Naukowcy z SGGW zdobyli finansowanie w Konkursie NCN POLONEZ BIS 3
Mokradła, w tym równiny zalewowe, emitują do atmosfery znaczne ilości gazów cieplarnianych takich jak metan (CH4) i dwutlenek węgla (CO2). Równocześnie, obszary zalewowe rzek są podatne na powodzie, których częstotliwość i wielkość będą wzrastać z powodu prognozowanych zmian klimatu. Ilość gazów cieplarnianych emitowanych z europejskich równin zalewowych w czasie powodzi jest jednak nieznana. Oszacowanie bilansu węgla w systemach, które już w znacznym stopniu przyczyniają się do emisji gazów cieplarnianych i na których wkład mogą mieć wpływ zmiany klimatu, takie jak równiny zalewowe, ma kluczowe znaczenie do osiągnięcia neutralności węglowej uzgodnionej w porozumieniu paryskim z 2015 r.
Projekt „The impact of flooding on greenhouse gas emissions from river-floodplains”, który został zakwalifikowany do finansowania w ramach konkursu NCN POLONEZ BIS 3, będzie realizowany w Katedrze Hydrologii, Meteorologii i Gospodarki Wodnej pod kierownictwem dr Anny Sieczko, a opiekunem naukowym projektu będzie dr hab. Mateusz Grygoruk, prof. SGGW.
W ramach projektu zaplanowano przeprowadzenie badań emisji CO2 and CH4 z europejskich równin zalewowych i mokradeł w dolinach Biebrzy, Rospudy i Dunaju. W ramach badań zostaną wykonane analizy hydrologiczne oraz biogeochemiczne, w tym pomiary emisji i stężenia CO2 and CH4 przed, po i w czasie powodzi. Wynikiem projektu będzie oszacowanie obecnych i przyszłych emisji gazów cieplarnianych z systemów rzek i równin zalewowych strefy umiarkowanej w warunkach trwających zmian klimatycznych i rosnącej częstotliwości powodzi. Celem projektu jest również zrozumienie czy i w jakim stopniu wysiłki na rzecz renaturyzacji systemów rzecznych i równin zalewowych mogą zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych.
FLUXFLOOD