Profesor Zbigniew Karaczun o kryzysie klimatycznym
Dr hab. Zbigniew Karaczun, prof. SGGW z Katedry Ochrony Środowiska i Dendrologii Instytutu Nauk Ogrodniczych SGGW w ramach projektu „Polskie Miasta Przyszłości 2050” wystąpił jako ekspert ds. polityki klimatycznej.
– Chyba wszyscy, którzy oglądają tę rozmowę (przyp.red. link do rozmowy poniżej) są świadomi, że z klimatem dzieje się coś złego – mówi dr hab. Zbigniew Karaczun, prof. SGGW z Katedry Ochrony Środowiska i Dendrologii Instytutu Nauk Ogrodniczych SGGW. – […] To jest kryzys klimatyczny, ponieważ zmieniliśmy klimat, zmieniliśmy skład atmosfery i on nadal się zmienia. Wzrasta średnia temperatura atmosfery i jeżeli nie podejmiemy bardzo aktywnych działań, które zmniejszą emisję gazów cieplarnianych, emisję powodowaną przez człowieka, to grozi nam katastrofa klimatyczna.
Profesor Z. Karaczun w ramach kampanii „Polskie Miasta Przyszłości 2050” opowiedział m.in. o tym w jaki sposób ludzkość mogłaby zadbać o klimat atmosferyczny; jak powinno wyglądać budownictwo przyszłości, aby nie obciążać środowiska; czy technologia wystarczy, aby zastąpić nasze postawy ekologiczne; czy liderzy biznesu rozumieją problem dotyczący kryzysu klimatycznego; jakie jest nowoczesne myślenie w kwestii energii; czy da się utrzymać poziom konsumpcji, który mamy; co będzie z dostępem do wody.
Zapraszamy do obejrzenia rozmowy:
Profesor Zbigniew Karaczun o kryzysie klimatycznym
„Polskie Miasta Przyszłości 2050” to kampania społeczna, przy której do współpracy zaproszono ekspertów Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością. W ramach kampanii powstał cykl rozmów o przyszłości, do których zaproszono wybitnych architektów, biznesmenów i naukowców. Jednym z zaproszonych ekspertów był właśnie dr hab. Zbigniew Karaczun, prof. SGGW.
Więcej informacji o projekcie: Polskie Miasta Przyszłości 2050