Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych
Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych to jeden z najstarszych i najbardziej renomowanych konkursów wiedzy oraz praktycznych umiejętności w Polsce. Laureaci i laureatki Olimpiady, zgodnie z rozporządzeniem MEN są zwolnieni z egzaminów potwierdzających kwalifikacje w wybranych zawodach.
Olimpiada to ogromne przedsięwzięcie edukacyjne, adresowane do uczniów średnich szkół zawodowych, którzy rywalizują w szerokim zakresie wiedzy rolniczej, zarówno teoretycznej, jak i praktycznej. Jej celem jest ukazanie młodzieży roli, jaką pełni rolnictwo i nauki przyrodnicze w gospodarce. Odbywa się w trzech etapach: szkolnym, okręgowym i centralnym. Jest to impreza powszechna, wpisana do rejestru olimpiad przedmiotowych MEN i przez resort nadzorowana. W etapie okręgowym bierze łącznie udział około 1200 uczniów, a do etapu centralnego przechodzi już tylko 200 uczniów. Osoby biorące udział w Olimpiadzie mają szansę otrzymać indeks uczelni wyższych.
Tak duże wydarzenie nie może odbywać się w jednym miejscu, dlatego też ze względów organizacyjnych współorganizatorami Olimpiady są uczelnie rolnicze, a nadzór merytoryczny, poza Komitetem Głównym Olimpiady, sprawuje również Rektor uczelni z danego okręgu. Treści programowe Olimpiady obejmują 8 bloków tematycznych, a uczniowie startują w konkursie w zakresie: agrobiznesu, architektury krajobrazu, leśnictwa, mechanizacji rolnictwa, ogrodnictwa, produkcji roślinnej, produkcji zwierzęcej oraz weterynarii.
W tym roku w etapie okręgowym organizowanym 12 kwietnia i nadzorowanym przez SGGW weźmie udział około 128 uczniów z 29 szkół ponadgimnazjalnych, przede wszystkim z województwa mazowieckiego i łódzkiego. Selekcja uczniów do następnego etapu dokonywana jest na podstawie testu (składającego się z 60 pytań) oraz na podstawie wykonanych 3 zadań praktycznych. Z okręgu warszawskiego do etapu centralnego przejdzie 25 uczniów.
Laureaci pojadą 24-25.05.2024 r. do Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie walczyć w finałowym etapie. Niezależnie od wyniku Olimpiady, serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i uczestniczkom awansu do okręgowych eliminacji.
Olimpiada odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika. Patronem medialnym jest Agencja Promocji Rolnictwa i Agrobiznesu „APRA”.
Po maturze na SGGW
Osoby zainteresowane naukami przyrodniczym zapraszamy na studia w SGGW. Agrobiznes, architektura, leśnictwo, mechanizacja, ogrodnictwo, produkcja roślinna i zwierzęca oraz weterynaria to tylko wybrane propozycje z oferty naszej Uczelni.
SGGW nieustannie dąży do zaspokojenia potrzeb rynku pracy, dlatego umożliwiamy studentom rozszerzenie programów studiów i dostosowanie go swoich zainteresowań i umiejętności. Nowoczesne i profesjonalne zaplecze dydaktyczne, gwarantuje wysoki poziom zajęć praktycznych i zdobycie potrzebnych na rynku pracy kompletacji.