Relacja z pierwszego posiedzenia Komitetu Nauk o Wodzie i Gospodarki Wodnej
14 listopada 2024 r. odbyło się inauguracyjne posiedzenie Komitetu Nauk o Wodzie i Gospodarki Wodnej przy Prezydium PAN.
Zadania Komitetu
Do zadań Komitetu należeć będzie diagnoza zagrożeń powodziowych i propozycje skutecznych rozwiązań umożliwiających przyjazną ludziom i przyrodzie ochronę zlewni rzek przed klęskami powodziowymi. Ponadto eksperci Komitetu zaangażowani będą w zwiększenie znaczenia nauk o wodzie, zarówno w Polsce, jak i we współpracy międzynarodowej. Celem powołania organu jest przede wszystkim wypracowanie spójnego, interdyscyplinarnego programu badawczego ukierunkowanego na bezpieczeństwo wodne Polski.
Uczestnicy spotkania
W spotkaniu uczestniczyli członkowie Komitetu oraz międzynarodowi eksperci, m.in. dr Primož Banovec (Uniwersytet w Lubljanie), prof. Helmut Habersack (BOKU, Wiedeń) i dr Radek Tomšů (Czeski Instytut Hydrometeorologiczny). Podczas debaty omówiono doświadczenia z ostatnich powodzi w Polsce i Europie Środkowej, analizując przyczyny ekstremalnych zjawisk hydrologicznych oraz współpracę służb ratowniczych.
Podczas posiedzenia powołano prezydium Komitetu, na czele którego stanął prof. dr hab. Paweł Rowiński (Instytut Geofizyki PAN). Funkcję wiceprzewodniczącego pełnią prof. dr hab. inż. Tomasz Okruszko, prorektor ds. nauki SGGW i Mateusz Balcerowicz z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. W celu zwiększenia efektywności działań Komitetu, zdecydowano o utworzeniu trzech zespołów zadaniowych:
- Zespół ds. zadań dla nauki zajmie się rozpoznaniem obszarów badawczych związanych z hydrologią, wskazując priorytety rozwojowe i obszary wymagające wzmocnienia.
- Zespół ds. odbudowy sytuacji popowodziowej będzie wspierał decydentów w zakresie szybkich reakcji na potrzeby wynikające z katastrof hydrologicznych, oferując naukowe i praktyczne rozwiązania.
- Zespół ds. zagrożeń regionalnych skupi się na analizie specyficznych problemów hydrologicznych w różnych regionach Polski, współpracując z zagranicznymi ekspertami w celu wykorzystania międzynarodowych doświadczeń.
Plany Komitetu
Komitet planuje stworzenie interdyscyplinarnego programu badawczego, którego celem będzie skuteczna ochrona przed klęskami hydrologicznymi, a także promocja polskich osiągnięć w naukach o wodzie na arenie międzynarodowej. Współpracę z Komitetem zadeklarowały m.in.: Wody Polskie, Instytut Oceanologii PAN i Centrum Badań Kosmicznych PAN, zapewniające dostęp do zaawansowanego monitoringu i danych.