Jednym z laureatów tegorocznej edycji konkursu Sonatina, organizowanego przez NCN z myślą o rozwoju naukowym młodych badaczy, jest dr Renata Putkowska-Smoter. Autorka zwycięskiego projektu uzyskała dofinansowanie na realizację projektu pt. „Lokalnie wiedzieć o adaptacji do zmian klimatu. Kolektywne studium przypadku miejskich planów adaptacji w Polsce.” Jest to duży sukces, tym bardziej, że jest to pierwszy projekt z zakresu nauk społecznych, jaki będzie realizowany w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie w ramach konkursu Sonatina.
Dr Renata Putkowska-Smoter z Instytutu Nauk Socjologicznych i Pedagogiki na co dzień bada relacje i interakcje różnych grup społecznych ze środowiskiem przyrodniczym. Badaczkę interesuje szczególnie, w jaki sposób zmieniające się wyobrażenia i interpretacje o funkcjonowaniu procesów przyrodniczych wpływają na decyzje podejmowane przez miejskich aktorów społecznych. Bierze aktywny udział w pracach Sekcji Socjologii Środowiska Polskiego Towarzystwa Socjologicznego i Grupy Badawczej nr 12: Environment and Society Europejskiego Towarzystwa Socjologicznego.
Dr Renata Putkowska-Smoter wyjaśnia: „Dotychczasowe badania poświęcone adaptacji do zmian klimatu wskazują, że powiązania pomiędzy wiedzą na temat zmian klimatu i realizacją rozwiązań adaptacyjnych to złożony proces na który wpływa wiele czynników. (…) Celem planowanego projektu jest prześledzenie, w jaki sposób i za pomocą jakich metod/narzędzi różne grupy społeczne tłumaczą specjalistyczną wiedzę o zmieniających się warunkach klimatycznych na lokalne działania adaptacyjne w polskich miastach”. Realizację projektu wspiera Departament Socjologii Miasta i Środowiska z Helmholtz-Centre for Environmental Research (UFZ), czołowego europejskiego ośrodka badań nad środowiskiem.
Przygotowanie projektu i uzyskanie dofinansowania NCN na jego realizację jest jednym z przejawów prężnego rozwoju nauk socjologicznych w SGGW, dla którego nowe możliwości otworzyła decyzja Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów z dnia 28 września 2020 roku nadająca Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauki socjologiczne. Na jej podstawie utworzono Radę Dyscypliny Nauki Socjologiczne i przeprowadzono pierwszą rekrutację kandydatów do Szkoły Doktorskiej. Wyrazem uznania dla osiągnięć nauczycieli akademickich z Instytutu Nauk Socjologicznych i Pedagogiki SGGW oraz wysokiej oceny ich kompetencji naukowo-badawczych i dydaktycznych jest także powierzenie SGGW roli współorganizatora (wraz z Uniwersytetem Warszawskim) we wrześniu 2022 r. prestiżowego wydarzenia jakim jest Ogólnopolski Zjazd Socjologiczny.
O kondycji nauk socjologicznych i pedagogiki w SGGW świadczy również wysoka ocena kierunków studiów prowadzonych na Wydziale Socjologii i Pedagogiki, które w Rankingu Perspektyw 2021 uplasowały się w pierwszej dziesiątce polskich uczelni. W ogólnopolskich rankingach poszczególnych kierunków socjologia zajęła 4., a pedagogika 9. miejsce.