Nowości w ofercie edukacyjnej SGGW
W Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego powstał nowy wydział, a dwa zmieniły nazwy. Od nowego roku akademickiego studenci rozpoczną zajęcia na nowym Wydziale Biologii i Biotechnologii oraz Wydziale Rolnictwa i Ekologii, a także Wydziale Ogrodniczym.
Nowo utworzony Wydział Biologii i Biotechnologii będzie prowadził trzy kierunki studiów: biologię, biotechnologię oraz technologię biomedyczną.
Na kierunku biologia, na studia stacjonarne pierwszego stopnia wydział przygotował 150 miejsc, a na studia stacjonarne drugiego stopnia 60 miejsc. Po tym kierunku można pracować miedzy innymi w: laboratoriach analitycznych, diagnostycznych, medycznych, bioinformatycznych czy mikrobiologicznych; uczelniach, instytutach badawczych, w szkolnictwie podstawowym i średnim (po zdobyciu uprawnień pedagogicznych), jednostkach zajmujących się ochroną i rekultywacją środowiska, ośrodkach hodowli roślin i zwierząt, administracji państwowej i samorządowej oraz redakcjach czasopism naukowych i popularnonaukowych, a także w redakcjach radiowych i telewizyjnych.
Na kierunku biotechnologia, na studia stacjonarne pierwszego stopnia wydział przygotował 90 miejsc. Po tym kierunku można pracować między innymi w: jednostkach zaplecza naukowo-badawczego przemysłu biotechnologicznego i dziedzin pokrewnych, laboratoriach badawczych, kontrolnych i diagnostycznych, czy jednostkach projektowych zajmujących się procesami biotechnologicznymi.
Na nowym kierunku technologia biomedyczna, prowadzonym wspólnie z Wydziałem Chemii UW, na studia stacjonarne pierwszego stopnia przygotowano 60 miejsc. Po tym kierunku absolwenci będą przygotowani do kreowania nowych rozwiązań i technologii dla medycyny i farmacji. Znajdą zatrudnienie w nowoczesnych, innowacyjnych firmach związanych z działalnością na rzecz szeroko rozumianego wspomagania medycyny o charakterze biomedycznym, biotechnologicznym, czy też nanobiotechnologicznym.
W nowym roku akademickim Wydział Rolnictwa i Biologii zmienił nazwę na Wydział Rolnictwa i Ekologii. Wydział prowadzi trzy kierunki studiów: rolnictwo, inżynierię ekologiczną, ekologiczne rolnictwo i produkcję żywności.
Na kierunku rolnictwo, na studia stacjonarne pierwszego stopnia wydział przygotował 120 miejsc. Po tym kierunku można pracować w: agrobiznesie, placówkach naukowo-badawczych i szkolnictwie, administracji rządowej i samorządowej, doradztwie rolniczym, firmach handlowo-usługowych zajmujących się sprzedażą nasion, nawozów i środków ochrony roślin, firmach zajmujących się ochroną i rekultywacją środowiska, inspekcjach ochrony środowiska, jednostkach certyfikujących gospodarstwa ekologiczne, redakcjach czasopism rolniczych, redakcjach radiowych i telewizyjnych.
Na kierunku inżynieria ekologiczna, na studia stacjonarne pierwszego stopnia wydział przygotował 120 miejsc. Po tym kierunku można pracować w: administracji rządowej i samorządowej na wszystkich szczeblach, instytutach naukowych, parkach narodowych i krajobrazowych, organach inspekcji ochrony środowiska i organizacjach pozarządowych.
Na kierunku ekologiczne rolnictwo i produkcja żywności, na studia stacjonarne pierwszego stopnia wydział przygotował 30 miejsca. Po tym kierunku można pracować między innymi w firmach na każdym odcinku łańcucha produkcji żywości ekologicznej (produkcja polowa, handel krajowy i międzynarodowy, przetwórstwo, certyfikacja i kontrola). Są to na przykład: gospodarstwa ekologiczne, zakłady przetwórstwa ekologicznej żywności, firmy zajmujące się obsługą produkcji ekologicznej, agrobiznes, redakcje czasopism rolniczych, redakcje radiowe i telewizyjne.
Z kolei Wydział Ogrodnictwa i Biotechnologii zmienił nazwę na Wydział Ogrodniczy. Wydział prowadzi trzy kierunki studiów: ogrodnictwo miejskie i arborystykę, ogrodnictwo, ochronę zdrowia roślin.
Na nowym kierunku ogrodnictwo miejskie i arborystyka, na studia stacjonarne pierwszego stopnia wydział przygotował 60 miejsc. Po tym kierunku absolwenci będą specjalistami w zakresie zrównoważonego rozwoju miast, potrafiącymi tworzyć wizje i plany dotyczące terenów biologicznie czynnych oraz decydować o ich przyszłości. Będą przygotowani do wykonywania prac przyrodniczo-inwentaryzacyjnych obiektów zieleni miejskiej, oceny szaty roślinnej w terenach zurbanizowanych, wykonywania projektów, kierowania i nadzoru nad pracami realizacyjnymi i pielęgnacyjnymi w miejskich terenach zieleni. Będą mogli podejmować zatrudnienie m.in. w jednostkach administracji rządowej i samorządowej, zakładach produkcji ogrodniczej i placówkach naukowo-badawczych.
Na kierunku ogrodnictwo, na studia stacjonarne pierwszego stopnia wydział przygotował 140 miejsc, a na studia stacjonarne drugiego stopnia 15 miejsc (nauka w języku angielskim). Po tym kierunku można pracować w: specjalistycznych gospodarstwach ogrodniczych, przetwórstwie owocowo-warzywnym, administracji, usługach i doradztwie ogrodniczym, instytucjach związanych z kształtowaniem i konserwacją terenów zieleni, instytutach badawczych, ośrodkach badawczo-rozwojowych.
Na kierunku ochrona zdrowia roślin, na studia stacjonarne pierwszego stopnia wydział przygotował 60 miejsc. Po tym kierunku absolwenci będą mogli pracować miedzy innymi w: gospodarstwie indywidualnym, dużych gospodarstwach rolnych, firmach usługowych zajmujących się ochroną roślin, jednostkach naukowo-badawczych, uczelniach i instytutach naukowych, szkolnictwie, w inspektoratach ochrony roślin i nasiennictwa oraz agendach UE nadzorujących system integrowanej ochrony roślin, kwarantannowych punktach granicznych, ogrodach botanicznych i arboretach, firmach nasiennych i hodowlanych, firmach zajmujących się produkcją oraz dystrybucją pestycydów i nawozów, centrach ogrodniczych.