Prof. dr hab. Danuta Kołożyn-Krajewska Profesorem Honorowym UP w Lublinie
Prof. dr hab. Danuta Kołożyn-Krajewska z Katedry Technologii Gastronomicznej i Higieny Żywności Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka otrzymała tytuł Honorowego Profesora Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Uroczystość odbyła się 25 października 2022 roku o godz. 11.00 w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie przy ul. Akademickiej 15.
Fot. K. Krzaczkowska, DRiP #uplublin
Prof. dr hab. Danuta Kołożyn-Krajewska pracuje w Instytucie Nauk o Żywności SGGW w Warszawie oraz w Katedrze Dietetyki i Badań Żywności, Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Częstochowie.
Zainteresowania naukowe Pani Profesor dotyczą tematyki jakości zdrowotnej żywności, przede wszystkim aspektów mikrobiologicznych, mikrobiologii prognostycznej, probiotków i żywności probiotycznej, technologii mięsa, higieny produkcji żywności oraz systemów zapewnienia jakości i zarządzania jakością w przetwórstwie żywności.
Opublikowała ok. 600 prac naukowych, popularno-naukowych, podręczników i książek oraz 10 patentów.
Projekty
Partner w projektach Leonardo da Vinci, Concerted Action, Flair Flow Europe (National Network Leader), projektach PHARE i DOLCETA (ekspert) oraz recenzent oceniający projekty w 6 i 7 PR.
PROM. Lider Konsorcjum NCBiR „Innowacje społeczne” Nr /IS-1/031/NCBR/2014 Model ograniczania strat i marnowania żywności z korzyścią dla społeczeństwa 2014-2017.
Kierownik grantu MRiRW Przetwórstwo produktów roślinnych i zwierzęcych metodami ekologicznymi: badania nad optymalizacją oraz rozwojem innowacyjnych rozwiązań w zakresie przetwórstwa w celu podnoszenia wartości prozdrowotnych produktów ekologicznych, 2017.Kierownik B+R projektu NCBiR w konkursie Gospostrateg (2018-2021) „Opracowanie systemu monitorowania marnowanej żywności i utworzenie efektywnego programu rozwoju ograniczania strat i marnotrawstwa żywności”.
Działalność organizacyjna
Kierownik Zakładu Higieny i Zarządzania Jakością Żywności w Instytucie Nauk o Żywności SGGW.
W latach 2005-2012 kierownik Międzywydziałowego Studium Towaroznawstwa na SGGW.
Od 2007 do 2015 była kierownikiem studiów podyplomowych na SGGW „Bezpieczeństwo, higiena żywności i jakość w łańcuchu żywności”.
V-prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności (dwie kadencje Prezes).
Członek Komitetu Nauk o Żywności i Żywieniu PAN. Przewodnicząca Sekcji Bezpieczeństwa Żywności KNoŻiŻ PAN.
V-przewodnicząca Rady ds. Racjonalnego Wykorzystywania Żywności przy Federacji Polskich Banków Żywności.
Przewodnicząca Rady Naukowej przy Radzie Promocji Żywności Prozdrowotnej SITSpoż.
W latach 2002-2005 prodziekan WNoŻCziK ds. dydaktyki.
Członek Rad Naukowych Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego w Warszawie oraz Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.
Ekspert Państwowej, a następnie Polskiej Komisji Akredytacyjnej (od 2010-).