Naukowcy z SGGW pracują nad rekonstrukcją historycznych wzorów parkietów pałacowych
Podłogi z litego drewna od setek lat zachwycają swoim pięknem, ponadczasową klasą, elegancją i trwałością. Z dumą przetrwały próbę czasu ewoluując od prostych desek z zamierzchłych czasów w prostych domach do wytwornych wzorów w pięknych rezydencjach w obecnych czasach.
Pierwsze parkiety
Pierwsze parkiety z wzorami wykonane zostały w Wersalu dla Ludwika XIV, który postanowił przenieść swoją siedzibę ze zbyt dużego i zimnego dla niego Luwru do pięknej przytulnej rezydencji pod Paryżem. Według przesłanek historii sztuki król zażyczył sobie podłogę z drewna lecz nie tak jak w stajniach i pokojach służby z prostych desek lecz w subtelnym eleganckim stylu i tak powstały pierwsze piękne rodzaje ułożenia podłogi wzory wersalskie oraz wzory oparte na francuskiej jodełce.
Wzory te są piękne, wyjątkowe i do dziś często stosowane nie tylko w konserwacji, ale również w nowo budowanych wnętrzach podkreślając ich styl i ponadczasową klasę.
Fot. Zamek w Książu. Realizacja Okoń Parkiety Pałacowe.
Fot. Pałac w Jabłonnie. Realizacja Okoń Parkiety Pałacowe.
Design parkietów
Fot. Pałac w Cieleśnicy. Realizacja Okoń Parkiety Pałacowe.
Design parkietów rozwijał się poprzez wieki, przechodząc wiele ciekawych etapów. Najbardziej ozdobne pojawiły się w baroku i jego manierystycznej odmianie rokoko. Stosowane były parkiety składające się z kilkunastu gatunków drewna o ogromnym stopniu skomplikowania oraz licznych intarsjach z motywami florystycznymi. Hołdowano wtedy zasadzie im więcej i ozdobniej tym lepiej, aby podkreślić bogactwo nie tylko królewskich rezydencji. Powstawały wyjątkowe motywy wzorów, w których pojawiły się intarsje nie tylko z różnych gatunków drewna, ale również z fragmentów marmuru oraz metali np. w niezwykłej rezydencji Maison Lafitte, zaprojektowanej przez naczelnego architekta francuskiego baroku François Mansarda. Powstawały wtedy najpiękniejsze rezydencje i pałace, które swoimi podłogami zachwycają do dziś.
Fot. Pałac w Czechowicach. Realizacja Okoń Parkiety Pałacowe.
Fot. Teatr Polski w Poznaniu. Realizacja Okoń Parkiety Pałacowe
Style
Style w historii sztuki, z przekorą zaprzeczały następując po sobie, tak więc w czasie klasycyzmu, nurtu sięgającego swoimi korzeniami antyku znów wróciła estetyka dyscypliny kolorystycznej i geometrycznej jak w poprzedzającym barok renesansie.
Styl podłóg drewnianych poddany był rygorom antycznych założeń stylistycznych gdzie panowała prostota, odpowiednie proporcje i wynikający z tego umiar. Do dziś istnieje wiele przykładów parkietów opartych na pięknych zasadach estetyki antyku zwłaszcza w Polsce gdzie zachowało się dużo architektury w stylu klasycystycznym i gdzie renesans, który był pierwszym odrodzeniem architektury antycznej był tak pięknie reprezentowany przez wspaniałą architekturę. Wiele z polskich rezydencji magnackich i szlacheckich budowanych w stylu klasycystycznym było opartych na wzorcach antycznych stąd też mnogość pięknych wzorów parkietów w tym stylu w zachowanych obiektach. Dzięki temu inspirowani piękną historią designu parkietów architekci stosują te niezwykłe wzory podkreślając piękno, ponadczasowość i elegancję wnętrz zarówno w konserwacji jak i we współcześnie budowanych rezydencjach.
Fot. Zamek w Dzikowie. Realizacja Okoń Parkiety Pałacowe. Fot. Zamek w Janowie Podlaskim. Realizacja Okoń Parkiety Pałacowe.
Fot. Zamek w Janowie Podlaskim. Realizacja Okoń Parkiety Pałacowe.
Design historyzujący
Niezwykle ciekawy, twórczy i rozwijający jest również design historyzujący podłóg drewnianych inspirowany stylami historycznymi. W tego typu projektach wykorzystuje się detale historyczne, układy, kształty, fragmenty stylów jednocześnie dodając do nich współczesne elementy, lekko je zmieniając np: kolor, materiał lub fakturę. Jest to zabawa konwencją, czerpaniem z historii sztuki, nadawaniem drugiego życia historycznym stylom. Design historyzujący wzorów parkietowych jest niezwykle inspirujący i podpowiada nam wiele ciekawych rozwiązań we wnętrzach, dzięki nim i czerpiąc z nich możemy tworzyć piękne, wyjątkowe i ponadczasowe wnętrza z klasą. Nie do przecenienia jest również fakt iż, wszystkie te podłogi są wykonane z litego drewna. Fot. Zamek w Janowie Podlaskim. Realizacja Okoń Parkiety Pałacowe.
Fot. Zamek w Książu. Realizacja Okoń Parkiety Pałacowe.
Autorzy:
arch. Małgorzata Grotowska
prof. dr hab. inż. Piotr Beer