Dostępność
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie prowadzi działania na rzecz zwiększania dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami. W ramach realizowanych zadań, od 2006 roku funkcjonuje Pełnomocnik Rektora ds. Studentów Niepełnosprawnych, a od 2022 roku działa Sekcja ds. Osób z Niepełnosprawnościami. Uczelnia jest także beneficjentem projektu Uczelnia Dostępna w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Oś III Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju, działanie: 3.5 Kompleksowe programy szkół wyższych.
1. dostępność architektoniczna
SGGW w Warszawie jest podmiotem publicznym prowadzącym swoją działalność w blisko 47 budynkach. Ze względu na rozległy teren oraz mnogość budynków dostępność architektoniczna jest zróżnicowana: w części budynków zrealizowano, a w części podmiot pracuje nad usprawnieniami. Łącznie powierzchnie wolne od barier pionowych i poziomych są w 24 budynkach. W części budynków istnieje możliwość skorzystania z alternatywnej formy dostępu (np. rozkładana rampa); w części budynków istnieje możliwość skorzystania z pętli indukcyjnej oraz tłumacza języka migowego. Po uprzednim zgłoszeniu podmiot jest w stanie zorganizować spotkanie / konferencję w dostępną i zgodnie ze zgłoszonym zapotrzebowaniem. W niewielu budynkach istnieje oznakowanie dotyczące rozkładu pomieszczeń w sposób wizualny/dotykowy/ głosowy. Do większości pomieszczeń jest możliwość wejścia z psem asystującym/przewodnikiem, specjalnemu rygorowi mogą podlegać niektóre sale ćwiczeniowe, laboratoria – przed wizytą warto skontaktować się bezpośrednio z Wydziałem/Instytutem lub Sekcją ds. Osób z Niepełnosprawnościami.
Procedury ewakuacji osób ze szczególnymi potrzebami są w trakcie przygotowania.
Dostępność architektoniczna kampusu jest sukcesywnie zwiększana.
2. dostępność cyfrowa strony www
Strona internetowa SGGW w Warszawie jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.
Niespełnione wymagania
- Zaburzona hierarchia nagłówków na stronie głównej i niektórych podstronach.
- Brak etykiety tekstowej niektórych pól formularzy np. pole “Szukaj” w wyszukiwarce budynków.
- Powtarzające się nazwy linków na kilku podstronach.
- Utrudniona obsługa za pomocą klawiatury.
- Niektóre obrazy nie mają odpowiednika tekstowego.
- Występują linki i przyciski, które nie posiadają żadnej treści.
- Część dokumentów elektronicznych umieszczonych na stronie jest w formie nierozpoznanych skanów w formacie pdf.
- Większość plików pdf nie posiada nadanej struktury dokumentu.
Treści niedostępne wynikające z błędów redaktorskich są systematycznie poprawiane. Dodatkowo prowadzimy prace nad zwiększeniem dostępności udostępnianych dokumentów elektronicznych.
3. dostępność informacyjno-komunikacyjna
SGGW w Warszawie zapewnia alternatywne formy kontaktu: kontakt telefoniczny, korespondencyjny, przesyłanie wiadomości tekstowych sms/mms/komunikatory internetowe, komunikację audiowizualną z wykorzystaniem komunikatorów internetowych, przesyłanie faksów, wykorzystanie tłumacza języka migowego poprzez aplikację. Podmiot posiada urządzenia lub środki techniczne do obsługi osób słabosłyszących. Na stronie www.sggw.edu.pl podmiot nie zamieścił tłumacza języka migowego, nie każdy publikowany tekst jest w języku prostym do zrozumienia. Uczelnia dąży do sukcesywnego zwiększania opisu alternatywnego publikowanych zdjęć