Prof. dr hab. Henryk Runowski doktorem honoris causa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie
10 maja 2023 r. w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie odbyła się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa URK Henrykowi Runowskiemu – profesorowi Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, wybitnemu specjaliście z zakresu ekonomiki rolnictwa, który wniósł duży wkład w upowszechnianie wiedzy związanej z nowoczesnym gospodarowaniem w rolnictwie, rozwojem rolnictwa przyjaznego środowisku oraz z integracją rolnictwa polskiego z rolnictwem Unii Europejskiej, członkowi wielu organizacji i towarzystw naukowych, autorowi licznych książek i prac naukowych, wychowawcy wielu pokoleń studentów i naukowców.
W uroczystości wzięły udział władze Uniwersytetu Rolniczego: JM prof. Sylwester Tabor – rektor URK, prof. Agnieszka Filipiak-Florkiewicz – prorektor ds. nauki, prof. Andrzej Lepiarczyk – prorektor ds. ogólnych, prof. Andrzej Sechman – prorektor ds. współpracy z zagranicą i prof. Andrzej Bogdał – prorektor ds. kształcenia. Wśród zaproszonych na uroczystość osób znaleźli się: prof. Michał Jerzy Zasada – rektor SGGW, Tomasz Homa – rektor Akademii Ignatianum w Krakowie, prof. Jarosław Gołębiewski – prorektor ds. dydaktyki SGGW, prof. Roman Sobiecki – prorektor ds. rozwoju SGH, prof. Agnieszka Siedlecka – prorektor ds. nauki Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych w Białej Podlaskiej, prof. Irena Suwara – dziekan Wydziału Rolnictwa i Ekologii SGGW, prof. Krzysztof Jankowski – dziekan Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, prof. Mariola Grzybowska-Brzezińska – dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, prof. Jacek Sosnowski – dziekan Wydziału Agrobioinżynierii i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, prof. Danuta Guzal-Dec – dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych w Białej Podlaskiej. Obecni byli także recenzenci: prof. Barbara Kutkowska z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i prof. Walenty Poczta z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, byli rektorzy URK – prof. Janusz Żmija i prof. Włodzimierz Sady oraz wielu znamienitych gości.
Laudację wygłosił prof. dr hab. Wiesław Musiał – promotor postępowania o nadanie tytułu doktora honoris causa, po czym odbyła się główna część uroczystości, podczas której JM prof. Sylwester Tabor w imieniu Senatu Uczelni nadał profesorowi Henrykowi Runowskiemu godność Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Rolniczego.
Karierę zawodową Prof. Henryk Runowski związał z Katedrą Ekonomiki i Organizacji Gospodarstw Rolniczych (obecnie Katedra Ekonomiki i Organizacji Przedsiębiorstw) Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W 1995 roku był inicjatorem utworzenia i dyrektorem Centrum Logistycznego Rolnictwa Ekologicznego SGGW w Warszawie, w którym realizowano ważne ówcześnie dla rozwoju rolnictwa ekologicznego w Polsce projekty badawcze, finansowane ze środków krajowych i zagranicznych. Od 2009 roku pełni funkcję kierownika Katedry Ekonomiki i Organizacji Przedsiębiorstw. Ponadto Prof. Henryk Runowski pełnił i pełni wiele funkcji w SGGW i w wielu innych gremiach naukowych, m.in. jako ekspert Komisji Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Senatu oraz Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Ministra Rolnictwa, Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, Krajowej Stacji Hodowli Zwierząt, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego i Marszałkowskiego. Jest członkiem komitetów i instytutów naukowych Polskiej Akademii Nauk i innych organizacji. Prof. dr hab. Henryk Runowski wniósł duży wkład w upowszechnianie wiedzy związanej z nowoczesnym gospodarowaniem w rolnictwie, rozwojem rolnictwa przyjaznego środowisku oraz integracją rolnictwa polskiego z rolnictwem Unii Europejskiej.
Dorobek naukowy Profesora składa się z ponad 500 prac, w tym 268 oryginalnych prac twórczych. Główne zainteresowania badawcze Prof. Henryka Runowskiego obejmują zagadnienia związane z ekonomiką i organizacją przedsiębiorstw rolniczych, ze szczególnym uwzględnieniem produkcji zwierzęcej oraz ekologicznymi metodami prowadzenia produkcji rolniczej w Polsce oraz w Unii Europejskiej; procesami restrukturyzacji i przekształceń własnościowych w rolnictwie; uwarunkowaniami wdrażania postępu biologicznego w rolnictwie oraz znaczeniem realizacji koncepcji zrównoważonego rozwoju rolnictwa i przedsiębiorstw rolnych. W ostatnich latach ważnym obszarem badawczym Profesora stała się problematyka wykorzystania technologii cyfrowych w rolnictwie.
W uznaniu zasług za osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej, dydaktycznej i organizacyjnej Prof. Henryk Runowski wielokrotnie był wyróżniany i nagradzany, m.in. Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Odznaczeniem „Zasłużony Pracownik Rolnictwa”, Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski oraz licznymi Nagrodami JM Rektora SGGW za osiągnięcia w pracy naukowej, dydaktycznej oraz organizacyjnej.
Poza działalnością zawodową Prof. Henryk Runowski z pasją realizuje nietypowe, społecznie ważne hobby związane z renowacją zabytków wiejskich. Efektem tego jest m.in. przeprowadzenie renowacji zabytkowego zespołu dworsko-parkowego w Brzeźnie, gmina Goworowo, w powiecie ostrołęckim. Dzięki temu istniejący, zniszczony upływem czasu pałac Marchwickich i otaczający go park, odzyskały po latach dawną świetność i blask.