NCN
Narodowe Centrum Nauki
Jest agencją wykonawczą powołaną do wspierania działalności naukowej w zakresie badań podstawowych, czyli prac eksperymentalnych lub teoretycznych podejmowanych przede wszystkim w celu zdobycia nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów, bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne.
- Finansowanie:
- badań podstawowych realizowanych w formie projektów badawczych,
- stypendiów doktorskich i staży po uzyskaniu stopnia naukowego doktora,
- projektów badawczych dla doświadczonych naukowców mających na celu realizację ważnych dla rozwoju nauki pionierskich badań naukowych,
- badań naukowych nienależących do zakresu badań finansowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
- Nadzór nad realizacją wyżej wymienionych badań naukowych.
- Współpraca międzynarodowa w ramach finansowania działalności w zakresie badań podstawowych.
- Upowszechnianie w środowisku naukowym informacji o ogłaszanych przez Centrum konkursach.
- Inspirowanie i monitorowanie finansowania badań podstawowych ze środków pochodzących spoza budżetu państwa.
- Inne zadania zlecone przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w tym opracowywanie programów badawczych ważnych dla kultury narodowej.
NCN będzie wspierał młodych naukowców przeznaczając nie mniej niż 20% środków pozostających w jego dyspozycji na wsparcie rozwoju osób rozpoczynających karierę naukową. Po pozytywnym zaopiniowaniu przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, NCN może zlecić wykonywanie zadań w zakresie wspierania badań podstawowych innym podmiotom działającym na rzecz nauki.
ZASADY PRZYGOTOWYWANIA WNIOSKÓW I UMÓW O FINANSOWANIE PROJEKTÓW ZE ŚRODKÓW NARODOWEGO CENTRUM NAUKI W SZKOLE GŁÓWNEJ GOSPODARSTWA WIEJSKIEGO W WARSZAWIE
Podstawą procesu kwalifikacji i oceny projektów badawczych zatwierdzoną przez Radę Narodowego Centrum Nauki jest podział na 25 paneli dziedzinowych (dyscyplin lub grup dyscyplin), tematycznie pokrywających cały obszar badań naukowych, w trzech głównych działach:
- HS – Nauki Humanistyczne, Społeczne i o Sztuce
- ST – Nauki Ścisłe i Techniczne
- NZ – Nauki o Życiu.
https://www.ncn.gov.pl/finansowanie-nauki/panele-ncn
Finansowanie projektów badawczych przez Narodowe Centrum Nauki odbywa się w drodze konkursów.
Typy konkursów: https://www.ncn.gov.pl/finansowanie-nauki/konkursy/typy
TERMINY SKŁADANIA WNIOSKÓW DLA POSZCZEGÓLNYCH KONKURSÓW
Szczegółowy harmonogram konkursów znajduje się na stronie: https://www.ncn.gov.pl/finansowanie-nauki/konkursy/harmonogram
WNIOSKI O FINANSOWANIE PROJEKTU
Przygotowywanie i składanie wniosków o finansowanie projektów ze środków Narodowego Centrum Nauki odbywa się zgodnie ze szczegółowymi wytycznymi dotyczącymi poszczególnych konkursów w systemie ZSUN OSF (Zintegrowany System Usług dla Nauki
Obsługa Strumieni Finansowania) https://osf.opi.org.pl/app/. Narodowe Centrum Nauki od konkursów ogłoszonych w dniu 15 grudnia 2016 r. wymaga jedynie formy elektronicznej składania wniosków o finansowanie projektów.- Wersja elektroniczna wniosku do Narodowego Centrum Nauki – KONKURS MINIATURA:
- Kierownik Projektu przekazuje do BNiPK SPK (mailowo, PROSIMY O WCZEŚNIEJSZE PRZESYŁANIE WNIOSKÓW DO SPRAWDZENIA) elektroniczną wersję wnioskuo finansowanie projektu w postaci pliku pdf do podpisu podpisem kwalifikowanym przez Prorektora ds. Nauki.
- Podpisany wniosek w standardzie PAdES przekazywany jest przez BNiPK SPK Kierownikowi Projektu (mailowo) w celu przesłania do Narodowego Centrum Nauki w systemie ZSUN OSF.
