Wymagane dokumenty - studia I stopnia i jednolite studia magisterskie - cudzoziemcy
Dokumenty składają tylko i wyłącznie kandydaci zakwalifikowani do przyjęcia. Kandydatom tym w dniu kwalifikacji zostanie nadany, w systemie rekrutacyjnym IRK, status “zakwalifikowany”. W dalszym kroku kandydaci zakwalifikowani do przyjęcia na studia pierwszego stopnia lub studia jednolite magisterskie dostarczają w terminie wskazanym w kalendarium rekrutacji komplet wymaganych dokumentów. Prosimy o nieprzesyłanie dokumentów przed terminem ogłoszenia wyników kwalifikacji.
Wykaz dokumentów wymaganych w rekrutacji na studia I stopnia i jednolite studia magisterskie w SGGW:
- Ankieta osobowa – wydruk ankiety wyłącznie z zaakceptowanym elektronicznym zdjęciem kandydata z systemu IRK – ankieta dostępna do pobrania jako plik PDF na koncie kandydata w zakładce „Zgłoszenia rekrutacyjne” w sekcji „Dokumenty i dalsze kroki”. Przed wydrukowaniem ankiety należy sprawdzić czy nie zawiera błędów. Kandydat musi podpisać czytelnie wydrukowaną ankietę w prawym dolnym rogu w miejscu na podpis (należy okazać do wglądu podczas składania ważny dokument potwierdzający tożsamość – w przypadku kandydatów będących cudzoziemcami należy okazać paszport).
- Dokument uprawniający do ubiegania się o przyjęcie na studia pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie:
Kandydaci posiadający świadectwo dojrzałości:
– oryginał oraz kserokopia świadectwa dojrzałości (należy okazać oryginał świadectwa podczas składania w celu poświadczenia przez SGGW kserokopii za zgodność z oryginałem),
– oryginał oraz kserokopia aneksu do świadectwa dojrzałości (należy okazać oryginał dokumentu podczas składania w celu poświadczenia przez SGGW kserokopii za zgodność z oryginałem) – dotyczy kandydatów, którzy podwyższyli wynik egzaminu maturalnego z danego przedmiotu/przedmiotów lub przystąpili do egzaminu maturalnego z przedmiotu/przedmiotów dodatkowych, z których wcześniej nie zdawali egzaminu maturalnego; dokument należy złożyć w przypadku, gdy potwierdza wynik egzaminu z przedmiotów branych pod uwagę w kwalifikacji,
– oryginał oraz kserokopia zaświadczenia o wynikach egzaminu maturalnego wydanego przez okręgową komisję egzaminacyjną (należy okazać oryginał dokumentu podczas składania w celu poświadczenia przez SGGW kserokopii za zgodność z oryginałem) – dotyczy kandydatów, którzy posiadają świadectwo dojrzałości uzyskane w wyniku zdania egzaminu dojrzałości do roku 2004 (wyniki na świadectwie wyrażone w skali ocen 2-5 lub 1-6), którzy przystąpili do egzaminu maturalnego z przedmiotów branych pod uwagę w kwalifikacji,
– oryginał oraz kserokopia dyplomu zawodowego lub dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika, na poziomie IV Polskiej Ramy Kwalifikacji (należy okazać oryginał dokumentu podczas składania w celu poświadczenia przez SGGW kserokopii za zgodność z oryginałem) – dotyczy kandydatów, których wynik egzaminu zawodowego lub wynik egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie brany jest pod uwagę w kwalifikacji.Kandydaci, którzy zdawali maturę międzynarodową lub maturę europejską:
– oryginał oraz kserokopia dyplomu IB lub dyplomu EB (należy okazać oryginał dokumentu podczas składania w celu poświadczenia przez SGGW kserokopii za zgodność z oryginałem),
– oryginał zaświadczenia o zdaniu egzaminu matury międzynarodowej zawierającego informacje o uzyskanych wynikach, wydane przez szkołę – dotyczy kandydatów, którzy zdawali maturę międzynarodową i oczekują na wydanie dyplomu IB,
– pisemne oświadczenie o zobowiązaniu się do doręczenia oryginału dyplomu IB (w celu sporządzenia kserokopii poświadczonej przez SGGW) lub jego notarialnej kopii w późniejszym, ustalonym przez Uczelnianą Komisję Rekrutacyjną terminie – pod rygorem wydania przez tę komisję decyzji o odmowie przyjęcia na studia w przypadku niedopełnienia wyżej wskazanego zobowiązania – dotyczy kandydatów, którzy zdawali maturę międzynarodową i oczekują na wydanie dyplomu IB.Kandydaci posiadający świadectwo potwierdzające uzyskanie wykształcenia w zagranicznym systemie edukacji, potwierdzające wykształcenie średnie oraz uprawniające do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe w kraju wydania:
– oryginał oraz kserokopia świadectwa zagranicznego uznanego w Polsce z mocy prawa lub na podstawie umowy międzynarodowej lub w drodze decyzji administracyjnej kuratora oświaty (należy okazać oryginał dokumentu podczas składania w celu poświadczenia przez SGGW kserokopii za zgodność z oryginałem),
– oryginał oraz kserokopia decyzji kuratora oświaty w sprawie uznania świadectwa zagranicznego za dokument potwierdzający wykształcenie średnie oraz uprawnienie do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe – dotyczy kandydatów posiadających zagraniczne świadectwo, które nie jest uznane z mocy prawa lub na podstawie umowy międzynarodowej (należy okazać oryginał dokumentu podczas składania w celu poświadczenia przez SGGW kserokopii za zgodność z oryginałem)
Jeśli w terminach wyznaczonych do składania dokumentów kandydat nie posiada decyzji o uznaniu świadectwa w Polsce, może dostarczyć decyzję kuratora oświaty w terminie do 26 września 2024 r., w takim przypadku kandydat składa oświadczenie o obowiązku dostarczenia decyzji kuratora oświaty wzór do pobrania. Kandydaci, którzy nie dostarczą decyzji kuratora oświaty we wskazanym terminie nie będą mogli podjąć studiów od 1 października 2024 r.
