Obchody 105. rocznicy odzyskania niepodległości
Z inicjatywy Stowarzyszenia Wychowanków SGGW oraz Muzeum SGGW od wielu lat w kampusie uczelni z okazji Narodowego Święta Niepodległości obchodzonego 11 listopada organizowane są uroczystości ku czci pracowników, studentów i wychowanków, którzy przyczynili się do uzyskania przez nasz kraj niepodległości, często oddając za nią życie.
Upamiętnienie Stefana Biedrzyckiego
W Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego uroczystości z okazji 105. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się zorganizowanym w Muzeum uczelni sympozjum upamiętniającym prof. Stefana Biedrzyckiego, rektora SGGW w latach 1921-1922, 1929-1932.
Przybyłych na uroczystość gości powitał Dyrektor Biblioteki Głównej SGGW dr Wojciech Woźniak, a okolicznościowe przemówienie wygłosił prof. dr hab. Kazimierz Tomala, Prorektora ds. Rozwoju, I zastępcy Rektora SGGW.
Sylwetkę i osiągnięcia profesora Stefana Biedrzyckiego przybliżyli podczas sympozjum prof. dr hab. Sławomir Podlaski oraz dr inż. Krzysztof Korpysz.
Stefan Biedrzycki od 1907 r. pracował w powstałym Towarzystwie Kursów Rolniczych, które w 1916 r. stało się Wyższą Szkołą Rolniczą (protoplastą SGGW) i której został dyrektorem. Po przemianowaniu w 1918 r. WSR na Szkołę Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Biedrzycki został prorektorem i dziekanem Wydziału Rolniczego. W 1919 r. został mianowany profesorem zwyczajnym mechaniki rolniczej SGGW. Choć prowadził wykłady także na Politechnice Warszawskiej oraz uniwersytetach w Poznaniu i Wilnie, związany był przede wszystkim z SGGW.
W 1920 r. rozpoczął organizowanie w SGGW Zakładu Maszynoznawstwa Rolniczego, stworzył warsztat pracy naukowej, który dawał możliwość prowadzenia samodzielnych badań. Zastosował tez nowy sposób badań – oprócz sprawdzania pracy maszyn w laboratorium zaczął obserwować je także w polu, w czasie pracy. W 1921 r. został rektorem SGGW, ponownie został wybrany jeszcze w 1929 r. Pracował nad popularyzacją i rozwojem maszynoznawsta w Polsce.
Oprócz zasług dla rolnictwa, Stefan Biedrzycki wniósł też pewien wkład w odzyskanie niepodległości po I wojnie światowej – w 1915 r., kiedy po ustąpieniu Rosjan powstała Straż Obywatelska, Biedrzycki został komisarzem XI Okręgu. Co ważne, w ślad za nim do Straży, jako jego podkomendni wstąpili wszyscy studenci Kursów Przemysłowo-Rolniczych.
Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych
W części drugiej obchodów społeczność akademicka SGGW spotkała się w holu Muzeum z Galerią Rektorów SGGW, aby wspólnie śpiewać pieśni patriotyczne z towarzyszeniem Ludowego Zespołu Artystycznego „PROMNI”.
Hymn Polski, „Białe róże”, „Piechota”, aż po odśpiewane na finał „Czerwone maki na Monte Casino” wprowadziły zebranych w podniosły nastrój refleksji. Studenci, pracownicy i pracownicy emerytowani śpiewali słowa pieśni patriotycznych wtórując solistkom – Karolinie Lizer i Patrycji Ciborowskiej oraz soliście – Dariuszowi Pecynie. Wzruszającą atmosferę podkreślała oprawa muzyczna orkiestry LZA „PROMNI” pod kierownictwem Radosława Puszyło.
Apel Poległych
Uroczystość zakończył Apel Poległych, poświęcony członkom społeczności akademickiej SGGW – poległym i pomordowanym w wojnach 1918-1920 i 1939-1945.
W imieniu inicjatora uroczystości – Stowarzyszenia Wychowanków SGGW Apel Poległych poprowadził jego wiceprezes mgr inż. Józef Rzewuski, który witając uczestników przypomniał też długoletnią tradycję tej uroczystości w Uczelni.
Przed tablicą poświęconą pamięci 453 członków społeczności akademickiej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego poległych i pomordowanych w latach 1918-1920 oraz 1939-1945 oraz historycznymi tablicami w holu Auli Kryształowej kwiaty złożyły delegacje:
- Władze SGGW na czele z Prorektorem prof. dr hab. Kazimierzem Tomalą
- Stowarzyszenia Wychowanków SGGW z prezes inż. Grażyną Skalmierską
- Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”
- Związku Nauczycielstwa Polskiego SGGW
- Władz i pracowników Wydziału Ekonomicznego oraz Instytutu Ekonomii i Finansów
- Władz i pracowników Instytutu Nauk Socjologicznych i Pedagogiki
- Rady Uczelnianej Samorządu Studentów
Oprawę muzyczną uroczystości zapewnili członkowie Orkiestry Reprezentacyjnej SGGW pod przewodnictwem dr. hab. Dawida Olewnickiego.
Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Wydziału Ekonomicznego oraz Instytutu Ekonomii i Finansów.