Profesor Stanisław Gawroński Członkiem Honorowym Polskiego Towarzystwa Botanicznego
Prof. dr hab. Stanisław W. Gawroński otrzymał godność członka honorowego Polskiego Towarzystwa Botanicznego, nadawaną osobom wybitnie zasłużonym na polu botaniki i nauk pokrewnych, a także szczególnie zasłużonym dla PTB. Wręczenie aktu nadania miało miejsce 28 czerwca 2022 r. w Auli im. Adama Mickiewicza Uniwersytetu Warszawskiego podczas sesji jubileuszowej poświęconej obchodom stulecia Polskiego Towarzystwa Botanicznego, zorganizowanej w ramach LIX Zjazdu „Amor plantarum nos unit – Łączy nas umiłowanie roślin”.
Choć Polskie Towarzystwo Botaniczne (PTB) istnieje od 100 lat, w poczet jego członków honorowych zostało przyjętych dotychczas jedynie 104 botaników, reprezentujących różne ośrodki naukowe w Polsce i 68 botaników z zagranicy. Do tego zaszczytnego grona dołączył obecnie Profesor Stanisław Gawroński. Jest to piąte tego typu wyróżnienie dla pracownika Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Honorowe członkostwo PTB otrzymali dotychczas: prof. dr hab. Tomasz Wodzicki (1992 r.), prof. dr hab. Zofia Starck (1995 r.), prof. dr hab. Stefan Zajączkowski (2001 r.), prof. dr hab. Tomasz Majewski (2007 r.).
Profesor S. Gawroński jest emerytowanym pracownikiem Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu (obecnie: Wydział Ogrodniczy) Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, od wielu lat związanym z Zakładem Przyrodniczych Podstaw Ogrodnictwa, nadal prowadzącym badania naukowe.
W swojej pracy badawczej podejmuje tematy nie tylko ważne i aktualne, ale przede wszystkim pionierskie i ponadczasowe. Jest uczonym o wysokiej, ugruntowanej pozycji naukowej, cieszącym się znaczącym autorytetem badaczy z całego świata. Świadczą o tym szeroko rozwinięta współpraca międzynarodowa, liczne publikacje i prelekcje zagraniczne, a także prestiżowe nagrody przyznane za dotychczas prowadzoną działalność.
Profesor S. Gawroński od ponad 20 lat prowadzi badania naukowe dotyczące możliwości wykorzystania roślin do usuwania ze środowiska naturalnego metali ciężkich, zanieczyszczeń organicznych oraz pyłu zawieszonego. Jest cenionym w Polsce i za granicą specjalistą w zakresie przeciwdziałania degradacji środowiska spowodowanego postępującą antropopresją. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z zanieczyszczeniem i rekultywacją obszarów zurbanizowanych, a Jego dociekania naukowe, skoncentrowane na pyłach zawieszonych, wielopierścieniowych węglowodorach aromatycznych, metalach ciężkich oraz metalach szlachetnych uwalnianych przez nowoczesne pojazdy wyposażone w katalizatory, wpisują się w nurt najnowszych światowych badań biotechnologii środowiskowej.
Zrealizował 5 grantów międzynarodowych, których rezultatem było m.in. dokonanie pomiaru zanieczyszczeń gromadzonych przez rośliny oraz opracowanie listy gatunków roślin drzewiastych najbardziej wydajnych w procesie fitoremediacji. Reprezentował Polskę w dwóch programach COST Action Initiative w tej dyscyplinie. Jego osiągnięcia były podstawą do przyznania w 2015 r. międzynarodowej nagrody dla najwybitniejszych naukowców w dziedzinie fitoremediacji – Milton Gordon Award for Excellence in Phytoremediation. Ceremonia wręczenia prestiżowej nagrody odbyła się podczas dorocznej Konferencji Międzynarodowego Towarzystwa Fitotechnologii w Kansas, USA. W 2016 r. zaproszony został przez Uniwersytet w Kyoto do udziału w projekcie rewitalizacji terenów skażonych cezem (137 Cs) w rejonie Fukuszimy.
Jest członkiem założycielem Międzynarodowego Towarzystwo Fitotechnologii (przez 4 lata członek zarządu) oraz Polskiego Towarzystwa Nauk Ogrodniczych, Rady Naukowej Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie, Rady Naukowej Instytutu Fizjologii Roślin PAN w Krakowie.
Profesor S. Gawroński jest także wybitnym dydaktykiem, promotorem ponad 100 prac magisterskich i 16 prac doktorskich. Opracowany według Jego autorskiej koncepcji przedmiot „Fitoremediacja” jest realizowany na kilku kierunkach w SGGW oraz na kierunku biotechnologia na Politechnice Warszawskiej.
Profesor S. Gawroński od wielu lat aktywnie uczestniczy w życiu Polskiego Towarzystwa Botanicznego, w szczególności Oddziału Warszawskiego PTB, którego jest wielkim sympatykiem. Udział w cyklicznie organizowanych spotkaniach i aktywność podczas naukowych debat świadczą o wielkim zaangażowaniu w tematykę prezentowanych referatów. Pan Profesor jest również jednym z dwunastu wybitnych prelegentów wybranych przez PTB do poprowadzenia webinariów botanicznych organizowanych w ramach ogólnopolskich obchodów jubileuszu stulecia PTB i Roku Botaniki, których celem jest poruszenie najciekawszych zagadnień naukowych realizowanych na polu szeroko rozumianej botaniki.
Dokonania badawcze Profesora Stanisława Gawrońskiego, dorobek dydaktyczny, organizacyjny i popularyzatorski oraz działalność na rzecz Polskiego Towarzystwa Botanicznego zostały docenione przez Walne Zgromadzenie Delegatów PTB, które w roku jubileuszu 100-lecia Towarzystwa podjęło uchwałę o przyjęciu Pana Profesora w poczet swoich członków honorowych.