Profesor Urszula Zajączkowska autorką libretta
Dr hab. Urszula Zajączkowska, prof. SGGW z Samodzielnego Zakładu Botaniki Leśnej Instytutu Nauk Leśnych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie napisała libretto do opery ekologicznej Szczur i Drzewo, której premiera odbędzie się 28 września na scenie Basenu Artystycznego w Warszawie. Produkcja powstała we współpracy warszawskiego Teatru Lalek Guliwer oraz 14. Festiwalu Muzyki Współczesnej dla Dzieci „Mała Warszawska Jesień”.
Szczur i Drzewo to poetycka opowieść o nadziei i pierwotnej sile przyrody. W zniszczonym krajobrazie, samotne, martwe drzewo i stary szczur walczą o przetrwanie. Ta alegoryczna historia ukazuje siłę natury i jej zdolność do regeneracji, podkreślając, że nawet w najciemniejszych chwilach może zrodzić się nowe życie. Opowieść ta rysuje emocjonalny obraz walki i odnowy, pozostawiając widza z głębokim przesłaniem o trwałości nadziei.
Występują:
Joanna Freszel – sopran
Izabela Zachowicz – aktorka
Jakub Kowalczyk – aktor
Hanna Wlaź – tancerka
NEOQUARTET:
Karolina Piątkowska-Nowicka – skrzypce
Paweł Kapica – skrzypce
Michał Markiewicz – altówka
Krzysztof Pawłowski – wiolonczela
oraz:
Piotr Nowicki – fortepian, sampler
Paweł Nowicki – instrumenty perkusyjne
Data: 28.09.2024, godzina: 14.00 i 16.00
Miejsce: Basen Artystyczny, ul. Marii Konopnickiej 6, Warszawa
Wstęp na operę jest bezpłatny, obowiązują zapisy – link do formularza zapisów na operę ekologiczną Szczur i Drzewo
Spektakl jest przygotowany wspólnie z dziećmi i młodzieżą w spektrum autyzmu i przyjazny dla osób w spektrum autyzmu, rekomendowany dla dzieci powyżej 8 roku życia.
Opera ekologiczna Szczur i Drzewo rozpocznie sezon teatralny 2024/2025 w Teatrze Lalek Guliwer. Wyreżyserował są dyrektor teatru – Robert Drobniuch. Muzykę skomponował Jerzy Kornowicz, a libretto napisała Urszula Zajączkowska – polska botaniczka, eseistka i poetka, nominowana m.in. do Paszportów Polityki, laureatka Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Fundacji im. Kościelskich.
Opera powstała we współpracy ze Związkiem Kompozytorów Polskich, a jej premiera jest jednym z wydarzeń 14. Festiwalu Muzyki Współczesnej dla Dzieci „Mała Warszawska Jesień”. Pokazy premierowe zostały dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Dostępna”. Partnerem premiery jest Warszawska Opera Kameralna. Wydarzenie jest współfinansowane w ramach Funduszy Instytucji Kultury m. st. Warszawy.
Źródło: Teatr Lalek Guliwer