„Partnerstwo w systemie oświatowym – doświadczenia z realizacji zadania Junior-Edu-Żywienie”
Ponad dwa tysiące szkół podstawowych bierze udział w programie JEŻ. W SGGW odbyła się Konferencja podsumowująca program Junior-Edu-Żywienie.
Dobry start
Nawyki żywieniowe, wypracowane w dzieciństwie, często są kontynuowane w życiu dorosłym. Dlatego istotne jest, aby już od najmłodszych lat kształtować je w sposób prozdrowotny. W tym celu Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało program edukacji żywieniowej uczniów szkół podstawowych w klasach I-VI pn. Junior-Edu-Żywienie (JEŻ).
Nadwaga i otyłość – realny problem
Pogłębiający się problem nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży spowodował podjęcie działań edukacyjnych w środowisku szkolnym, obejmującym uczniów, nauczycieli i rodziców. Program wspiera działania realizowane w ramach Narodowego Programu Wsparcia Uczniów po Pandemii. Obejmuje swoim zasięgiem 2210 szkół podstawowych z całej Polski i zakłada przeszkolenie nauczycieli w zakresie edukacji żywieniowej z zarejestrowanych szkół oraz prowadzenie dalszych szkoleń wśród kadry pedagogicznej.
Specjaliści od żywienia i dietetyki
Program realizowany jest przez specjalistów w dziedzinie żywienia i dietetyki z Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego.
Konferencja
Konferencję „Junior-Edu-Żywienie” (JEŻ) otworzył JMR SGGW prof. dr hab. Michał Zasada. O założeniach i realizacji opowiedziała prof. dr hab. Krystyna Gutkowska, dyrektor Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW. Następnie głos zabrał. dr n. med. Bernard Waśko z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – PIB.
Tematy sesji
- Wybrane problemy żywienia dzieci i młodzieży w szkołach podstawowych (prowadzący: prof. dr hab. Ewa Czarniecka-Skubina, prof. dr hab. Jadwiga Hamułka, SGGW).
- Sposób żywienia i stan odżywienia uczniów szkół podstawowych w świetle wyników badań zrealizowanych w zadaniu Junior-Edu-Żywienie (prof. dr hab. Ewa Czarniecka-Skubina, prof. dr hab. Jadwiga Hamułka, prof. dr hab. Krystyna Gutkowska).
- Partnerstwo podmiotów oświatowych w założeniach programowych Ministerstwa Edukacji i Nauki (dr Tomasz Wicha, MEiN).
- Współpraca szkół wyższych ze szkołami podstawowymi i średnimi – założenia i doświadczenia (Aurelia Michałowska, Mazowiecki Kurator Oświaty).
- Dobre praktyki we współpracy szkół z interesariuszami zewnętrznymi (mgr Dorota Majchrzyk, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 18 w Kielcach)
- Junior-Edu-Żywienie „JEŻ” – doświadczenia i plany na przyszłość – dyskusja (prowadząca: prof. dr hab. Krystyna Gutkowska, SGGW).
- Panel dyskusyjny: Partnerstwo instytucji oświatowych oraz rodziców w kształtowaniu zachowań prozdrowotnych dzieci i młodzieży (prowadząca: prof. dr hab. Krystyna Gutkowska, SGGW).
- Uroczyste ogłoszenie wyników Ogólnopolskiego Konkursu „JEŻ-owe inspiracje: 12 mocy w 12 miesięcy” oraz wręczenie nagród laureatom (dr inż. Marta Jeruszka-Bielak, SGGW).
Instytut Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW wykonuje w programie zadanie „Przeprowadzenie badań naukowych z zakresu żywienia dzieci i młodzieży oraz opracowanie i wdrożenie programu edukacji żywieniowej uczniów klas I-VI szkół podstawowych. Akronim: Junior – Edu-Żywienie (JEŻ)”, finansowane ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki na podstawie Umowy nr MEiN/2022/DPI/96 z dnia 07.03.2022 r. Działania związane z realizacją zadania prowadzone są przy współpracy z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego PZH – Państwowym Instytutem Badawczym w Warszawie i obejmują swoim zasięgiem szkoły podstawowe z całej Polski. Kierownikiem zadania w SGGW jest prof. dr hab. Krystyna Gutkowska.