Naukowcy SGGW opracowują koncepcję Smart Villages Mazowsza
Instytut Ekonomii i Finansów Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie jest partnerem projektu „Wdrożenie koncepcji Smart Villages w województwie mazowieckim”. Inicjatywa ma na celu wsparcie społeczności i rozwój obszarów wiejskich Mazowsza, a także podniesienie świadomości społecznej związanej z rozwojem obszarów wiejskich.
Projekt badawczo-wdrożeniowy zaplanowany na lata 2021-2023 o łącznej wartości 3,6 mln zł finansuje Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Prace realizowane są przez ogólnopolskie konsorcjum naukowe, w skład którego oprócz SGGW wchodzą:
Politechnika Warszawska (Wydział Geodezji i Kartografii) – lider projektu
Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – PIB
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii oraz Wydział Prawa i Administracji
Instytut Geodezji i Kartografii – Centrum Teledetekcji
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach – PIB
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa (Zakład Teledetekcji)
Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie
Mazowiecki Park Naukowo-Technologiczny – Park Spółdzielczy w Płońsku
Podstawą do osiągnięcia celów projektu będzie przeprowadzenie badań i analiz naukowych polegających na identyfikacji elementów spowalniających rozwój rolnictwa, ocenie warunków gospodarowania i określeniu czynników mających wpływ na spowolnienie rozwoju rolnictwa.
Zespół pracowników SGGW współpracuje w realizacji następujących zadań badawczych:
zadanie 1 – opracowanie diagnozy stanu gospodarczego, społecznego i środowiska;
zadanie 2 – określenie specjalizacji regionalnych Mazowsza oraz opracowanie propozycji zmian profilu gospodarki w regionie;
zadanie 3 – opracowanie idei Smart Villages Mazowsza;
zadanie 4 – analiza walorów kulturowych, turystycznych i regionalnych obszarów wiejskich województwa mazowieckiego;
zadanie 6 – testowanie i weryfikacja społeczna koncepcji Smart Villages (realizowane w znacznej części w ramach odrębnych umów);
zadanie 7 – przygotowanie koncepcji i założeń aplikacji mobilnych Smart Villages.
Instytut Ekonomii i Finansów SGGW koordynuje zadanie 3, którego rozpoczęcie planowane jest w ostatnim kwartale 2021 r. Obecnie prowadzone są badania i przygotowywane opracowania naukowe oraz popularno-naukowe w zakresie zadań 1, 2, i 4.
Aplikacja Smart Villages
SGGW brała udział w realizacji zadania 7, którego celem było przygotowanie koncepcji aplikacji mobilnej Smart Villages, zapewniającej dostęp do kompleksowej informacji niezbędnej w prowadzeniu prac rolniczych, poprzez udostępnienie rolnikom informacji z bieżącego monitoringu jakości kluczowych parametrów środowiskowych i upraw, informacji o jakości gleb i zmienności przyrodniczej. Przy określaniu jakości gleb, aplikacja będzie zasilana m. in. z Centrum Diagnostyki Gleb, jakie ma zostać utworzone w dalszych prac. Dodatkowo przewidziana jest możliwość prowadzenia w aplikacji dziennika zabiegów rolniczych, dla poszczególnych gospodarstw.
Z aplikacją powiązany będzie też proces przyznawania Certyfikatu Mazowieckiego, który oparty jest na prawie polskim i unijnym w zakresie warunków przyznawania ekocertyfikatów. Jego nadawanie będzie opierało się o prowadzone w aplikacji dzienniki zabiegów rolniczych, jak również o dodatkowe informacje, jakie zasilają aplikację np. obszary wykluczające produkcję produktów certyfikowanych.
Na potrzeby jednostki finansującej przedsięwzięcie (Urząd Marszałkowskiemu Województwa Mazowieckiego) Konsorcjum Naukowe, w ramach Zadania 7 przygotowało opis materiałów merytorycznych niezbędnych do zasilania aplikacji, jak również przewidywane koszty jej przygotowania i utrzymania.
Strona projektu: https://geodezja.mazovia.pl/projekty/smartv/smart-village.html#aktua