Profesor Tomasz Borecki członkiem Komisji ds. Etyki PAN
Prof. Tomasz Borecki jest profesorem nauk leśnych, ekspertem w zakresie urządzania lasu, autorem ponad 190 opracowań nt. współczesnego leśnictwa. 0d 1979 r. jest związany ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W latach 1996-2002 był prorektorem, a w latach 2002-2008 rektorem SGGW.
Pełnił wiele ważnych funkcji. Przez 3 kadencje był członkiem Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich – KRASP (2002-2012) i jej wiceprzewodniczącym w latach 2005-2008, przewodniczącym Konferencji Rektorów Uczelni Rolniczych (2002-2005), przewodniczącym Konferencji Rektorów Uczelni Warszawskich (2005-2008), dyrektorem międzyuczelnianego Instytutu Problemów Współczesnej Cywilizacji im. Marka Dietricha (2008-2020), zastępcą przewodniczącego Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów (2013-2016). Jest doktorem honoris causa Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Agrarnego w Dublanach oraz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W latach 2010-2015 był doradcą społecznym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej do spraw wsi. Z dniem19 kwietnia 2021 r. został członkiem Komisji ds. etyki w nauce przy Polskiej Akademii Nauk.
Komisja do spraw etyki w nauce przy PAN jest wybierana spośród kandydatów zgłoszonych przez całe środowisko naukowe i akademickie.
W kadencji 2019-2022 przewodniczącym jest prof. dr hab. n. med. Andrzej Górski, zastępcą przewodniczącego prof. dr hab. n. med. Janusz Limon.
Członkami Komisji są:
- Prof. dr hab. Osman Achmatowicz
- Prof. dr hab. Wiesław Banyś
- Prof. dr hab. Andrzej Białynicki-Birula
- Prof. dr hab. Andrzej Grzywacz
- Prof. dr hab. Tadeusz Luty
- Prof. dr hab. Piotr Węgleński
- Prof. dr hab. Jan Woleński
Do tego zacnego grona dołączył prof. dr hab. Tomasz Borecki.
Należy podkreślić, że dwóch innych członków Komisji to także byli pracownicy SGGW: prof. Osman Achmatowicz, wieloletni sekretarz Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów oraz prof. Andrzej Grzywacz, dziekan Wydziału Leśnego (1990-1993) i prorektor SGGW w latach1984-1990.
Komisja ds. etyki w nauce PAN wyraża opinie w sprawach dotyczących naruszeń zasad etyki w nauce przez pracowników uczelni, jednostek naukowych Akademii oraz instytutów badawczych, w szczególności w postępowaniach prowadzonych przez komisje dyscyplinarne. Z własnej inicjatywy może kierować sprawy w tej kwestii do właściwych komisji dyscyplinarnych z zaleceniem przeprowadzenia
postępowania wyjaśniającego. Prowadzi również działalność mającą na celu upowszechnianie standardów rzetelności badań naukowych.
W dniu 25 czerwca 2020 r. Zgromadzenie Ogólne Polskiej Akademii Nauk uchwaliło opracowany przez Komisję Kodeks Etyki Pracownika Naukowego (Wydanie III), zawierający zalecenia dotyczące postępowania z danymi naukowymi, procedurami badawczymi, praktykami wydawniczymi, recenzowaniem i opiniowaniem prac.
Opracowując tę wersję Kodeksu członkowie Komisji ds. Etyki w Nauce uwzględnili sugestie zgłoszone przez środowisko naukowe i akademickie.