NOWY SYSTEM OZNAKOWANIA KAMPUSU SGGW
W Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie wprowadzono system oznakowania kampusu i pomieszczeń, którego celem jest zwiększenie komfortu i ułatwienie aklimatyzacji nowych studentów i kadry akademickiej, w tym obcokrajowców.
Na system oznakowania w języku polskim i angielskim składają się: 33 sztuki nośników informacyjnych w przestrzeni kampusu, w tym 7 sztuk map i 26 sztuk totemów kierujących oraz wewnętrzne tabliczki przydrzwiowe w budynkach akademickich i administracyjnych.
Realizacja systemu oznakowania w SGGW była podzielona na dwa etapy:
- opracowanie projektu systemu oznakowania;
- wykonanie, dostawę i instalację systemu oznakowania;
W ramach prac projektowych przeprowadzono m.in. szczegółową analizę, której wynikiem był raport identyfikujący istniejące problemy, ze wskazaniem propozycji rozwiązań do projektowanego systemu oznakowania. Celem etapu było stworzenie ujednoliconego systemu oznakowania, z wykorzystaniem różnych typów nośników informacji, ułatwiającego obcokrajowcom orientację w Uczelni (z uwzględnieniem naturalnego ruchu pieszego i organizacji przestrzennej), ale także nawiązanie do specyfiki działalności Uczelni (profil: life sciences) z zachowaniem spójności projektu w kontekście podziału kampusu na część zabytkową (zabytkowe założenie parkowe) i współczesną.
Przygotowany projekt systemu oznakowania spełniał założenia przyjazności użytkownikowi (czytelność, intuicyjność, widoczność, rozpoznawalność), jak również był dostosowany do produkcji i wykonania (pliki produkcyjne, specyfikacja techniczno-materiałowa z warunkami posadowienia konstrukcji).
Wprowadzenie systemu oznakowania kampusu i pomieszczeń w SGGW stanowiło jedno z zadań projektu TIME2GETREADY realizowanego w ramach programu „Welcome to Poland”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, projekt pozakonkursowy pt. Podniesienie kompetencji kadry akademickiej i potencjału instytucji w przyjmowaniu osób z zagranicy – Welcome to Poland realizowany w ramach Działania określony we wniosku o dofinansowanie projektu nr POWR.03.03.00-00-PN14/18.