuję do dziś. Poza tym mogę się nieustannie uczyć, zdobywać wiedzę i ją przekazywać, co jest również ważnym elementem pracy, który warunkuje podejmowane kierunki badawcze.
– Nad czym aktualnie Pani pracuje? Jaki jest cel badań?
– Obecnie moje badania skupione są wokół opakowań aktywnych. Do struktury materiałów opakowaniowych wprowadzane są różnego rodzaju substancje o działaniu aktywnym, m.in. kwasy fenolowe i nanocząstki tlenku cynku, które oddziałują na produkt wpływając na jego przedłużenie trwałości. Jednym z możliwych obszarów zastosowań są jabłka, które jako owoce klimakteryczne dojrzewają po zbiorze. Po naniesieniu cienkiej warstwy ochronnej w postaci powłoki aktywnej można kontrolować stopień dojrzałości owoców w czasie przechowywania. Takie działanie ma na celu ograniczenie marnotrawienia żywności. Pracuję także nad opakowaniami jednostkowymi w postaci rozpuszczalnych w wodzie saszetek, m.in. do kawy rozpuszczalnej i olejów jadalnych.
– W wyniku Pani działań i osiągnięć naukowych, znalazła się Pani w gronie najczęściej cytowanych naukowców na świecie. Jak to jest być w takim gronie i co to oznacza dla Pani Profesor?
– Znalezienie się w gronie najczęściej cytowanych naukowców na świecie jest ogromnym wyróżnieniem i jestem bardzo dumna, że już po raz kolejny znalazłam się w tym zestawieniu. Dla mnie to potwierdzenie, że prowadzone badania są zauważone i docenione, co daje motywację do dalszych poszukiwań i możliwości rozwoju w podjętej tematyce badawczej.
– Pani Profesor, proszę opowiedzieć o naukowych celach, które sobie Pani wyznaczyła.
– W najbliższym czasie planuję kontynuację podjętych tematów, zwłaszcza w kierunku nanomateriałów, ponieważ ten kierunek jest dla mnie niezwykle interesujący. Metody biologiczne, czyli zielona synteza, umożliwia zastosowanie surowców roślinnych w produkcji nanocząstek metali. Moich celem jest również większa mobilność, wymiana doświadczeń i współpraca z naukowcami z innych jednostek krajowych i zagranicznych.
– Życzę spełnienia tych zamierzeń w nadchodzącym roku. Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała: Anita Kruk, Biuro Promocji SGGW
„World Ranking of Top 2% Scientists”, to lista najczęściej cytowanych naukowców na świecie, którą opracowuje Stanford University we współpracy z wydawnictwem Elsevier. Ranking ocenia dorobek naukowy z uwzględnieniem kryteriów takich jak m.in. indeks Hirscha, liczba cytowań, miejsce i rola autora wśród współautorów. W opublikowanym w październiku 2023 r. rankingu za 2022 r. znalazło się 726 naukowców z Polski, w tym 10 z SGGW:
dr hab. Sabina Galus, prof. SGGW z Katedry Inżynierii Żywności i Organizacji Produkcji Instytutu Nauk o Żywności SGGW
prof. dr hab. Ewelina Hallmann z Katedry Żywności Funkcjonalnej i Ekologicznej Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW
prof. dr hab. Mohamed Hazem Kalaji z Katedry Fizjologii Roślin Instytutu Biologii SGGW
prof. dr Stanisław Karpiński z Katedry Genetyki, Hodowli i Biotechnologii Roślin Instytutu Biologii SGGW
dr hab. inż. Marek Kieliszek, prof. SGGW z Katedry Biotechnologii i Mikrobiologii Żywności Instytutu Nauk o Żywności SGGW
dr inż. Anna Kot z Katedry Biotechnologii i Mikrobiologii Żywności Instytutu Nauk o Żywności SGGW
dr hab. inż. Maja Radziemska, prof. SGGW z Katedry Kształtowania Środowiska Instytutu Inżynierii Środowiska SGGW
prof. dr hab. inż. Ewa Sawosz Chwalibóg z Katedry Nanobiotechnologii Instytutu Biologii SGGW
prof. dr hab. Tomasz Stadejek z Katedry Patologii i Diagnostyki Weterynaryjnej Instytutu Medycyny Weterynaryjnej SGGW
prof. dr hab. Małgorzata Witeska z Samodzielnego Zakładu Ichtiologii i Biotechnologii w Akwakulturze Instytutu Nauk o Zwierzętach SGGW