Profesor Krystyna Gutkowska dnia 17 września została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej
Profesor nauk ekonomicznych, ekspert w zakresie badań marketingowych na rynku żywności, funkcjonowania gospodarstw domowych i zachowań konsumenckich, koordynator krajowych i unijnych projektów badawczych, które znacząco zwiększyły potencjał badawczy, dydaktyczny i laboratoryjny Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW.
Od 1979 r. pracuje jako nauczyciel akademicki w SGGW. Była prodziekanem ds. dydaktyki (1993-1998), prorektorem ds. dydaktyki w kadencjach 2005-2008 oraz 2008-2012. Czterokrotnie pełniła funkcję dziekana Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji (1999-2005 i 2012-2019). Członek Senatu SGGW wielu kadencji (1993-1996 i 2002-2019), a także Przewodnicząca Senackiej Komisji ds. Dydaktyki i Wychowania (2012- 2019). Obecnie zajmuje stanowisko dyrektora Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW.
Profesor K. Gutkowska pełniła wiele odpowiedzialnych funkcji także poza SGGW. Jest lub była członkiem wielu rad naukowych oraz Zarządu Stowarzyszenia Uniwersytetów Life Sciences – ICA (2008-2012), a także przewodniczącą Rady Naukowej Instytutu Żywności i Żywienia (2018-2020).
Jej zainteresowania naukowe ukierunkowane były początkowo na kwestie związane z funkcjonowaniem gospodarstw domowych, zwłaszcza wiejskich oraz zachowania konsumentów na rynku żywności w Polsce. Projekt, którego była koordynatorem ze strony polskiej, uzyskał dofinansowanie National Science Foundation USA (1994 r.), a na podstawie przeprowadzonych badań opublikowano wiele nowatorskich prac nt. funkcjonowania polskich gospodarstw domowych w warunkach transformacji ustroju społeczno-gospodarczego. Zagadnienia te były też przedmiotem badań w ramach grantów współrealizowanych m.in. z Instytutem Rynku Wewnętrznego i Konsumpcji oraz Szkoły Głównej Handlowej. W późniejszym okresie powstał drugi nurt pracy badawczej, dotyczący nowych trendów w konsumpcji, rolnictwa ekologicznego i perspektyw rozwoju rynku żywności ekologicznej i tradycyjnej w Polsce oraz innowacji w żywności .
Była koordynatorem ze strony polskiej dwóch projektów w tym obszarze w ramach V Programu Ramowego UE (2003-2005) i jednego w VII PR UE (2006-2010). Kierowała zadaniami badawczymi w dwóch wysokonakładowych projektach badawczych w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (2008-2014) oraz zespołem przygotowującym wniosek o przyznanie środków na finansowanie kosztów restrukturyzacji na rok 2016 na kwotę prawie 6 mln zł. (2012-2016). Jako dziekan Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji (2016-2019) kierowała też pracami zespołu przygotowującego program inwestycji budowlanej pn. Innowacyjne Centrum Nauk Żywieniowych, który uzyskał dofinansowanie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w kwocie 40 mln zł. Budowa obiektu rozpoczęła się w lipcu 2021 r.
Zrealizowane w ramach projektów działania przyczyniły się do modernizacji laboratoriów i usprawniły prace badawcze, zwiększając ich znaczenie badawcze i wdrożeniowe. Wielokierunkowe działania i wielkie zaangażowanie profesor Krystyny Gutkowskiej przyniosły w efekcie znaczący wzrost aktywności naukowej i publikacyjnej pracowników oraz pozwoliły na uzyskanie przez kierowaną jednostkę kategorii A w ocenie parametrycznej za lata 2012-2016.
Profesor K. Gutkowska jest autorką lub współautorką ponad 300 oryginalnych publikacji, w tym indeksowanych w bazie Web of Science. Wypromowała ponad 200 magistrów, 30 inżynierów i licencjatów. Była promotorem piętnastu doktorów, recenzentem kilkudziesięciu rozpraw doktorskich, recenzentem w postępowaniach o uzyskanie stopnia doktora habilitowanego oraz w 10 postępowaniach o nadanie tytułu profesora.
W 2012 r. zainicjowała jako dziekan powołanie przy Radzie Wydziału Zespołu Doradców złożonego z reprezentantów czołowych producentów żywności celem ich współudziału w modyfikacji programów nauczania i dostosowania kształcenia do potrzeb rynku pracy, jak również bliższej współpracy i podejmowania wspólnych przedsięwzięć badawczych.
Jest jedną z inicjatorek, a także animatorem w projekcie pn. Sektorowa Rada ds. Kompetencji – Sektor Żywności Wysokiej Jakości, którego liderem jest Polska Federacja Producentów Żywności – Związek Pracodawców. Celem projektu jest zwiększenie wiedzy o potrzebach kwalifikacyjno-zawodowych w sektorze żywności wysokiej jakości.
Profesor K. Gutkowska aktywnie działała na rzecz środowiska wiejskiego, a zwłaszcza kobiet, w zakresie upowszechniania idei przedsiębiorczości na wsi i optymalizacji funkcjonowania wiejskiego gospodarstwa domowego, opracowując programy kształcenia i kierując unikatowymi studiami zaocznymi dla instruktorek szkoleń na obszarach wiejskich. Współpracuje z przemysłem żywnościowym na rzecz podnoszenia poziomu innowacyjności firm i ich konkurencyjności, jak również w zakresie podejmowania wspólnych projektów edukacyjnych, mających na celu zwiększenie świadomości konsumentów na temat wpływu żywności i żywienia na zdrowie. Jest orędowniczką i popularyzatorką zdrowego stylu życia oraz kampanii na rzecz przeciwdziałania zjawisku nadwagi i otyłości, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży m.in. Trzymaj Formę! (Polska Federacja Producentów Żywności, Związek Pracodawców i Główny Inspektorat Sanitarny) oraz Zacznij od lekkiej! (Nestle i Polski Związek Lekkiej Atletyki).
Za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i organizacyjne została odznaczona: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem Złotym za Długoletnią Służbę, Odznaką Honorową „Zasłużony dla Rolnictwa”, Odznaką Honorową „Za Zasługi dla SGGW”, wielokrotnie Nagrodą JM Rektora SGGW.