Rafał Maciaszek – Klimatyczny Człowiek Roku 2021
W konkursie zorganizowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska tytuł – Klimatyczny Człowiek Roku 2021 i główną nagrodę otrzymał mgr inż. Rafał Maciaszek, doktorant w Katedrze Genetyki i Ochrony Zwierząt Instytutu Nauk o Zwierzętach za projekt Łowca Obcych. Zainteresowanie konkursem było ogromne. W ostatnim etapie oddano prawie 6,5 tys. głosów.
Konkurs Klimatyczny Człowiek Roku to projekt pilotażowy, który został zorganizowany z inicjatywy działającej przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska Młodzieżowej Rady Klimatycznej. Przeprowadzony został przy udziale Krajowego Ośrodka Zmian Klimatu (PIB-IOŚ).
Konkurs jest skierowany do osób w wieku 16-30 lat, które są zaangażowane, inspirują oraz realizują inicjatywy w zakresie ochrony klimatu. Ma na celu wyłonienie i nagrodzenie zwycięzcy za prospołeczne lub edukacyjne działania na rzecz klimatu, ograniczania skutków zmian klimatu oraz adaptacji do zmian klimatu.
Uroczysta gala wręczenia tegorocznych nagród odbyła się 29 listopada
w siedzibie Ministerstwa Klimatu i Środowiska z udziałem wiceministra Adama Guibourgé-Czetweryńskiego. Pan Rafał Maciaszek otrzymał tytuł Klimatycznego Człowieka Roku 2021, a także dyplom i statuetkę.
Rafał Maciaszek jest pomysłodawcą akcji Łowca Obcych, której głównym celem jest lokalizowane i obejmowane monitoringiem gatunków obcych roślin i zwierząt uwalnianych do wód otwartych w Polsce. W ramach inicjatywy Łowca Obcych powstały strony internetowe www.lowcaobcych.pl oraz www.facebook.com/LowcaObcych, na których, publikowane są aktualne informacje na temat gatunków obcych, ich wpływu na środowisko przyrodnicze i gospodarkę, podejmowanych działań w zakresie ich kontroli, plakaty edukacyjne, a także klucze do identyfikacji poszczególnych gatunków oraz sposoby postępowania w przypadku ich stwierdzenia. Do najważniejszych efektów inicjatywy należą: wzrost ogólnej świadomości dotyczącej gatunków obcych w polskich wodach, wprowadzenie tematu inwazyjnych gatunków obcych do wybranych szkół podstawowych i średnich, wycofanie gatunków inwazyjnych ze sprzedaży na głównych portalach ogłoszeniowych oraz największych sieci sklepów zoologicznych w Polsce, a także stworzenie największego krajowego azylu dla żółwi gatunków obcych. W ciągu zaledwie dwuletniej działalności Łowcy Obcych opublikowano ponad 100 artykułów, wywiadów w krajowych pismach, radiu i telewizji. Powstała także pierwsza polska bajka ukazująca problem „wypuszczania na wolność” zwierząt akwariowych, a właściwie ich porzucania – https://www.youtube.com/watch?v=YSkU0WRQEww.
Pan Rafał Maciaszek jest zapraszany w charakterze eksperta do realizacji projektów z zakresu ochrony przyrody, jak np. opracowanie metod odłowu inwazyjnych gatunków raków i żółwi, które posłużą do realizacji zapisów ustawy o gatunkach obcych wszystkim samorządom lokalnym w Polsce, prowadzi monitoring przyrodniczy chronionego raka szlachetnego. Jest oficjalnym delegatem Polski na forum naukowym ds. inwazyjnych gatunków obcych przy Komisji Europejskiej.
W Konkursie organizowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, oprócz tytułu Człowieka Klimatycznego Roku i nagrody głównej, przyznano również dwa wyróżnienia. Otrzymały je Weronika Urbańska – ekspertka w dziedzinie efektywnej i racjonalnej gospodarki odpadami, zaangażowana w wydarzenie #Trashtagchallenge 2, mające na celu promowanie postaw proekologicznych wśród studentów największych wrocławskich uczelni poprzez wspólne uprzątnięcie terenu z odpadów oraz Małgorzata Terrero-Rozmus – założycielka instagramowego profilu Rething, na którym zachęca obserwujących do podejmowania codziennych działań na rzecz klimatu
i upowszechnia wiedzę na temat zmian klimatu oraz o środowisku.
Źródła:
https://www.gov.pl/web/klimat/wybraliscie-klimatycznego-czlowieka-roku