Otwarcie pokazowej winnicy SGGW
W trakcie Dni SGGW na kampusie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego otwarto pokazową winnicę. Jest to pierwsza część projektu, którego celem jest upowszechnianie uprawy winorośli odmian przerobowych w warunkach Polski centralnej. Poza winnicą pokazową w SGGW powstanie również winnica produkcyjna. Obydwa obiekty, będą miały funkcję dydaktyczną, badawczą i promocyjną.
W ostatnich latach w Polsce wyraźnie wzrasta zainteresowanie uprawą winorośli. Winnice zakładane i rozwijane są nie tylko w województwach, które powszechnie kojarzą się z tego typu uprawami, a więc województwach południowej Polski, lecz coraz częściej w rejonach Polski centralnej czy północnej, co jest pozytywnym zjawiskiem. Wychodząc naprzeciw temu zainteresowaniu, w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, już od kilku lat prowadzone są badania nad uprawą winorośli. W 2019 roku została założona przez dra hab. Dawida Olewnickiego z Katedry Sadownictwa i Ekonomiki Ogrodnictwa, kolekcja doświadczalna winorośli odmian deserowych, w której prowadzone są badania naukowe, a ich głównym celem jest wytypowanie najlepszych odmian pod kątem wszystkich aspektów produkcji, w tym uzyskiwania owoców wysokiej jakości spełniających oczekiwania konsumentów.
Do uprawy zostały aktualnie wytypowane jasne międzygatunkowe mieszańce winorośli odmian ‘Solaris” i ‘Muscaris’. Odmiana ‘Solaris’ jest jedną z najwcześniejszych odmian o owocach nadających się na wina deserowe w Polsce. Odmiana ‘Muscaris’ dojrzewa nieco później niż ‘Solaris’, a jej owoce charakteryzują się dodatkowo muszkatowym smakiem, z nutami owoców egzotycznych, takich jak mango, liczi i cytrusy. W winnicy zarówno pokazowej jak i produkcyjnej będą prowadzone badania naukowe, realizowana będzie dydaktyka, w tym praktyki studenckie. Będą to również obiekty promujące uprawę tej szlachetnej rośliny, a także atrakcja dla gości odwiedzających kampus SGGW. Za realizację winnicy i opiekę nad nią odpowiada dr hab. Dawid Olewnicki wraz ze współpracownikami, doktorantami i studentami z Instytutu Nauk Ogrodniczych oraz Wydziału Ogrodniczego. Z Instytutu Nauk o Żywności SGGW w omawianym projekcie będą zaangażowani pracownicy Katedry Biotechnologii i Mikrobiologii Żywności pod nadzorem merytorycznym dr hab. Edyty Lipińskiej, którzy zajmą się kwestiami enologicznymi tj. przetwórstwem owoców i produkcją wina. Winnica SGGW powstaje również przy dużym wsparciu Władz Uczelni w tym JM Rektora SGGW- Prof. dr. hab. Michała Zasady, Kanclerza dr. Inż. Władysława W. Skarżyńskiego, Dyrektora ds. Zarządzania Infrastrukturą – dr. inż. Arkadiusza Gruchały, a także mgr Moniki Dyląg-Sajór – kierownik Biura Promocji SGGW, inż. Renaty Białczak – kierownik Administracji Terenów Zieleni, mgr inż. Wojciecha Kardaszewskiego – kierownika Działu Transportu i Zaopatrzenia oraz pracowników wielu innych jednostek Administracji Centralnej SGGW.