Świadectwa zagraniczne - wymagania
Świadectwa zagraniczne tj. świadectwa wydane w zagranicznych systemach edukacji, na podstawie których kandydaci ubiegają się o przyjęcie na studia pierwszego stopnia oraz jednolite studia magisterskie, muszą być uznane za dokumenty potwierdzające w Polsce wykształcenie średnie oraz uprawnienie do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe.
Świadectwa zagraniczne uznawane są w Polsce w następujący sposób:
UZNANIE Z MOCY PRAWA
Uznanie z mocy prawa dotyczy świadectw zagranicznych wydanych w systemie edukacji państwa członkowskiego Unii Europejskiej, państwa członkowskiego Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym. Są to świadectwa wydane w następujących państwach:
AUSTRALIA, AUSTRIA, BELGIA, BUŁGARIA, CHILE, CHORWACJA, CYPR, CZECHY, DANIA, ESTONIA, FINLANDIA, FRANCJA, GRECJA, HISZPANIA, IRLANDIA, ISLANDIA, IZRAEL, JAPONIA, KANADA, KOLUMBIA, KOREA, KOSTARYKA, LIECHTENSTEIN, LITWA, LUKSEMBURG, ŁOTWA, MALTA, MEKSYK, NIDERLANDY (HOLANDIA), NIEMCY, NORWEGIA, NOWA ZELANDIA, PORTUGALIA, RUMUNIA, SŁOWACJA, SŁOWENIA, SZWAJCARIA, SZWECJA, TURCJA, USA, WĘGRY, WIELKA BRYTANIA, WŁOCHY.
Ponadto, z mocy prawa uznaje się:
- Dyplomy IB (International Baccalaureate), wydane przez organizację International Baccalaureate Organization w Genewie;
- Dyplomy EB (European Baccalaureate) wydane przez Szkoły Europejskie, zgodnie z Konwencją o Statucie Szkół Europejskich, sporządzoną w Luksemburgu dnia 21 czerwca 1994 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 3, poz. 10).
UZNANIE NA PODSTAWIE UMOWY MIĘDZYNARODOWEJ O WZAJEMNYM UZNAWANIU WYKSZTAŁCENIA
- świadectwo ukończenia szkoły średniej (gaozhong) wydane w Chińskiej Republice Ludowej,
- świadectwo uzyskania pełnego wykształcenia średniego wydane w Ukrainie.
Pełen wykaz i teksty umów znajdują się na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej czytaj więcej
Świadectwa uznane z mocy prawa lub na podstawie umowy międzynarodowej nie podlegają procedurze uznania w kuratorium oświaty, tym samym mogą być składane bezpośrednio w uczelni. Dla świadectw tych nie wymagane jest poświadczenie w formie legalizacja lub apostille. Należy pamiętać, że świadectwa wydane w języku obcym innym niż angielski należy przedstawić z tłumaczeniem przysięgłym na język polski.
W przypadku świadectw zagranicznych, które nie zawierają informacji o uprawnieniach do kontynuacji kształcenia na studiach wyższych w kraju, w którego systemie edukacji zostało wydane, Uczelniana Komisja Rekrutacyjna może zażądać przedstawienia zaświadczenia zawierającego powyższe informacje. Zaświadczenie powinno być wydane przez szkołę lub instytucję edukacyjną, która wydała świadectwo, albo potwierdzone przez władze oświatowe państwa, na którego terytorium lub w którego systemie edukacji wydano świadectwo.
UZNANIE W DRODZE POSTĘPOWANIA ADMINISTRACYJNEGO KURATORA OŚWIATY
Dotyczy świadectw zagranicznych wydanych w pozostałych państwach, w tym w Białorusi, tj. w państwach, których świadectwa nie są uznawane z mocy prawa lub na podstawie umowy międzynarodowej o wzajemnym uznawaniu wykształcenia.
Kandydaci posiadający świadectwo zagraniczne podlegające uznaniu w drodze postępowania administracyjnego kuratora oświaty składają w uczelni:
– świadectwo oraz
– legalizację świadectwa lub apostille oraz
– zaświadczenie potwierdzające, że zagraniczne świadectwo uprawnia do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe w państwie, w którego systemie edukacji zostało wydane oraz
– decyzję administracyjną o uznaniu świadectwa wydaną przez kuratora oświaty.
Należy pamiętać, że świadectwa wydane w języku obcym innym niż angielski należy przedstawić z tłumaczeniem przysięgłym na język polski.
Jeśli w terminach wyznaczonych do składania dokumentów kandydat nie posiada decyzji o uznaniu świadectwa w Polsce, może dostarczyć decyzję kuratora oświaty w terminie do 26 września 2024 r. Kandydaci, którzy nie dostarczą decyzji kuratora oświaty we wskazanym terminie nie będą mogli podjąć studiów od 1 października 2024 r.
Postępowanie w sprawie uznania świadectwa prowadzi kurator oświaty właściwy dla miejsca zamieszkania wnioskodawcy bądź – w przypadku braku stałego adresu wnioskodawcy w Polsce, właściwy ze względu na siedzibę uczelni, w której zostanie przedłożone świadectwo.
Kuratorium oświaty właściwym dla siedziby Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie jest:
Mazowieckie Kuratorium Oświaty
W sprawie szczegółowych pytań dotyczących uznania świadectw prosimy o kontakt z właściwym kuratorium.