Polski Dzień Ziemi na Expo 2025 z udziałem SGGW

W Dniu Ziemi, gdy uwaga całego świata koncentruje się na przyszłości naszej planety, przedstawiciele Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego zabrali głos podczas jednego z największych międzynarodowych wydarzeń – Wystawy Światowej Expo 2025 Osaka Kansai. Zaledwie osiem dni po uroczystym otwarciu naukowcy z SGGW, wspólnie z japońskimi partnerami, zainaugurowali Tydzień Promocji Polskiej Nauki, pełniąc równocześnie rolę partnera merytorycznego Polskiego Dnia Ziemi.
Podczas Expo 2025 Osaka Kansai prezentuje się 170 uczestników, w tym 161 krajów i regionów, stało się przestrzenią wymiany myśli, prezentacji innowacyjnych badań i współpracy na najwyższym międzynarodowym poziomie. Według założeń organizatorów Wystawę odwiedzi ponad 28 mln. osób. Obecność SGGW na Expo 2025 jest możliwa dzięki programowi „Międzynarodowe Wydarzenie Naukowe na Wystawie Światowej Expo 2025”, finansowanemu z dotacji celowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego za pośrednictwem NAWA. Projekt ma na celu zacieśnienie polsko-japońskich więzi naukowych i wzmocnienie pozycji uczelni przyrodniczych jako liderów innowacji.
Konferencja
Konferencja zgromadziła ekspertów z Polski i Japonii, skupiając się na wyzwaniach związanych z zrównoważonym rozwojem, transformacją cyfrową i wdrażaniem wyników badań do praktyki gospodarczej.
Wydarzenie otworzyli: dr hab. Marta Mendel, prof. SGGW, Prorektor ds. umiędzynarodowienia, I Zastępca Rektora; dr hab. inż. Maria Mrówczyńska, prof. UZ, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego; dr Bartłomiej Nowak, Przewodniczący Rady Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, a wśród gości znaleźli się dr Wojciech Karczewski, Dyrektor NAWA oraz dr Łukasz Gołota, Zastępca Dyrektora Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.
Rośliny w służbie zdrowia
Profesor Mohamed Hazem Kalaji z Instytutu Biologii SGGW zaprezentował efekty polsko-japońskiej współpracy w zakresie biotechnologii, prowadzonej we współpracy z dr Seiyą Sato (University of Pharmacy and Applied Life Sciences in Niigata) oraz Yasunariim Sato, prezesem Green’s Green Company (Niigata). Przedstawiono m.in. półmaskę antywirusową z mchów oraz zastosowanie lektyn roślinnych, takich jak konkanawalina A, w produkcji naturalnych środków przeciwwirusowych.
W dyskusji uczestniczyli przedstawiciele firmy Green’s Green Ltd., którzy wspólnie z naukowcami z SGGW omówili proces komercjalizacji wyników badań oraz potencjał naturalnych bioproduktów w ochronie zdrowia publicznego.
Cyfrowa transformacja w walce z marnotrawstwem żywności
W drugim panelu, prowadzonym przez prof. Magdalenę Vaverkovą z Instytut Inżynierii Lądowej SGGW podjęto temat przeciwdziałania marnowaniu żywności w duchu zasady 3R (reduce, reuse, recycle). Panel zgromadził międzynarodowe grono ekspertów, w tym: Makoto Tanaka (Consumer Affairs Agency, Government of Japan), Tomohiro Ishikawa (The Distribution Economics Institute of Japan), Yasuhiro Matsui (Associate Professor, Faculty of Environmental, Life, Natural Science and Technology, Okayama University), Maję Sutkowską (Doctoral student, Faculty of Environmental, Life, Natural Science and Technology, Okayama University), Kazuya Kitao (Sinops Co. Ltd.), Norimasa Wada (Sato Co. Ltd.), Tatsuro Watanabe (Senshu University).
Dyskusja koncentrowała się na modelowaniu zachowań konsumenckich w kontekście gospodarki obiegu zamkniętego w Polsce i Japonii. Eksperci przedstawili nowoczesne narzędzia cyfrowe i rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, które wspierają ograniczanie strat żywności na wszystkich etapach łańcucha dostaw – od produkcji po konsumpcję.
Warsztaty w Pawilonie Polski
Integralną częścią wydarzenia były interaktywne warsztaty naukowe, które odbyły się w Pawilonie Polski. Profesor Mohamed Kalaji zaprosił uczestników na warsztat pt. „Rośliny jako źródło naturalnych substancji i produktów przeciwwirusowych oraz rola fotosyntezy w regulacji ich środowiska wzrostu”. Goście Pawilonu Polski poznali unikalne technologie monitorowania zdrowia roślin oraz fascynujący świat ich zdolności komunikacyjnych i ochronnych.
Profesor Magdalena Vaverková przeprowadziła warsztat „Miejskie kompostowanie: Model zrównoważonego gospodarowania odpadami”, w którym przedstawiła rozwiązania w zakresie efektywnego kompostowania w przestrzeni miejskiej.
Udział naukowców z SGGW w Expo 2025 w Osace to nie tylko okazja do zaprezentowania dorobku badawczego, to również szansa na aktywne uczestnictwo w globalnej debacie o przyszłości naszej planety. Zrównoważony rozwój, badania nad klimatem, ochrona zdrowia ludzi i zwierząt – to tylko niektóre z obszarów, którymi zajmują się badacze z naszej uczelni. Możliwość objęcia patronatem Polskiego Dnia Ziemi podczas Wystawy Światowej Expo 2025 to dla nas zaszczyt i wyraz zaufania. Potwierdzenie, że nasza działalność ma istotne znaczenie w rozwoju Polski i budowaniu jej wizerunku na arenie międzynarodowej.
Honorowy partner Pawilonu Polski na Wystawie Światowej Expo 2025
Dr hab. Marta Mendel, prof. SGGW, prorektor ds. umiędzynarodowienia w imieniu władz SGGW odebrał z rąk organizatorów Wystawy Światowej tytuł honorowego partnera Pawilonu Polski na Wystawie Światowej Expo. To wyróżnienie przyznawane instytucjom, które w szczególny sposób wspierają promocję polskiej nauki, kultury, gospodarki lub innowacyjności na arenie międzynarodowej, w ramach programu obecności Polski na Expo.