Obecność władz SGGW na II Forum Rektorów Polski i Uzbekistanu
Delegacja 13 uczelni z Uzbekistanu odwiedziła Polskę, aby lepiej poznać polski potencjał edukacyjny i omówić możliwości współpracy akademickiej. Wydarzenie odbyło się w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie (11.07) oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (12.07). W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele 18 polskich uczelni. SGGW reprezentowała dr hab. Marta Mendel, prof. SGGW, prorektor ds. współpracy międzynarodowej.
Prof. Arkadiusz Mężyk, przewodniczący KRASP i rektor Politechniki Śląskiej, otworzył spotkanie podkreślając krótką, ale owocną historię polsko-uzbeckiej współpracy akademickiej. Zaznaczył, że obecnie ponad 2000 studentów z Uzbekistanu studiuje w Polsce. W tegorocznej rekrutacji w SGGW największym zainteresowaniem wśród uzbeckiej młodzieży cieszyły się informatyka i ekonometria, finanse i rachunkowość oraz ogrodnictwo. Prof. Komiljon Karimov, rektor Westminster International University in Tashkent, wyraził wdzięczność za inicjatywę i organizację spotkania, zaznaczając potencjał Uzbekistanu i jego młode społeczeństwo.
Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego RP, dr hab. Andrzej Szeptycki skupił się współpracy międzynarodowej, która jest kluczowa dla rozwoju nauki i szkolnictwa wyższego. Ambasador Uzbekistanu w Polsce, Amirsaid Agzamkhodjaev, podkreślił znaczenie Forum Rektorów Polski i Uzbekistanu dla współpracy akademickiej i gospodarczej.
Prof. Piotr Wachowiak, rektor SGH, przedstawił nowe formy współpracy międzyuczelnianej w ramach konsorcjów uniwersytetów europejskich, takich jak CIVICA. Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, zamknął pierwszą sesję Forum, zachęcając do dalszego umiędzynarodowienia nauki i szkolnictwa wyższego oraz zwrócił uwagę na udział kobiet w rozwoju strategicznych obszarów np. IT.
W kolejnych sesjach polskie i uzbeckie uczelnie prezentowały swoje oferty naukowe i edukacyjne, promując współpracę akademicką.