Parkowe spacery
19 maja odbędzie się pierwszy z 6 spacerów po parkach Warszawy i Mazowsza. Cykl Parkoznawstwo. Parkowe spacery zaczynamy w Ogrodach Zamku Królewskiego, na Bulwarach Wiślanych i Ogrodach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Ostatnie z zaplanowanych spotkań to wyjazd do modernistycznego parku-pomnika w Żelazowej Woli. Wszystkie spacery odbędą się w niedziele. Start zawsze o godz. 12.00. Projekt realizuje Katedra Architektury Krajobrazu, SGGW w Warszawie.
HARMONOGRAM SPACERÓW
- Ogrody Zamku Królewskiego – Bulwary Warszawskie – Ogrody BUW – 19 maja 2024 r.
- park Skaryszewski im. Ignacego Jana Paderewskiego – 26 maja
- park Ujazdowski z Alejami Ujazdowskimi (przejście do Łazienek – wnętrze z F. Chopinem) – 9 czerwca
- park im. Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza – 16 czerwca
- park im. Stefana Żeromskiego, aleja Wojska Polskiego oraz plac Inwalidów, park Fosa – 23 czerwca
- park-pomnik w Żelazowej Woli (wyjazd) – 7 lipca
Patroni i współpraca: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Polskie Towarzystwo Dendrologiczne, Sekcja Architektury Krajobrazu OW SARP.
Wszystkie spacery są bezpłatne, łącznie w wyjazdem do Żelazowej Woli. Szczegóły na stronie www wydarzenia https://parkoznawstwo.sggw.edu.pl
Spacerowiczów zapraszamy w miejsca spotkań, każdorazowo podawane na stronie internetowej oraz na FB. 19 maja spotykamy się o godz. 12.00 przy starych trzonach Kolumny Zygmunta (zejście do Arkad Kubickiego i Ogrodów Zamku Królewskiego).
Główna idea
„Chcemy opowiedzieć o dobrej jakościowo przestrzeni. Wskazać dobre wzorce i to jak można kształtować zieleń w mieście. Jak w ogóle wygląda zieleń miejska odpowiednio zakomponowana, starannie dobrana, prawidłowo urządzona, właściwie pielęgnowana oraz chroniona przed wpływem niekorzystnych warunków – mówi kierownik projektu Jan Łukaszkiewicz z Katedry Architektury Krajobrazu, Instytut Inżynierii Środowiska, SGGW w Warszawie.
Istotnym celem jest też oddziaływanie na wrażliwość przyrodniczo-społeczną uczestników spacerów, aby z czasem umiejętnie oceniali działania samorządów w zakresie lepszego wizualnie krajobrazu miasta, który powinien zapewnić ludziom zrównoważone warunki życia w sferze psychicznej i zdrowotnej. Mieszkańcy oczekują ładnej zieleni, czyli w sumie jakiej? Jakimi kryteriami oceniać kolejne zielone pomysły kandydatów do samorządów lub projekty radnych? Liczymy, iż udział w naszym wydarzeniu przysporzy warszawiakom niezbędnej wiedzy.
„Kształtowanie wrażliwości na piękno przyrody oraz wiedza o historii obiektów i miasta, podstawowe zasady kompozycji przestrzeni parków, skwerów i ogrodów. Edukacja ma wiele twarzy, nie powinna być ograniczana wyłącznie do „lat szkolnych”. Może być całkiem przyjemna np. pod postacią spacerów z fajnymi ludźmi, pasjonatami Warszawy. Podobne spacery organizujemy od kilku lat i wiemy, iż można na nich spotkać ciekawych ludzi – wspomina Beta Fortuna-Antoszkiewicz z Katedry Architektury Krajobrazu, Instytut Inżynierii Środowiska, SGGW.
Przewodnicy – duet specjalistów ma głos!
Nowością, która już zyskała uznanie, jest prowadzenie spacerów przez architekta-krajobrazu i dendrologa. Każdy z nich jest uznanym specjalistą w swojej dziedzinie i zwróci uwagę na inne szczegóły przestrzeni. Spotkania będą dialogiem pasjonatów. Punktem wyjścia będzie kompozycja, sekwencje obrazów, otwarcia przestrzeni, cykl życia parku i tworzących go roślin. Dendrolog opowie o drzewach, o wartych zapamiętania gatunkach, o tym jak je rozpoznawać i w jakich miejscach się sprawdzą (w ogródku, czy może jako element zieleni przyulicznej). Pojawią się też warsztatowe tajemnice, dowiemy się jak na park patrzą projektanci i ogrodnicy. Co uznają za wartościowe, oryginalne, warte zachowania dla kolejnych pokoleń.
Prowadzącymi spacery są pracownicy SGGW, członkowie Oddziału Warszawskiego SARP (Sekcja Architektury Krajobrazu) i Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego (Oddział Warszawski PTD): Jacek Borowski, Beata Fortuna-Antoszkiewicz, Jan Łukaszkiewicz i Piotr Wiśniewski.
Nie obejdzie się bez historii Warszawy, bo odwiedzimy miejsca mocno nią oznaczone. Przybliżmy sylwetki wybitnych projektantów, nestorów Warszawskiego ośrodka architektury krajobrazu. Ich działem jest też Kierunek Architektura Krajobrazu w SGGW. Najstarszy w Polsce i trzeci w Europie ośrodek kształcenia architektów krajobrazu na poziomie wyższym.
Zapraszamy na opowieść o parkach i ich wnętrzach, o drzewach, krzewach, kwiatach. Soliterach, trejażach, rabatach, boskietach, skarpach, alejach zamkniętych i otwartych, szpalerach, kwietnikach, żywopłotach. Będzie to też opowieść o dawnych warszawiakach, o Warszawie XIX i XX-wiecznej. A może przede wszystkim… spacer majowymi i czerwcowymi alejami parków.
Informacje dodatkowe
- Strona projektu: https://parkoznawstwo.sggw.edu.pl
- Filmik informacyjny na kanale You Tube – Parkoznawstwo dla każdego! Pospaceruj z nami po najpiękniejszych parkach Warszawy! – https://www.youtube.com/watch?v=wXWQJK5zS-I
- FB: Parkoznawstwo – https://www.facebook.com/groups/441790008325906
- Plakat – w załączeniu
- Kontakt informacyjny:
- Jan Łukaszkiewicz
- Edyta Żak
- Email: edytamagdalena1@gmail.com