Noworoczna Gala Agrobiznesu 2023 i Konfrontacje „Drogi do AgroSukcesu” na SGGW
Do Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie – po 3 latach nieobecności spowodowanej pandemią – wróciły 19 stycznia 2023 r. Noworoczna Gala Agrobiznesu i poprzedzające ją Konfrontacje „Drogi do AgroSukcesu”, których organizatorami są: Redakcja Magazynu Ludzi Przedsiębiorczych AGRO oraz Stowarzyszenie AgroBiznesKlub we współpracy z władzami uczelni i wybranych wydziałów SGGW.
W Auli Kryształowej licznie zebranych gości powitał JMR Michał Zasada, który podkreślił w swoim wystąpieniu rolę i znaczenie pracy ludzi związanych naukowo i zawodowo z rolnictwem.
Na Gali wręczono nagrody w konkursie „Agroprzedsiębiorca RP 2022-2023”.
Tytuły „Wybitny Agroprzedsiebiorca RP” otrzymali: Wojciech Wilamowski – właściciel gospodarstwa rolnego w Mańkowie oraz Waldemar Żółcik – założyciel i właściciel firmy „Activ” w Belsku Dużym.
Kolejnych 11 osób otrzymało tytuły „Wzorowy Agroprzedsiebiorca RP”: Monika i Piotr Wójcikowie – właściciele szkółki drzew i krzewów ozdobnych „Green Park” w Osuchowie; Arkadiusz Sadowski, Łukasz Michalak, Tomasz Barski i Jakub Wilgosiewicz – współwłaściciele firmy „Miodziarze” w Srebrnej; Szczepan Szumowski – prezes OSM w Giżycku; Tadeusz Proczek – prezes OSM w Grodzisku Mazowieckim; Adam Sulak – Business Director firmy New Holland AG Polska w Płocku; Monika i Krzysztof Stanisławscy – właściciele „Winnicy Widokowej” w Komborni.
Listy gratulacyjne najlepszym polskim przedsiębiorcom rolnym w imieniu prezes ARiMR, Haliny Szymańskiej wręczyła Wioletta Sitańska – zastępca dyrektora Biura Prasowego.
W trakcie Gali pucharami Pomocne Ręce, za pomoc w zorganizowaniu spotkań studentów z praktykami branży rolniczej wyróżnieni zostali rektorzy prof. dr hab. Michal Zasada i prof. dr hab. Jarosław Gołębiewski oraz dziekani wydziałów na których te spotkania się odbyły: dr hab. Irena Suwara, prof. SGGW z Wydziału Rolnictwa i Ekologii, dr hab. Marzena Wińska-Krysiak z Wydziału Ogrodniczego, prof. dr hab. Justyna Więcek z Wydziału Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt, prof. dr hab. Dominika Guzek z Wydziału Żywienia Człowieka, dr hab. inż. Bogdan Dróżdż z Wydziału Inżynierii Produkcji, dr hab. Marcin Ratajczak z Wydziału Ekonomicznego oraz dr hab. Rafał Wołosiak z Wydziału Technologii Żywności.
W ramach Konfrontacji „Drogi do AgroSukcesu”, czyli spotkań uznanych i nobilitowanych praktyków – polskich rolników i agroprzedsiębiorców, laureatów konkursów Agroprzedsiębiorca RP i AgroLiga – ze studentami i kadrą naukowo-dydaktyczną, swoją bogatą wiedzą i doświadczeniem podzielili się:
– na Wydziale Ekonomicznym – zjawiło się czterech młodych, acz już doświadczonych, agroprzedsiębiorców (roczniki 1984-1989), tworzących zgodny team firmy Miodziarze ze Srebrnej k. Płocka w składzie: Arkadiusz Sadowski, Jakub Wilgosiewicz, Łukasz Michalak i Tomasz Barski, którzy w niespełna 14 lat stworzyli od podstaw firmę, dla której na Mazowszu i woj. kujawsko-pomorskim pracuje blisko 200 mln pszczół zamieszkujących ok. 3500 uli i którzy oferują na rynek m.in.: bogaty wybór miodów tradycyjnych i miodów smakowych oraz miodziarskie akcesoria, a ponadto – oleje tłoczone na zimno, naturalnie fermentowane octy i kawy specialty. Firma Miodziarze zdobyła tytuł Mistrz Krajowego AgroLigi 2021, a jej 4. współwłaściciele otrzymają podczas Noworocznej Gali Agrobiznesu 2023 w Auli Kryształowej SGGW szable oficerskie Wzorowego Agroprzedsiębiorcy RP 2022-2023.
