Realizacja Celów Zrównoważonego Rozwoju w SGGW
Realizacja Celów Zrównoważonego Rozwoju w SGGW.
Część I. Działania mające na celu ograniczenie zużycia energii.
Cele Zrównoważonego Rozwoju to jeden z najważniejszych punktów strategii rozwoju Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie do 2030 roku. Jako najstarsza uczelnia przyrodnicza w Polsce nie wyobrażamy sobie innej drogi, niż nieustanne dążenie do zachowania równowagi między rozwojem społeczno-gospodarczym, a ochroną i wspieraniem środowiska naturalnego. Nasze zaangażowanie w realizację idei zrównoważonego rozwoju zostało docenione w tegorocznym The Impact Rankings. Jest to czołowy światowy ranking, który opiera się na Celach Zrównoważonego Rozwoju wskazanych przez ONZ. Zwrócono w nim uwagę na działania SGGW dotyczące Celu 2. „Zero głodu”, Celu 11. „Zrównoważone miasta i społeczności”, Celu 15. „Życie na lądzie”.
Wprowadzenie
Cele Zrównoważonego Rozwoju (ang. Sustainable Development Goals – SDGs) to plan działań na rzecz przemian i przeobrażeń świata, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone w sposób zrównoważony, z szacunkiem dla środowiska oraz z uwzględnieniem potrzeb przyszłych pokoleń.1
Postawiliśmy sobie za cel wdrożenie rozwiązań niezbędnych do efektywnego gospodarowania zasobami takimi jak: energia i woda poprzez wdrażanie oszczędnościowych technologii. Wodę deszczową gromadzimy w dwóch podziemnych zbiornikach retencyjnych, a obecnie pracujemy nad sposobem jej wykorzystania.
Powietrze oraz zrównoważony rozwój klimatyczny są ze sobą nierozerwalnie powiązane. Jakość powietrza ma wpływ na zdrowie ludzi, zmiany klimatyczne i ochronę środowiska naturalnego. Naturalną konsekwencją tego połączenia jest konieczność zadbania o to czym oddychamy. Dlatego też etapowo wprowadzamy różne rozwiązania zmierzające do poprawy jakości powietrza. Wymienić tu można chociażby instalację ładowarek do samochodów elektrycznych, coroczne poszerzanie areału roślinności drzewiastej i krzewiastej, czy ograniczanie poruszania się samochodami spalinowymi po terenie kampusu dzięki wyposażeniu pracowników technicznych w rowery.
Różnorodność biologiczna wynikająca z troski o warunki klimatyczne to kolejny priorytet w realizacji polityki zrównoważonego rozwoju. W związku z przyrodniczym profilem Uczelni jest on dla nas szczególnie istotny. Łąki kwietne w przestrzeni miejskiej, hotele dla owadów, rewitalizacja terenów zielonych to tylko część działań, które podejmujemy aby realizować cel zwiększania różnorodności biologicznej.
Przystępując do programu rozwoju poprzez realizację SDGs, od początku wiedzieliśmy, że mocno zaangażujemy się w zwalczenia głodu, co zostało już zauważone przez The Impact Rankings. Działania w zakresie żywności i konsumpcji, które wdrażamy to między innymi upowszechnianie jadłodzielni. Dzięki temu ograniczamy marnowanie żywności i promujemy zrównoważone nawyki żywieniowe. W SGGW prowadzimy badania nad bezpieczeństwem i produkcją żywności, co pozwoli nam w przyszłości jeszcze szczerzej zająć się zagadnieniem zrównoważonego podejścia do konsumpcji i gospodarki żywnościowej. W ten obszar wpisują się również działania polegające na tworzeniu, w budynkach dydaktycznych, miejsc odpoczynku dla studentów i pracowników, umożliwiających także przygotowanie posiłków.
Jesteśmy jedną z największych uczelni w Polsce. Studenci, doktoranci, pracownicy badawczo-dydaktyczni i administracyjni to społeczność licząca blisko 20 tys. osób. Z tej perspektywy realizacja celu wiedza i społeczeństwo stanowi ogromny potencjał w promocji edukacji, motywowaniu do nabywania nowych umiejętności, budowaniu wrażliwości na odpowiedzialność społeczną. Dysponujemy dużym i zróżnicowanym kapitałem ludzkim, który może stać się nośnikiem wymienionych idei. Inicjując powstawanie ogrodów społecznościowych, wdrażając politykę równości płci, gwarantując powszechną edukację stopniowo realizujemy plan zrównoważonego rozwoju społecznego.
Cel 7. Czysta i dostępna Energia
Realizacja wymienionych we wprowadzeniu celów wiąże się z zadaniami, których wdrożenie wymaga zabezpieczenia środków finansowych, podjęcia szeregu działań organizacyjnych czy technicznych oraz czasu. Prężenie rozwijamy się w sektorze zrównoważonego gospodarowania energią. Zdajemy sobie sprawę, że wzrost gospodarczy, ochrona środowiska i poprawa warunków życia nie wydarzą się bez znalezienia efektywnego kompromisu między tymi płaszczyznami. Jednym z narzędzi pomagającym osiągnąć ten cel jest wytwarzanie energii z wykorzystaniem źródeł odnawialnych. Najważniejszym z nich jest słońce. Na terenie Nowego Kampusu zostały zainstalowane już trzy instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 33kW. Dodatkowo w obiektach Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Rogowie, już od kilku lat, funkcjonuje instalacja o mocy 40kW. W najbliższym czasie, zarówno na terenie Kampusu w Ursynowie jak i w innych lokalizacjach SGGW, pojawią się panele fotowoltaiczne o mocy 1000 kW. W trzech budynkach zamontowano pompy ciepła. Wykorzystują one energię z otoczenia – ciepłe powietrze, a zatem również energię odnawialną. Warto dodać także, że na jednym z budynków zainstalowano kilkanaście solarów. Dzięki nim blisko 100 pracowników technicznych, w okresie wiosenno-letnim, korzysta z ciepłej wody podgrzewanej wyłącznie promieniami słońca. Za sprawą systemu zarządzania siecią ciepłowniczą, we wszystkich budynkach w sezonie grzewczym (w godz. 20:00-6:00) temperatura jest automatycznie obniżana o 2st.C. Wprowadzamy komputerowe sterowania wentylacją i klimatyzacją sal umożliwiający racjonalne zarządzanie energią. Zainstalowaliśmy oświetlenia LED w większości przestrzeni wspólnych obiektów Uczelni, pozwalający samodzielnie zarządzać zużyciem energii oraz jej dostępnością. Dzięki tym wszystkim rozwiązaniom, nie tylko oszczędzamy energię, ale i redukujemy emisję gazów cieplarnianych. To nasz mały wkład w walkę ze zmianami klimatycznymi i osiąganie celów zrównoważonego rozwoju.
Podsumowanie
Dla przyszłości SGGW, kluczowe znaczenie ma konsekwentna kontynuacja przedsięwzięć rozwojowych zainicjowanych we wcześniejszych latach oraz ciągłe poszerzanie wachlarza podejmowanych działań. Kolejne informacje kierowane do Państwa, a dotyczące realizacji polityki Zrównoważonego Rozwoju, zawierać będą dane o zmianach zachodzących w obszarach: woda, powietrze i klimat, żywność i konsumpcja, społeczeństwo i wiedza oraz różnorodność biologiczna.