Rita Góralska-Walczak stypendystką Miasta Stołecznego Warszawy
Projekt badawczy doktorantki z SGGW dotyczy przeciwdziałania marnotrawstwu żywności i odpowiada na konkretne wyzwania związane z funkcjonowaniem i rozwojem Warszawy.
Zwycięski projekt badawczy nosi tytuł „Diagnoza i opracowanie wybranej ścieżki transformacji systemu żywnościowego miasta Warszawy pod kątem zrównoważonego gospodarowania żywnością w organizacji żywienia zbiorowego.”
Praktyczny wymiar badań
Celem projektu badawczego jest analiza i diagnoza systemu żywienia zbiorowego miasta Warszawy w aspekcie problemu marnotrawstwa żywności, a także opracowanie kodeksu dobrych praktyk, zmierzających do bardziej zrównoważonego gospodarowania żywnością, w tym zwłaszcza ograniczenia skali marnotrawstwa żywności w placówkach żywienia zbiorowego.
Badaniami objęte zostaną wybrane warszawskie placówki oświatowe. W trakcie realizacji projektu zostanie przeanalizowany oraz zdiagnozowany stan wiedzy oraz świadomości głównych interesariuszy (pracowników stołówek szkolnych, właścicieli cateringu, nauczycieli itd.) na temat badanych zagadnień. Uzyskane wyniki pozwolą na identyfikację najważniejszych problemów i barier utrudniających implementację zrównoważonych rozwiązań. Następnie przy wykorzystaniu zebranych w ten sposób danych oraz doświadczeń z innych krajów (na podstawie badań zrealizowanych podczas planowanego stażu badawczego w Kopenhadze) zostanie opracowany „kodeks dobrych praktyk” dla warszawskich placówek oświatowych, który ułatwi wdrażanie zrównoważonego systemu żywienia oraz walkę z marnotrawstwem żywności.
Badania te będą ważnym elementem pracy doktorskiej, która ma na celu wypracowanie ścieżki transformacji dla systemu żywnościowego Warszawy (z możliwością wykorzystania przez inne miasta w Polsce), a ich wyniki zostaną upowszechnione w publikacji naukowej.
Pani Rita Góralska-Walczak jest doktorantką w Szkole Doktorskiej SGGW.
Program stypendialny dla doktorantów i doktorantek Urzędu m.st. Warszawy
W 2019 roku Urząd m.st. Warszawy uruchomił program stypendialny dla doktorantek i doktorantów, których projekty badawcze odpowiadają na konkretne wyzwania związane z funkcjonowaniem i rozwojem Warszawy. Celem programu jest wspieranie zainteresowania młodych badaczy/ badaczek Warszawą jako przedmiotem i obszarem badań oraz uzyskanie popartych badaniami przesłanek do wyboru kierunków działań samorządu.
Stypendia są przyznawana na maksymalnie 12 miesięcy w łącznej kwocie do 30 000 zł na projekt. Stypendyści/ stypendystki, oprócz wsparcia finansowego, mogą liczyć na opiekę pracownika Urzędu m.st. Warszawy, polegającą na przykład na ułatwieniu dostępu do danych i opracowań, którymi dysponuje urząd lub pomoc w załatwieniu ewentualnych formalności koniecznych do przeprowadzenia badania.
Nabór na stypendia m.st. Warszawy dla doktorantów ogłaszany jest corocznie. W 2022 roku odbyła się IV edycja stypendiów. W czterech edycjach swoje projekty badawcze zgłosiło 149 doktorantów i doktorantek z uczelni z całej Polski. Stypendia otrzymało 20 osób.