Raport „Wody podziemne”
Raport „Wody podziemne” z okazji Światowego Dnia Wody 22 marca
Niewidoczne, pod naszymi stopami, wody gruntowe są ukrytym skarbem, który wzbogaca nasze życie. W najbardziej suchych częściach świata może to być jedyna woda, jaką mają ludzie. Prawie cała płynna woda słodka na świecie to woda podziemna, która stanowi źródło zaopatrzenia w wodę pitną, wspiera systemy sanitarne, rolnictwo, przemysł i ekosystemy. To, co robimy na powierzchni, ma znaczenie pod ziemią. Musimy wprowadzać do gleby tylko nieszkodliwe, ulegające biodegradacji produkty i wykorzystywać wodę w sposób jak najbardziej efektywny.
Wody podziemne przekraczają granice. Musimy współpracować, aby w sposób zrównoważony zarządzać tym cennym zasobem. Nie możemy zarządzać tym, czego nie zmierzymy. Wody podziemne muszą być dokładnie zbadane, przeanalizowane i monitorowane.
Wody podziemne będą odgrywać kluczową rolę w adaptacji do zmian klimatu. Musimy chronić i badać wody podziemne, równoważąc potrzeby ludzi i planety.
Wody podziemne
UKRYTE ŹRÓDŁA
konferencja online Polskiej Akademii Nauk
z okazji Światowego Dnia Wody
22 marca 2022
(wtorek)
Program konferencji
Program konferencji
prof. Paweł Rowiński, Wiceprezes Polskiej Akademii Nauk
prof. Tomasz Okruszko, Przewodniczący Komitetu Gospodarki Wodnej PAN; Prorektor ds. Nauki – Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie