Projekty Erasmus+ realizowane w Instytucie Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW
Instytut Nauk o Żywieniu Człowieka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego koordynuje trzy projekty międzynarodowe finansowane przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, Narodową Agencję Erasmus+ – projekt TEFSI (Transformation of European Food Systems towards Sustainability by Transnational, Innovative Teaching), GOODFOOD (Good Teaching Practices in Experiential Learning for Effective Education in Embedded Food Systems) oraz SAFE-ORGfood (Transnational Quality Education for Organic Food Safety).
Celem realizowanych projektów jest budowa sieci współpracy między europejskimi uczelniami oraz przygotowanie i wdrożenie innowacyjnych strategii oraz narzędzi edukacyjnych służących podniesieniu kompetencji nauczycieli akademickich i poprawie jakości kształcenia z zakresu bezpieczeństwa żywności w produkcji ekologicznej oraz transformacji europejskich systemów żywnościowych w kierunku zrównoważonego rozwoju.
Instytut Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW jest koordynatorem następujących projektów:
TEFSI
Projekt „Transformacja Europejskich Systemów Żywnościowych w kierunku Zrównoważonego Rozwoju przez Międzynarodowe, Innowacyjne Nauczanie” (Transformation of European Food Systems towards Sustainability by Transnational, Innovative Teaching) wspiera współpracę między 9 europejskimi uczelniami w celu opracowania, wdrożenia i upowszechnienia innowacyjnych metod nauczania w zakresie tematów obejmujących różne aspekty zrównoważonych systemów żywnościowych. TEFSI dąży do zwiększenia świadomości nauczycieli akademickich na temat znaczenia tych zagadnień w ich codziennych wykładach. Projekt ma podnieść kompetencje nauczycieli akademickich i poprawić jakość kształcenia.
Pierwszym etapem była analiza poziomu włączenia zagadnień dotyczących zrównoważonych systemów żywnościowych do treści edukacyjnych na uczelniach, wykorzystywanych metod i narzędzi edukacyjnych oraz perspektyw na wdrożenie innowacji w tym obszarze. Następny etap to opracowanie materiałów edukacyjnych nt. innowacyjnych metod i koncepcji nauczania, przedstawienie ich podczas międzynarodowych szkoleń dla kadry akademickiej, włączenie do codziennych aktywności dydaktycznych wykładowców uczelni uczestniczących w projekcie i upowszechnienie podczas konferencji TEFSI.
Strona projektu TUTAJ
GOODFOOD
Projekt „Dobre praktyki w uczeniu się przez doświadczenie dla efektywnego kształcenia w zakresie terytorialnych systemów żywnościowych” (Good Teaching Practices in Experiential Learning for Effective Education in Embedded Food Systems) ma na celu zbudowanie sieci współpracy między europejskimi uczelniami oraz przedstawicielami terytorialnie osadzonych systemów żywnościowych. Wynikiem tej współpracy ma być opracowanie, przetestowanie i wdrożenie aktywności edukacyjnych opartych na uczeniu się przez doświadczenie, pozwalających zarówno nauczycielom akademickim, jak i studentom na zdobycie i wymianę doświadczeń oraz wiedzy na temat terytorialnie osadzonych systemów żywnościowych i najlepszych praktyk ich przyszłego rozwoju.
Projekt GOODFOOD przewiduje przygotowanie i wdrożenie szerokiego spektrum treści i narzędzi dydaktycznych, m.in. organizację międzynarodowych programów intensywnych pt. „Embedded food systems in territories”, w ramach których studenci z europejskich uczelni partnerskich będą analizować różne aspekty zrównoważenia lokalnych systemów żywnościowych (w regionach Münsterland i Piemont) oraz ich osadzenie w terytoriach. Programy Intensywne będą poprzedzone kursami e-learningowymi, w ramach których studenci uzyskają podstawową wiedzę teoretyczną potrzebną do dalszego praktycznego badania terytorialnie osadzonych systemów żywnościowych.
Rezultaty projektu obejmują m.in. sylabus i materiały edukacyjne opracowane na potrzeby programów intensywnych, zbiór wybranych studiów przypadku osadzonych systemów żywnościowych jako baza do opracowania treści i narzędzi edukacyjnych oraz katalog innowacyjnych metod i narzędzi edukacyjnych do wykorzystania przez nauczycieli akademickich w edukacji w zakresie osadzonych systemów żywnościowych.
Strona projektu w budowie
SAFE-ORGfood
Celem projektu „Międzynarodowa jakość edukacji w zakresie bezpieczeństwa żywności ekologicznej” (Transnational Quality Education for Organic Food Safety) jest opracowanie i szerokie upowszechnienie innowacyjnych, kompleksowych materiałów edukacyjnych dotyczących bezpieczeństwa żywności w produkcji ekologicznej, a w konsekwencji podniesienie jakości i efektywności nauczania uniwersyteckiego w tym obszarze.
Podjęte w projekcie działania obejmują opracowanie materiałów edukacyjnych w postaci podręcznika z teoretycznymi podstawami bezpieczeństwa żywności w produkcji ekologicznej oraz gotowymi do wdrażania praktycznymi rozwiązaniami w tym zakresie. Zostaną również opracowane materiały e-learningowe i wideo on-line na temat bezpieczeństwa żywności w produkcji ekologicznej, które będą wdrażane w codzienne zajęcia dydaktyczne na uczelniach.
Dzięki ponadnarodowemu charakterowi działań możliwa jest analiza i zestawienie największych atutów zaangażowanych w projekt uniwersytetów w zakresie różnych metod i strategii nauczania. Działania wdrożeniowe przybliżą obecnemu szkolnictwu wyższemu UE tematy bezpiecznej produkcji ekologicznej i zaspokajenia potrzeb społecznych (również w odniesieniu do celów zrównoważonego rozwoju), a także zwrócą uwagę na potrzeby rozwijającego się europejskiego rynku żywności ekologicznej.
Strona projektu TUTAJ