“Osiedle z Klimatem” – projekt naukowców SGGW dla mieszkańców miast
Inspirowanie społeczności lokalnych do podejmowania działań na rzecz adaptacji osiedli mieszkaniowych do zmian klimatu to jedno z zadań projektu Co-Adapt Co-Adapt – „Communities for Climate Change Action”. W Centrum Architektury Zodiak w Warszawie otwarto (25.04.2024) wystawę promującą skuteczne, już zrealizowane rozwiązania przystosowujące miejskie osiedla do zmian klimatu.
Otwarcie wystawy “Osiedle z Klimatem” było też doskonała okazją do podsumowanie projektu „Działania społeczności lokalnych na rzecz adaptacji do zmiany klimatu” oraz zaprezentowania jednego z efektów projektu, czyli gry w wersji planszowej i elektronicznej “Osiedle z klimatem” dostępnej dla wszystkich, za darmo na www.osiedlezklimatem.pl
“Poważne gry są coraz częściej stosowane jako narzędzia, które pomagają podjąć istotne decyzje. Gra „Osiedle z klimatem” została zaprojektowana po to, by najlepiej dostosować miejsca zamieszkania do zmian klimatu. Pozwala na wybór spośród 40 rozwiązań, m.in.: ogrody deszczowe, niecki chłonne, pnącza, drzewa, łąki kwietne. Specjalne algorytmy weryfikują skuteczność zmian i pozwalają sprawdzić, czy obniżyliśmy temperaturę powietrza, poprawiliśmy jego jakość, ile przechwyciliśmy wody opadowej, a jednocześnie, czy nasze propozycje będą sprzyjające bioróżnorodności” – mówiła podczas otwarcia wystawy liderka projektu dr hab. Agata Cieszewska z Katedry Architektury Krajobrazu Instytutu Inżynierii Środowiska SGGW.
Dr hab. Anna Baryła, prodziekan Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska podkreśliła ogromne znaczenie dla nauki możliwość testowania, a następnie wdrażania opracowanych przez badaczy rozwiązań. “Dlatego doceniamy zaangażowanie Urzędu Miasta Warszawy” – mówiła pani prodziekan.
O projekcie Co-Adapt
Projekt Co-Adapt Co-Adapt – „Communities for Climate Change Action” – „Działania społeczności lokalnych na rzecz adaptacji do zmiany klimatu” – korzysta z dofinansowania tzw. Grantów Norweskich w ramach funduszy EOG. Celem projektu jest stworzenie gry symulacyjnej „Osiedle z klimatem” motywującej społeczności lokalne do podejmowania działań na rzecz adaptacji do zmiany klimatu w ich najbliższym otoczeniu – w osiedlach mieszkaniowych. Z polskiej strony operatorem projektu jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Polskich partnerów projektu reprezentują naukowcy z czołowych warszawskich uczelni i instytucji naukowych: SGGW, Katedra Architektury Krajobrazu oraz Uniwersytetu Warszawskiego, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych, a współpracujemy również z naukowcami Politechniki Warszawskiej, Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN oraz Uniwersytetu Gdańskiego. Partnerami norweskimi w projekcie są naukowcy z Zachodnio-norweskiego Instytutu Badawczego oraz Uniwersytetu w Oslo. Są to: architekci krajobrazu oraz geografowie w tym klimatolodzy, hydrolodzy i ekolodzy krajobrazu, a także dendrolog, zoolog, inżynier środowiska oraz architekci, czyli wszyscy mający wpływ na kształtowanie środowiska w którym żyjemy, a także socjolodzy, informatycy i projektanci gier.