Spotkanie z ramienia organizatorów Konfrontacji poprowadził uznany i powszechnie ceniony ekonomista – prof. Andrzej Kowalski, b. wiceminister w MRiRW, i b. długoletni dyrektor IERiGŻ, przewodniczący Rady Programowej Magazynu Ludzi Przedsiębiorczych AGRO.
– na Wydziale Rolnictwa i Ekologii gościem specjalnym był Wiesław Skop, przedsiębiorczy rolnik, Laureat Krajowy konkursu AgroLiga 2021, prowadzący wraz z synem w miejscowości Jerzmanice Zdrój w woj. dolnośląskim 130-hektarowe gospodarstwo rolne, specjalizujące się w produkcji roślinnej (zboża – pszenica ozima, rzepak ozimy), kukurydza na ziarno, rośliny strączkowe (bobik, groch) oraz gryka). Do przechowywania zebranych plonów zbóż i rzepaku służą silosy o łącznej pojemności 1 400 ton ziarna. W gospodarstwie prowadzona jest także pasieka. Gospodarstwo posiada kompletny park maszynowy do uprawy, siewu, nawożenia, ochrony roślin i zbioru oraz stosuje innowacyjne rozwiązania w zakresie technologii produkcji. Stosowanie poplonów z dużym udziałem roślin strączkowych sprzyja utrzymaniu gleby w bardzo dobrej kulturze i zapewnia jej wysoką produktywność. Od 2021 r. w gospodarstwie funkcjonuje instalacja fotowoltaiczna o mocy 10 kW oraz instalacja słoneczna do ogrzewania wody.
Prowadzącym spotkanie był Wojciech Pysiak, wybitny rolnik ze Zdziechowa Radomia, towarowy producent trzody chlewnej i właściciel przydomowej masarni, Mistrz Krajowy AgroLigi 2011, Wzorowy Agroprzedsiębiorca RP 2011, przewodniczący Kapituły Konkursowej AgroLigi w kategorii Rolnicy corocznie wizytującej rolników wybranych na Mistrzów Wojewódzkich przez Ośrodki Doradztwa Rolniczego. wiceprezydent Stowarzyszenia AgroBiznesKlub.
– Wydziały: Technologii Żywności oraz Żywienia Człowieka (wspólne spotkanie) odwiedził Waldemar Żółcik, założyciel w 1996 r. i właściciel rodzinnej firmy Activ w Belsku Dużym, zajmującej się kompleksową obsługą branży sadowniczej w zakresie zaopatrzenia
we wszystkie niezbędne artykuły do produkcji oraz ułatwienia sadownikom sprzedaży wyprodukowanych owoców. Od 2010 r. firma Activ poszerzyła zakres swoich działań o produkcję naturalnych, tłoczonych i zdrowych soków owocowych, pod marką Royal Apple oraz smoothie i cydrów jabłkowych, dostępnych w sprzedaży sklepowej na terenie Polski. Waldemar Żółcik w celu lepszego poznania organizacji handlu – najpierw ukończył studia magisterskie na Wydziale Ekonomiki Rolnictwa SGGW w zakresie rynku rolnego i spółdzielczości oraz studia podyplomowe MBA. Firmie Activ, która regularnie uczestniczy w branżowych targach w kraju i za granicą, udało się wypracować pozycję solidnego i wiarygodnego partnera, zarówno dla rodzimych producentów owoców i warzyw oraz kupców zagranicznych, jak i dla uznanych producentów techniki ogrodniczej w świecie. Waldemar Żółcik jest aktywnym działaczem Unii Owocowej (w latach 2015-2018 piastował w niej funkcję prezesa), która wspiera i rozwija działania proeksportowe dla polskich owoców. Za swe zasługi na rzecz rozwoju branży sadowniczej w Polsce Waldemar Żółcik został uhonorowany tytułem Wzorowy Agroprzedsiębiorca RP 2013, a podczas Noworocznej Gali Agrobiznesu 2023 na SGGW otrzyma prestiżowy tytuł Wybitnego Agroprzedsiębiorcy RP 2022-2023.