– oryginał oraz kserokopia poświadczenia zagranicznego świadectwa w formie legalizacja lub apostille – dotyczy kandydatów posiadających zagraniczne świadectwo, które nie jest uznane z mocy prawa lub na podstawie umowy międzynarodowej (należy okazać oryginał dokumentu podczas składania w celu poświadczenia przez SGGW kserokopii za zgodność z oryginałem),
– oryginał oraz kserokopia zaświadczenia potwierdzającego, iż zagraniczne świadectwo maturalne uprawnia do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe w państwie, w którego systemie edukacji zostało wydane – dotyczy kandydatów z zagranicznym świadectwem, które nie jest uznane z mocy prawa lub na podstawie umowy międzynarodowej, o ile kandydat nie posiada decyzji kuratora oświaty w sprawie jego uznania (należy okazać oryginał dokumentu podczas składania w celu poświadczenia przez SGGW kserokopii za zgodność z oryginałem).
- Tłumaczenia przysięgłe na język polski dokumentów potwierdzających wykształcenie oraz certyfikatu językowego – dotyczy dokumentów wydanych w języku obcym, innym niż angielski.
Oryginał oraz kserokopia zaświadczenia o uzyskanym tytule laureata lub finalisty olimpiady stopnia centralnego lub laureata konkursu – dotyczy kandydatów korzystających z uprawnień wynikających z posiadania tytułu laureata lub finalisty olimpiady stopnia centralnego lub laureata konkursu honorowanych przez SGGW w roku akademickim, na który prowadzona jest rekrutacja (należy okazać oryginał dokumentu podczas składania w celu poświadczenia przez SGGW kserokopii za zgodność z oryginałem).
Oryginał oraz kserokopia lub notarialna kopia dokumentu potwierdzającego znajomość języka angielskiego na poziomie biegłości językowej minimum B2 – dotyczy kandydatów ubiegających się o przyjęcie na studia prowadzone w języku angielskim (należy okazać oryginał dokumentu podczas składania w celu poświadczenia przez SGGW kserokopii za zgodność z oryginałem).
Oryginał oraz kserokopia lub notarialna kopia dokumentu potwierdzającego znajomość języka polskiego na poziomie biegłości językowej minimum B2 – dotyczy kandydatów ubiegających się o przyjęcie na studia prowadzone w języku polskim (należy okazać oryginał dokumentu podczas składania w celu poświadczenia przez SGGW kserokopii za zgodność z oryginałem).
Zaświadczenie lekarza medycyny pracy (oryginał) – dotyczy kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia na kierunki studiów, na które tego typu zaświadczenie jest wymagane. Skierowanie na badania do lekarza medycyny pracy kandydat drukuje ze swojego konta w IRK po uzyskaniu status “zakwalifikowany”. Ścieżka: Moje konto > Zgłoszenia rekrutacyjne > Dokumenty i dalsze kroki. Kandydat zobowiązany będzie do złożenia zaświadczenia o braku przeciwwskazań zdrowotnych do odbywania studiów na danym kierunku w dziekanacie właściwego wydziału do końca pierwszego pełnego tygodnia zajęć.
Pisemne oświadczenie obydwojga rodziców lub opiekunów prawnych na podjęcie studiów przez osobę niepełnoletnią. W przypadku, gdy rodzic/opiekun prawny nie jest obecny przy składaniu dokumentów, jego podpis na oświadczeniu musi być potwierdzony przez notariusza lub polskiego konsula – dotyczy kandydatów, którzy nie ukończyli 18 lat przed 1 października 2024 r.
- Dokument potwierdzające zmianę imienia/nazwiska (do wglądu) – dotyczy kandydatów, którzy zmienili swoje imię i/lub nazwisko po uzyskaniu dokumentu potwierdzającego wykształcenie lub certyfikatu językowego.
- Oświadczenie o spełnianiu warunków do odbywania studiów na określonych zasadach. Oświadczenie dostępne jest w Internetowej Rekrutacji Kandydatów, ścieżka: Moje konto > Zgłoszenia rekrutacyjne > Dokumenty i dalsze kroki.
- Oryginał dokument potwierdzającego posiadanie uprawnień do podejmowania studiów na zasadach bez odpłatności (do wglądu) – dotyczy kandydatów cudzoziemców na studia stacjonarne w języku polskim, którzy posiadają wyżej wymienione uprawnienia.
- Oświadczenie o posiadaniu ubezpieczenia zdrowotnego w trakcie trwania studiów. Oświadczenie udostępniane jest kandydatom w systemie IRK. Ścieżka: Moje konto > Zgłoszenia rekrutacyjne > Dokumenty i dalsze kroki.
- Dokument poświadczający polskie pochodzenie (jeśli kandydat posiada taki dokument, należy okazać oryginał dokumentu podczas składania).
- Oryginał dokumentu potwierdzającego nadanie numeru PESEL (do wglądu) – dotyczy kandydatów cudzoziemców, którym nadano numer PESEL w polskim urzędzie).
- Oryginał decyzji stypendialnej Dyrektora NAWA – dotyczy cudzoziemców, którzy są stypendystami Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.