Proces Patentowy w SGGW
W Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego obsługą patentową zajmuje się obecnie Kancelaria WTS Rzecznicy Patentowi Witek, Śnieżko i Partnerzy. Obsługa dotyczy między innymi:
- postępowania zgłoszeniowego i rejestrowego przez Urzędem Patentowym RP oraz w procedurze EPO i PCT;
- przeprowadzenia badań patentowych dotyczących ustalenia stanu techniki dla określonych rozwiązań technicznych będących przedmiotem opracowań konstrukcyjnych;
- przeprowadzenia badań zdolności patentowej i rejestrowej, zdolności ochronnych dla rozwiązań, które mają ubiegać się o ochronę w Polsce i za granicą;
- pośrednictwa w zakresie utrzymywania ochrony wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych i topograficznych.
Kontakt z kancelarią możliwy jest przez CTT.
Zgłoszenia patentowe odbywają się za pomocą CTT na podstawie Ustawy nr 115 – 2018/2019 Senatu SGGW – Regulaminu zarządzania prawami autorskimi, prawami pokrewnymi i własności przemysłowej oraz zasad komercjalizacji w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Jakie kroki należy podjąć?
- W pierwszej kolejności należy zgłosić do CTT Rezultat Twórczy, który kwalifikuje się jako wynalazek, w terminie 30 dni po jego stworzeniu i ukończeniu – formularz Karty Zgłoszenia oraz formularz Oświadczenia Twórcy
- Jeżeli pojawiają się wątpliwości, czy dany Rezultat Twórczy może być zgłoszony jako wynalazek (spełnia 3 wymagania wynalazku: jest nowy, ma poziom wynalazczy oraz nadaje się do przemysłowego stosowania) można zlecić Kancelarii Patentowej badanie stanu techniki. W tym celu należy przedstawić:
- Zwięzły opis wynalazku w postaci pozwalającej ustalić, co zdaniem Twórców stanowi jego istotę;
- Kopie znanych Twórcom: publikacji naukowych i patentów, które opisują najbardziej podobne rozwiązania oraz wszystkich publikacji Twórców dotyczących tematyki związanej bezpośrednio z wynalazkiem ( takimi publikacjami mogą być również wystąpienia konferencyjne, plakaty, abstrakty, obrony prac doktorskich lub magisterskich, jeśli miały formę publicznych wystąpień).
- W ciągu 14 dni od dnia zgłoszenia, Twórca może złożyć do CTT oświadczenie o zainteresowaniu przeniesieniem na Uczelnię praw do Rezultatu Twórczego. W przypadku niezłożenia przez Twórcę oświadczenia, Uczelnia może podjąć decyzję w sprawie komercjalizacji Rezultatu Twórczego w terminie 3 miesięcy od dnia zgłoszenia.
- CTT potwierdza na zgłoszeniu prawidłowość i kompletność zgłoszenia i innych dokumentów, oraz zabezpiecza otrzymane nośniki przed zniszczeniem lub uszkodzeniem.
WAŻNE! Należy pamiętać, że nigdy nie wolno ujawniać istoty wynalazku przed datą zgłoszenia patentowego (wystawianie wynalazku na targach, konferencjach, opisywanie w publikacjach naukowych itp.). W przeciwnym razie straci on warunek nowości i nie będzie mógł być objęty ochroną patentową.
W razie pytań zapraszamy do kontaktu mailowego: ctt@sggw.edu.pl lub osobistego w Biurze Centrum Transferu Technologii, pok. Nr 119 w budynku nr 8.