Spotkanie poprowadziła Agnieszka Drozd-Bownik, od 1 stycznia 2023 r. dyrektor marketingu w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie, inicjatorka wielu regionalnych akcji społecznych i charytatywnych, przygotowująca zbiorową reprezentację lubelskich wystawców na dorocznych Dożynkach Prezydenckich, członek Rady Stowarzyszenia AgroBiznesKlub.
– Wydział Ogrodniczy gościła Króla Gerber i Cesarza Klonowania Kwiatów w Polsce. Tak w branży kwiaciarskiej zwykło się tytułować Karola Pawlaka, założyciela i twórcę innowacyjnego rodzinnego imperium ogrodniczego Vitroflora z główną siedzibą w Trzęsaczu k. Bydgoszczy, zdobywcę prestiżowego tytułu Wybitny Agroprzedsiębiorca RP 2021/2022. Karol Pawlak w arcyciekawej prezentacji konkursowej na łamach AGRO wyznał m.in.: – Mamy rodzinną satysfakcję, że Fleuroselect – prestiżowa organizacja zrzeszająca hodowców roślin ozdobnych z całego świata i przyznająca doroczne złote medale, zwane kwiatowymi Oscarami, zorganizowała w 2010 r. swój 41. kongres u nas w Trzęsaczu. Świadczy to o międzynarodowym uznaniu środowiska ogrodniczego dla dokonań naszej Vitroflory. Nieskromnie dodam, że od ponad 3 lat jestem prezydentem Fleuroselectu. Za duży osobisty sukces poczytuję też to, że w naszych firmach udało się dochować znakomitych fachowców branżowych i menedżerów, w tym kilkadziesiąt z wyższym wykształceniem. Są wśród z nich, zarówno Polacy, jak i obcokrajowcy, m.in. Holendrzy.”
Spotkanie poprowadzi dr Janusz Gołos, absolwent i przez ponad 20 lat pracownik naukowy Wydziału Ogrodniczego SGGW, także przez ponad 20 lat attache rolny w Ambasadzie Holandii w Polsce, przewodniczący Rady Stowarzyszenia AgroBiznesKlub.
– Wydział Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt podjął tym razem przedstawicieli dwóch czołowych gospodarstw rolnych na Podlasiu, specjalizujących się w produkcji mleka oraz długoletniego wójta podlaskiej gminy Sokoły. Gospodarstwo Hodowlane Moniki i Tomasza Cieślik „Pokaniewo Złote Jabłko”, założone w 2006 r. ukierunkowane jest na produkcję mleka A2. Na stanie 200 krów dojnych, produkcja roczna 1 mln litrów, areał ponad 400 ha ( kukurydza 140 ha, słonecznik 60 ha, zboża ok. 80 ha, 120 ha użytki zielone). Państwo Cieślik są uczestnikami programu „Rolnicy. Podlasie”. Drugie to gospodarstwo rolne Rodziny Żochowskich zlokalizowane w miejscowości Kamińskie Wiktory. Głową rodu jest Pan Stanisław, który z żoną Krystyną, córką Anną i synem Maciejem zarządzają gospodarstwem, wspierani przez pozostałe córki – Agatę, Małgorzatę i Justynę. Rodzina Żochowskich to uznani hodowcy bydła mlecznego, ponad 40-letnie wybitne osiągnięcia potwierdzone wieloma tytułami. Gospodarstwo ukierunkowane jest na produkcję mleka A2. Parametry gospodarstwa to: ok. 600 sztuk bydła, ok. 240 krów dojnych, produkcja roczna 3 mln l, areał do dyspozycji to ok. 300 ha użytków rolnych i 100 ha użytków zielonych. Wójt gminy Sokoły Józef Zajkowski przedstawić zasady funkcjonowania nowo otwartego Centrum Wystawienniczo–Targowego w Sokołach – pierwszego w Polsce miejsca do przeprowadzania profesjonalnej aukcji bydła hodowlanego oraz (uwaga!) inicjatywę pn. Rolnicza Dolina Wodorowa – pierwszego w Europie przedsięwzięcia stwarzającego system wytwarzania i wykorzystania wodoru, uwzględniającego potencjał gospodarstw rolnych z terenów Podlasia.
