Profesor Dorota Witrowa-Rajchert przewodniczącą Komitetu Nauk o Żywności i Żywieniu PAN
Na pierwszym posiedzeniu nowej kadencji Komitetu Nauk o Żywności i Żywieniu Polskiej Akademii Nauk na funkcję przewodniczącej została wybrana Prof. dr hab. Dorota Witrowa-Rajchert, pracownik Instytutu Nauk o Żywości SGGW, a sekretarzem naukowym została Prof. dr hab. Ewa Jakubczyk, również z INoŻ SGGW.
W Polskiej Akademii Nauk (PAN) działa kilkadziesiąt komitetów. To grona zrzeszające specjalistki i specjalistów z różnych obszarów nauki. Komitety tworzą przestrzeń dla wymiany intelektualnej i budowania relacji między uczonymi. Są krajową reprezentacją środowisk i dyscyplin naukowych. Pełnią funkcje doradcze.
Komitety Naukowe zajmują się konkretną dyscypliną naukową (lub pokrewnymi dyscyplinami naukowymi). Członkowie komitetu są wyłaniani w wyborach tajnych. Kandydować i głosować mogą naukowcy z całego kraju, również spoza PAN (np. z uniwersytetów). Swoich przedstawicieli wybierają fizycy, biochemicy, socjologowie itd. W skład komitetu wchodzą też członkowie krajowi Akademii (zgodnie z ich specjalnościami), a także eksperci z różnych dziedzin życia gospodarczego i społecznego oraz praktycznego zastosowania nauki.
Zakres działania Komitetu Nauk o Żywności i Żywieniu PAN obejmuje takie dziedziny jak:
- technologia żywności i żywienia,
- mikrobiologia i biotechnologia żywności,
- chemia i biochemia żywności,
- fizyka i inżynieria żywności,
- analiza żywności,
- bezpieczeństwo żywności,
- żywienie człowieka.
Komitet został powołany w 1956 r.
Komitet pełni funkcję Komitetu Narodowego ds. Współpracy z Międzynarodową Unią Nauki o Żywności i jej Technologii.
Prof. dr hab. Ewa Jakubczyk