Prof. Piotr Szeleszczuk z Instytutu Medycyny Weterynaryjnej SGGW wyróżniony „Złotą odznaką PZHGP”
21 stycznia 2023 w siedzibie Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych (PZHGP) w Orzeszu odbyła się uroczystość wręczenia Prof. dr hab. Piotrowi Szeleszczukowi z Katedry Patologii i Diagnostyki Weterynaryjnej, Instytutu Medycyny Weterynaryjnej, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, „Złotej odznaki PZHG”, przyznanej na wniosek Krzysztofa Kawalera Prezydenta Związku.
Jest to najwyższe odznaczenie jakie może otrzymać osoba nie będąca członkiem tej organizacji.
Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych jest stowarzyszenie o ponad stuletniej historii zrzeszające ponad 43 000 członków, należące do Światowej Federacji Hodowców Gołębi Pocztowych (FCI). Polskie gołębie pocztowe cieszą się wielkim uznaniem na całym świcie, a nasz kraj jest liderem w hodowli tych wyjątkowych ptaków. Wyróżnienie zostało przyznane w dowód wielkiego uznania dla Profesora Szeleszczuka za ponad 40 letnią współpracę ze środowiskiem hodowców gołębi.
Twórca kolumbopatologii
Prof. Piotr Szeleszczuk jest uznawany za twórcę kolumbopatologii – działu medycyny weterynaryjnej zajmującego się ochroną zdrowia gołębi. Termin „kolumbopatologia” został wprowadzony do światowego nazewnictwa weterynaryjnego przez prof. Szeleszczuka i pochodzi od łacińskiej nazwy gołębia domowego (Columba livia) i greckich słów „pathos” – cierpienie i „logos” – nauka.
Wyróżniony naukowiec chorobami gołębi zajmuje się od 1979 roku (Szeleszczuk P.: Profilaktyka weterynaryjna w hodowli gołębi pocztowych. Hod. Goł. Poczt. 53, 14-15, 1979). Obok prac badawczych i bardzo wielu publikacji popularyzatorskich z zakresu patologii gatunku, zajmował się również działaniami organizacyjnymi na rzecz wprowadzenia szczepień gołębi przeciwko paramyksowirozie, bardzo groźnej chorobie wirusowej tych ptaków opracowując stosowną instrukcję ministerialną w tym zakresie (Szeleszczuk P.: Instrukcja – Zasady postępowania przy zapobieganiu paramyksowirozie gołębi domowych za pomocą szczepień przy użyciu szczepionek inaktywowanych. Dep. Wet. Min. Rol. Leśnictwa i Gosp. Żyw. (Wet.IV.4602-2/86 z dnia 21.09.1986)
Profesor od początku lat dziewięćdziesiątych prowadzi bardzo aktywną działalność szkoleniową w zakresie patologii gołębi dla lekarzy weterynarii i hodowców gołębi. W latach 2008 – 2019 zorganizował 7 międzynarodowych konferencji, Zlotów Kolumbopatologów Polskich, które cieszyły się wielkim uznaniem lekarzy weterynarii specjalistów.
System akredytowanych praktyk kolumbopatologicznych
Zorganizował pierwszy w zwodzie system akredytowanych praktyk kolumbopatologicznych, który od 2017 jest objęty patronatem Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej (Uchwała Krajowej Rady Izby Lekarsko-Weterynaryjnej nr 16/17/VI z dnia 19 grudnia 2017 r.).
Profesor opracował system kontroli antydopingowych gołębi pocztowych w naszym kraju i od 2011 roku kieruje Centralnym Laboratorium Kontroli Antydopingowej PZHGP.
Jest cenionym w Europie specjalistą i twórcą Międzynarodowego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Patologów Gołębi (International Veterinary Pigeons Association – IVPA). Prof. Szeleszczuk w dniach 6-7 marca 2020 roku zorganizował w Warszawie I Światowy Kongres Kolumbopatologów. W Kadencji 2020 – 2022 był prezydentem IVPA a obecnie jest Honorowym Prezydentem tej profesjonalnej organizacji.
Dzięki wieloletnim staraniom Profesora Szeleszczuka w 2020 roku listę obszarów weterynarii, w których może się specjalizować lekarz weterynarii rozszerzono o gołębie (Specjalizacja nr 18 – „Choroby ptaków ozdobnych i gołębi).