Salon Socjologiczny w SGGW
Zapraszamy 30 listopada na kolejny Salon Socjologiczny w SGGW
Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane tematyką społeczną 30 listopada o godz. 13.00 do Auli Kryształowej na kolejny wykład otwarty w ramach Salonu Socjologicznego w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Wykład pt. „Cynizm w miejsce ideologii. System nomenklatury partyjnej w Polsce w czasach realnego socjalizmu i po 1989 roku” wygłosi dr hab. Kaja Gadowska, prof. UJ, wiceprezydent Europejskiego Towarzystwa Socjologicznego.
Salon Socjologiczny to spotkania, których pomysłodawcami i organizatorami są pracownicy Instytutu Nauk Socjologicznych i Pedagogiki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Celem spotkań jest upowszechnianie wiedzy społecznej i naukowa debata na temat istotnych problemów społecznych.
Przedsięwzięcie objął Patronatem JM Rektor SGGW prof. dr hab. Michał Zasada, Zarząd Warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Socjologicznego oraz Sekcja Socjologii Nauki Polskiego Towarzystwa Socjologicznego.
Informacje o prelegentce:
Kaja Gadowska – dr hab., profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Dyrektor Instytutu Socjologii UJ w latach 2020–2022. Kierownik Interdyscyplinarnego Centrum Analiz Społeczno-Prawnych UJ. Wiceprezydent European Sociological Association i przewodnicząca ESA Policy Committee w kadencji 2019–2021 i 2021–2023, członkini Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Socjologicznego w kadencji 2018–2021 i 2021–2024, przewodnicząca Sekcji Socjologii Prawa PTS w kadencji 2019–2022.
Główną dziedzinę jej zainteresowań badawczych stanowi problematyka dysfunkcji sfery publicznej i relacji między polityką, gospodarką i administracją w krajach postkomunistycznych. Kierownik oraz wykonawca wielu projektów badawczych. Autorka i współautorka licznych prac naukowych z zakresu systemowych przemian społecznych, politycznych i gospodarczych publikowanych w kraju i za granicą, w tym Zjawisko klientelizmu polityczno-ekonomicznego. Systemowa analiza powiązań sieciowych na przykładzie przekształceń sektora górniczego w Polsce (2002), Dysfunkcje administracji. Służba cywilna w perspektywie neoinstytucjonalnej (2015), Poland. Opening Legal Professions [w:] R. L. Abel, O. Hammerslev, H. Sommerlad, U. Schultz (red.), Lawyers in 21st-Century Societies (2020); redaktor prac zbiorowych, m.in. Legal Change in Post-Communist States: Progress, Reversions, Explanations (wspólnie z Peterem Solomonem, 2019), Sfera publiczna i jej współczesne konteksty (wspólnie z Jolantą Arcimowicz, 2020), Socjologiczna agora. Wykłady mistrzowskie (2021).
Laureatka prestiżowych nagród i wyróżnień, w tym Nagrody im. Stanisława Ossowskiego i Nagrody im. Klemensa Szaniawskiego. Wykładała na wielu uniwersytetach za granicą, m.in. na Uniwersytecie w Tel Awiwie, Uniwersytecie w Heidelbergu, Petersburskim Uniwersytecie Państwowym, Uniwersytecie Karola w Pradze, Uniwersytecie Tamkang w Nowym Tajpej, Uniwersytecie Jordańskim w Ammanie, Uniwersytecie Międzynarodowym w Rabacie oraz IKIU w Qazvin.