Prof. dr hab. Piotr Stypiński Honorowym Prezydentem Europejskiej Federacji Łąkarskiej
Prof. dr hab. Piotr Stypiński, wieloletni kierownik Zakładu Łąkarstwa, a następnie Katedry Agronomii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie otrzymał dożywotni tytuł Honorowego Prezydenta Europejskiej Federacji Łąkarskiej. Wręczenie dyplomu potwierdzającego przyznanie zaszczytnego tytułu odbyło się 29 czerwca 2022 r. w Caen we Francji podczas 29. Generalnej Konferencji Europejskiej Federacji Łąkarskiej w obecności 330 naukowców z całego świata. Wraz z Profesorem P. Stypińskim tytuł ten otrzymali: dr Alan Hopkins (Wielka Brytania) i dr Lars Nesheim (Norwegia).
W 60-letniej historii Europejskiej Federacji Łąkarskiej ten honorowy tytuł, będący dowodem uznania zasług, otrzymało zaledwie 12 wybitnych łąkarzy z 6 krajów Europy. Wśród nich był tylko jeden Polak – przebywający na emigracji w Szwajcarii i reprezentujący ten kraj – dr Jan Caputa.
Europejska Federacja Łąkarska (EGF – European Grassland Federation) powstała w 1963 r. i zrzesza obecnie 32 kraje. Misją EGF jest wymiana i rozpowszechnianie dorobku łąkarstwa i nauk pokrewnych w Europie oraz wytyczanie nowych kierunków badań. Służą temu odbywające się systematycznie co dwa lata (od 1965 r.) konferencje generalne oraz organizowane w międzyczasie węższe tematycznie sympozja okazjonalne. Konferencje te oddziałują na rozwój zarówno nauki, jak i praktyki łąkarskiej w Europie.
W tegorocznym wydarzeniu, odbywającym się pod hasłem: „Użytki zielone w sercu zrównoważonej produkcji żywności” udział wzięło 330 naukowców z całego świata – głównie z Europy (308 osób z 21 krajów), wśród nich 5 osób z Polski. Konferencja odbyła się w Caen we Francji, a gospodarzami spotkania były Uniwersytet w Caen oraz INRAE (Państwowy Instytut Badawczy Rolnictwa, Żywności i Środowiska).
Warto podkreślić, że kandydat na Honorowego Prezydenta EGF musi spełnić szereg wymagań, m.in. czynnie uczestniczyć w przynajmniej 12 generalnych konferencjach EGF, mieć znaczne osiągnięcia naukowe w ramach Federacji (autor lub współautor referatów plenarnych), aktywnie działać na rzecz Federacji (członkostwo w Komitecie Wykonawczym, funkcje prezydenta lub sekretarza) oraz prowadzić działalność doradczą przy organizowaniu konferencji. Ważna jest także osobowość kandydata (np. łatwość nawiązywania kontaktów, poczucie humoru), jego autorytet w nauce i praktyce łąkarskiej oraz doświadczenia międzynarodowe.
Prof. dr hab. Piotr Stypiński przez 50 lat swojej pracy zawodowej prowadził szereg badań nad produkcją pasz w gospodarstwach indywidualnych, zwłaszcza położonych na glebach organicznych, biologią i użytkowaniem roślin motylkowatych, głównie koniczyny białej oraz organizacją i systemami wypasu. Jest autorem ponad 140 prac, w tym kilkudziesięciu oryginalnych prac naukowych. Jest cenionym nauczycielem akademickim. Był dwukrotnie członkiem komitetu wykonawczego EGF (1994-1996, 2009-2012). W latach 2010-2012 pełnił funkcję Prezydenta EGF, co było związane z organizacją przez Polskie Towarzystwo Łąkarskie Generalnej Konferencji EGF w Lublinie w 2012 roku.
Honorowi Prezydenci EGF:
- Davies (Wielka Brytania)
- L. t’Hart (Holandia)
- G. Andrejew (Związek Radziecki)
- Jarvi (Finlandia)
- Caputa (Szwajcaria)
- Frame (Wielka Brytania)
- Blagovieszczenski (Rosja)
- ‘t Mannetje (Holandia)
- J. Wilkins (Wielka Brytania)
- Noesberger (Szwajcaria)
- Prins (Holandia)
- Parente (Włochy)
- Stypiński (Polska)
- Hopkins (Wielka Brytania)
- Nesheim (Norwegia).