Portfel studenta 2023. Wydatki rosną z roku na rok. Gdzie znaleźć oszczędności?
Co rujnuje studencki portfel?
Na co stać studentów i studentki, na co wydają najwięcej pieniędzy, czy mają szansę oszczędzać?
Warszawski Instytut Bankowości we współpracy ze Związkiem Banków Polskich przygotował raport „Portfel Studenta 2023”, w którym wskazuje jaka jest sytuacja ekonomiczna studiujących osób. Na przestrzeni pięciu lat ich średnie wydatki wzrosły o 100%. Dzisiaj uśredniona kwota na utrzymanie to 3867,06 zł netto. Najwięcej środków pochłaniają koszty wynajmu mieszkania lub pokoju. W przypadku studentów i studentek niestacjonarnych na pierwszym miejscu są wydatki na czesne, na drugim wynajem. Trzecie miejsce zajmują koszty żywności.
Kogo stać na poduszkę finansową?
Dane z raportu wskazują, że studenci i studentki widzą potrzebę budowanie poduszki finansowej. Niestabilna sytuacja rynkowa utrudnia im oszczędzanie, ale co piąta osoba ma na koncie niewielkie nadwyżki. Godzenie pracy z nauką dla większości ankietowanych jest trudne, a co za tym idzie zamyka drogę do polepszenia sytuacji finansowej. Rok temu co piąta osoba rozważała rezygnację ze studiów ze względu na trudną sytuację materialną.
Jak sobie radzić w niepewnych czasach?
Osoby decydujące się na studia w SGGW mogą skorzystać z domów i stołówek studenckich oraz stypendiów. Oprócz komfortowych pokoi jedno-, dwu- i trzyosobowych we wszystkich akademikach znajdują się pralnie z przemysłowymi pralnicami i profesjonalną chemią piorącą oraz suszarki. Domy studenckie oferują w pełni wyposażone aneksy kuchenne lub wspólne kuchnie.
Jeśli ktoś nie lubi gotować albo nie mieszka w akademiku może zjeść w jednej z dwóch uczelnianych stołówek. Ponadto na terenie kampusu funkcjonuje kilkanaście bufetów. Ceny w akademikach i uczelnianych punktach gastronomicznych zdecydowanie nie rujnują studenckiego portfela.
Zaczynając studia poza miejscem zamieszkania warto zapisać się do uczelnianej przychodni. Bezpłatna opieka medyczna to ulga dla każdego budżetu. Nasi studenci mogą ubiegać się o stypendium Rektora, stypendium socjalne, zapomogę lub jedno spoza uczelnianych świadczeń finansowych.