Obchody Narodowego Święta Niepodległości
8 listopada w Bibliotece Głównej SGGW oraz w holu Auli Kryształowej odbyły się uroczystości upamiętniające Narodowe Święto Niepodległości. W tym szczególnym dniu społeczność akademicka SGGW uczciła nie tylko 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, ale także 150. rocznicę urodzin prof. Władysława Grabskiego, wybitnego ekonomisty, reformatora i rektora SGGW w latach 1926–1928.
150. rocznica urodzin prof. Władysława Grabskiego
Uroczyste obchody rozpoczęły się w sali konferencyjnej Biblioteki Głównej SGGW, gdzie zgromadzeni wysłuchali wykładu prof. dr hab. Mariana Drozdowskiego. Profesor przedstawił genezę odzyskania przez Polskę niepodległości, uwzględniając złożony kontekst międzynarodowy oraz rolę, jaką w tym procesie odegrali Józef Piłsudski, Roman Dmowski i Wincenty Witos. W swoim wystąpieniu omówił wyzwania społeczno-ekonomiczne, przed jakimi stanęła odrodzona Polska, a które w roli premiera podjął prof. Władysław Grabski.
Następnie prof. dr hab. Wojciech Morawski wygłosił prelekcję zatytułowaną „Międzynarodowy kontekst reform prof. Władysława Grabskiego”. Oba wystąpienia przypomniały słuchaczom o kluczowej roli prof. W. Grabskiego w stabilizacji polskiej gospodarki poprzez wprowadzenie nowej waluty – złotego, w miejsce marki polskiej, reformę systemu podatkowego oraz utworzenie Banku Polskiego.
Po części prelekcyjnej odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, które prowadził Chór SGGW i Ludowy Zespół Artystyczny PROMNI.
Odsłonięcie pamiątkowej tablicy i Apel Poległych
Kolejna część uroczystości miała miejsce w holu Auli Kryształowej z udziałem pocztu sztandarowego uczelni, gdzie wspólnie oddano hołd członkom społeczności akademickiej SGGW, poległym i zamordowanym w latach 1918-1920 oraz 1939-1945. Apel Poległych poprowadził dr inż. Marcin Świątek z Instytutu Nauk o Zwierzętach, Katedra Hodowli Zwierząt.
Uroczystość rozpoczęła się od odsłonięcia repliki tablicy upamiętniającej studentów, którzy oddali życie za ojczyznę w latach 1918-1920. Historię tablicy przedstawił mgr Józef Rzewuski, wiceprezes Stowarzyszenia Wychowanków SGGW. Oryginalna tablica została odsłonięta w styczniu 1924 r. przy ulicy Miodowej. Prawdopodobnie w 1930 r. przeniesiono ją do holu gmachu I SGGW przy ulicy Rakowieckiej. W 1951 r. zdjęto ją przymusowo. Dzięki prof. K. Stegmanowi przechowano ją w piwnicach Zakładu Rybactwa aż do 1978 r., kiedy to została przewieziona do Kościoła Akademickiego św. Anny. W 1987 r. z inicjatywy ówczesnej rektor prof. dr hab. Marii Radomskiej, tablicę odnowiono i umieszczono w Kaplicy Matki Boskiej Loretańskiej w tym kościele. W 1994 r. uzupełniono ją o nazwiska kolejnych poległych.
W 2024 r. dzięki staraniom prof. dr. hab. Sławomira Podlaskiego, przy wsparciu Zarządu Stowarzyszenia Wychowanków SGGW oraz za aprobatą, pomocą finansową i organizacyjną władz uczelni, na czele z rektorem prof. dr hab. Michałem Zasadą, zdecydowano o wykonaniu repliki tablicy i umieszczeniu jej w holu Auli Kryształowej.
W ramach uczelnianych obchodów Narodowego Święta Niepodległości, replika historycznej tablicy powróciła do SGGW, by kolejne pokolenia pracowników, studentów i absolwentów pamiętały o ofierze krwi, jaką ich poprzednicy złożyli dla wolnej Polski. W swoim przemówieniu podkreślił to prof. dr hab. Sławomir Podlaski.
Wieńce pod tablicą złożyły delegacje: władz uczelni z rektorem prof. dr. hab. Michałem Zasadą na czele, Stowarzyszenia Wychowanków SGGW, Komisji Uczelnianej NSZZ „Solidarność” SGGW, Związku Nauczycielstwa Polskiego, Instytutu Nauk Socjologicznych i Pedagogiki oraz Wydziału Socjologii i Pedagogiki, Samorządu Studentów SGGW.
Oprawę muzyczną uroczystości zapewnili członkowie Orkiestry Reprezentacyjnej SGGW pod przewodnictwem dr. hab. Dawida Olewnickiego.
Uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości zostały zorganizowano z inicjatywy Stowarzyszenia Wychowanków SGGW oraz Muzeum SGGW, a patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Instytut Nauk Socjologicznych i Pedagogiki oraz Wydział Socjologii i Pedagogiki SGGW.