Nominacja profesorska dla Prorektora ds. Rozwoju SGGW

Z dumą informujemy, że dr hab. Marcin Gołębiewski, prof. SGGW, Prorektor ds. Rozwoju SGGW, otrzymał tytuł profesora nauk rolniczych nadany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
To ważne wyróżnienie stanowi uhonorowanie wieloletniego dorobku naukowego, dydaktycznego i organizacyjnego Profesora Gołębiewskiego, a także jego zaangażowania w rozwój naszej uczelni oraz wkładu w rozwój polskiej nauki.
Marcin Paweł Gołębiewski urodził się 8 czerwca 1981 r. w Łowiczu. W 2006 r. ukończył studia na Wydziale Nauk o Zwierzętach SGGW uzyskując z wyróżnieniem tytuł magistra inżyniera zootechniki. Bezpośrednio po studiach rozpoczął stacjonarne studia doktoranckie w Katedrze Szczegółowej Hodowli Zwierząt. Stopień doktora nauk zootechnicznych uzyskał w 2010 r., a stopień naukowy doktora habilitowanego nauk rolniczych w dyscyplinie – zootechnika i rybactwo w 2018 r. Ponadto, w 2012 r. ukończył studia podyplomowe pn. Menadżer Innowacji w Szkole Głównej Handlowej. Praktyk hodowca, który od 2005 r. prowadzi własne gospodarstwo rolne.
Pracę w SGGW, na stanowisku adiunkta rozpoczął w 2010 r. Od 2020 r. jest profesorem SGGW w Katedrze Hodowli Zwierząt, Instytutu Nauk o Zwierzętach. Od 2012 r. pełnił funkcję Pełnomocnika ds. Gospodarki Dziekana Wydziału Nauk o Zwierzętach, a od 2019 r. koordynatora ds. Współpracy z Gospodarką. W latach 2012-2019 był inicjatorem i opiekunem koła naukowego przy Wydziale Nauk o Zwierzętach. Był również pomysłodawcą oraz kierownikiem pierwszego w SGGW Inkubatora Innowacyjności, powołanego w ramach projektu pozyskanego ze środków MNiSW. Od 2015 r. członek Jednostki Stanowiącej Standardy QMP przy Polskim Zrzeszeniu Producentów Bydła Mięsnego, a od 2021 r. dyrektor Instytutu Nauk o Zwierzętach SGGW oraz przewodniczący Rady Dyscypliny Zootechnika i Rybactwo. Wiceprzewodniczący Rady Hodowlanej przy Polskim Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego. Ekspert ds. chowu i hodowli bydła w wielu czasopismach popularnonaukowych i naukowych.
Jest współwłaścicielem i Członkiem Zarządu 5 start-upów, w których z sukcesem wdraża swoje pomysły do praktyki gospodarczej. W latach 2021-2024 pełnił funkcje Dyrektora Instytutu Nauk o Zwierzętach oraz Przewodniczącego Rady Dyscypliny dla dyscypliny zootechnika i rybactwo.
W latach 2021-2024 pełnił funkcję Członka Rady Naukowej Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – PIB. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego, American Dairy Science Association oraz National Mastitis Council. Został zaproszony jako ekspert branżowy do kapituły konkursu Innowacyjny produkt rolniczy i Producent Bydła Mięsnego.
W trakcie pracy w SGGW odbył wiele kursów i staży, zarówno krajowych jak i zagranicznych. Jego doskonalenie zawodowe ukierunkowane było głównie na komercjalizację wyników badań naukowych – 11 szkoleń krajowych i 2 szkolenia zagraniczne, m.in. ASTP Proton organizowane przez Association of European Science and Technology Transfer Professionals w Istambule, Turcja. Odbył również wiele staży naukowych związanych bezpośrednio z jego zainteresowaniami naukowymi we Francji, Holandii, Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych.
Zainteresowania naukowe dr. hab. Marcina Gołębiewskiego, koncentrują się głównie na zagadnieniach związanych z chowem i hodowlą zwierząt gospodarskich, a w szczególności chowem i hodowlą bydła mlecznego i mięsnego, i obejmują następujące obszary: czynniki warunkujące jakość mleka krowiego oraz możliwość jego modyfikacji, wpływ kondycji krów mlecznych na użytkowość mleczną, funkcjonowanie układu rozrodczego oraz zdrowie krów mlecznych, profilaktyka i wspomaganie leczenia gruczołu mlekowego krów z wykorzystaniem nanotechnologii, oraz Precision Livestock Farming. Jest autorem 222 artykułów popularnonaukowych, 115 naukowych oraz 15 rozdziałów książek i monografii. Dokonał ponad 31 zgłoszeń patentowych i jest współautorem 27 patentów i wzorów użytkowych. Jest cenionym specjalistą z zakresu chowu i hodowli była, czego potwierdzeniem jest fakt, iż prowadził wykłady na ponad 224 konferencjach oraz ponad 104 szkoleniach i warsztatach.
Jako kierownik lub wykonawca brał udział w realizacji badań naukowych finansowanych ze środków krajowych (Komitet Badań Naukowych, Narodowe Centrum Nauki, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości) i zagranicznych (7. Program Ramowy i Horyzont 2020). Łącznie brał udział w realizacji ok. 51 projektów naukowych i naukowo-wdrożeniowych. Wiele z jego projektów zakończyło się wdrożeniami konkretnych rozwiązań.
Promotor w sześciu przewodach doktorskich. Wypromował 40 magistrów oraz 72 inżynierów. Wykonywał recenzję prac w postępowaniach doktorskich i habilitacyjnych. Za działalność dydaktyczną został nagrodzony przez studentów SGGW wyróżnieniem Nauczyciel akademicki SGGW mogący być wzorem dla innych.
Za swoją działalność naukową i organizacyjną był wielokrotnie nagradzany nagrodami JM Rektora SGGW w Warszawie. W 2018 r. otrzymał odznakę honorową MRiRW Zasłużony dla rolnictwa oraz Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę.
Serdecznie gratulujemy Panu Profesorowi i życzymy dalszych sukcesów!