Spotkanie poprowadziła Katarzyna Boczek, w przeszłości m.in. pracownik Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, do niedawna wicedyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, inicjatorka i wieloletnia realizatorka wymiany młodych rolników polskich i amerykańskich Polska – Teksas, laureatka konkursu Agroprzedsiębiorca RP w kategorii Zasłużony Promotor.
– Wydział Inżynierii Produkcji odwiedził Stanisław Najda, twórca i współwłaściciel firmy Sonarol w miejscowości Jeziorko k. Piątnicy, zajmującej się produkcją dla budownictwa, rolnictwa i przemysłu. Prezesowi Najdzie towarzyszył dyrektor handlowy Mariusz Kornega, odpowiedzialny w firmie m.in. za zakład produkcji maszyn rolniczych. Od początku swej działalności biznesowej, czyli od 1997 r., związany z branżą rolniczą – początkowo jako producent części do maszyn rolniczych oraz automatycznych poideł dla bydła i trzody chlewnej, obecnie zaś jako wytwórca ładowaczy czołowych oraz oprzędu do ładowaczy, ładowarek i miniładowarek. Inicjator „kamieni milowych” w rozwoju firmy, m.in.: uruchomienia produkcji stolarki okiennej i drzwiowej, zakupu i rozbudowy zakładu produkcji płyt styropianowych, uruchomienia ekstruzji profili PVC, otwarcia zakładu produkcji maszyn rolniczych, przemysłowych i konstrukcji stalowych. Potwierdzeniem owocnej ponad 25-letniej działalności są m.in.: powierzchnie produkcyjne zajmujące ponad 42 000 m2, ponad 600 zatrudnionych pracowników, blisko 1800 partnerów handlowych na całym świecie oraz eksport do 24 krajów. Takie zasoby umożliwiają produkcję miesięczną na poziomie: ok. 65 000 m3 płyt styropianowych, ponad 23 000 okien PVC, setek drzwi z PVC i aluminium, setek ładowaczy i maszyn rolniczych, różnego rodzaju konstrukcji stalowych, maszyn dla przemysłu oraz wiele innych wysokiej jakości produktów. Produkty z logo SONAROL zyskały renomę nie tylko w Polsce, ale i w wielu krajach świata. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień, m.in.: dyplomu Ekskluzywnej Stolarki VIP za innowacyjny system okien Perfectherm, wielokrotnie wyróżniony w rankingu „Gazele Biznesu” za niezwykle dynamiczny rozwój firmy oraz wielokrotny Laureat „Diamentów Forbesa” w rankingu firm Województwa Podlaskiego o przychodach od 50 do 250 mln zł oraz laureat konkursu Wzorowy Agroprzedsiębiorca RP 2021-2022.
Spotkanie poprowadził Andrzej Remisiewicz, twórca i współwłaściciel podlaskiej firmy Trans-Rol w miejscowości Kruszewo-Wypychy, dynamicznie rozwijającej się i zaopatrującej podlaskie rolnictwo, i nie tylko, w środki produkcji, m.in. w: nawozy, pasze i materiały budowlane, Mistrz Krajowy AgroLigi 2011 w kategorii Rolnicy, Wybitny Agroprzedsiębiorca 2020-2021, przewodniczący Kapituły AgroLigi w kategorii Firmy, wiceprezydent Stowarzyszenia AgroBiznesKlub.