- Wersja elektroniczna wniosku do Narodowego Centrum Nauki – POZOSTAŁE KONKURSY:
- Kierownik Projektu wypełnia wniosek w systemie OSF, poniżej wyjaśnienia dotyczące pomocy publicznej
https://www.ncn.gov.pl/finansowanie-nauki/pomoc-publiczna
- Kierownik Projektu generuje i przekazuje do BNiPK SPK potwierdzenie złożenia wniosku w Konkursie NCN przez osobę upoważnioną do reprezentowania podmiotu będącego miejscem realizacji projektu badawczego w postaci papierowej do podpisu przez Prorektora ds. Nauki
- Skan podpisanego Potwierdzenia przekazywany jest Kierownikowi Projektu (mailowo) w celu przesłania do Narodowego Centrum Nauki w systemie ZSUN OSF. Wersja papierowa pozostaje w BNiPK SPK.
- Wersja papierowa wniosku.
Równocześnie z wersją elektroniczną Kierownik Projektu przygotowuje wersję papierową wniosku. W BNiPK SPK należy złożyć:
- Wniosek o finansowanie projektu podpisany przez Kierownika Projektu, Kierownika Katedry oraz Dyrektora Instytutu do podpisu Prorektora ds. Nauki. Jednocześnie kosztorys wniosku o finansowanie projektu powinien uzyskać akceptację Pani Kwestor.
- Potwierdzenie Złożenia Wniosku w Konkursie NCN przez Kierownika Projektu – nie dotyczy konkursu MINIATURA.
- Formularz rejestracji projektu https://www.sggw.pl/nauka/sekcja-projektow-krajowych/formularze-zgloszeniowe
W umowie konsorcjum powinny znaleźć się zapisy określające:
- strony umowy ze wskazaniem lidera,
- przedmiot umowy,
- czas trwania umowy obejmujący okres realizacji projektu badawczego,
- upoważnienie dla osoby reprezentującej lidera do występowania w imieniu całego podmiotu złożonego w postępowaniu o przyznanie środków finansowych i realizację projektu badawczego,
- zobowiązanie lidera do przekazywania pozostałym stronom umowy informacji otrzymanych z NCN,
- podpisy osób uprawnionych do reprezentacji wszystkich podmiotów wchodzących w skład podmiotu złożonego.
https://ncn.gov.pl/finansowanie-nauki/konkursy/umowa-konsorcjum
Porozumienie o współpracy na rzecz realizacji wnioskowanego projektu badawczego.
- Wersja elektroniczna wniosku do Narodowego Centrum Nauki – KONKURS MINIATURA:
UMOWA O FINANSOWANIE PROJEKTU
- Po otrzymaniu decyzji o finansowaniu projektu z NCN, Kierownik Projektu generuje Umowęw systemie OSF (2 egz.) i z adnotacją Radcy Prawnego przedkłada w BNiPK SPK do podpisu Prorektora ds. Nauki.
- Równocześnie Kierownik Projektu przesyła do BNiPK SPK wersję elektroniczną umowy w postaci pliku pdf (mailowo) podpisaną kwalifikowanym podpisem elektronicznym w standardzie PAdES, celem uzyskania podpisu Pani Kwestor oraz Prorektora ds. Nauki.
Umowa zawierająca podpisy Kierownika Projektu, Pani Kwestor i Prorektora ds. Nauki
Zostaje przesyłana do:
- Kierownika Projektu
- Narodowego Centrum Nauki
ZMIANY W PROJEKCIE
- Wszelkie zmiany dokonywane w warunkach realizacji projektu muszą być merytorycznie uzasadnione tj. muszą mieć bezpośredni związek z tematyką realizowanego projektu, jak również muszą być niezbędne do realizacji założonych celów projektu.
- Zmiany nie mogą zagrażać prawidłowemu i pełnemu wykonaniu zaplanowanych w projekcie zadań, ani być sprzeczne z zasadą gospodarności.
- Kierownik projektu i Jednostka zobowiązani są do poinformowania NCN o wszystkich wprowadzonych zmianach w raporcie rocznym obejmującym rok dokonania danej zmiany oraz w raporcie końcowym. Kierownik projektu odpowiedzialny jest za wprowadzenie informacji o zmianach do formularza raportu.
- Kierownik projektu jest zobowiązany do bieżącego informowania pracownika BNiPK SPK o wszelkich wprowadzonych przez siebie zmianach. Wnioski o dokonanie zmian za zgodą Kierownika Jednostki lub Dyrektora NCN wymagają uzyskania akceptacji Prorektora ds. Nauki odpowiedzialnego za realizację projektu.
- Wszelkie wprowadzane zmiany muszą pozostawać w zgodzie z postanowieniami umowy o realizację i finansowanie projektu badawczego lub działania naukowego.
o Za zgodą Prorektora ds. Nauki – pismo w sprawie zmian w projekcie Kierownik Projektu przedstawia do akceptacji Prorektora ds. Nauki,
o W drodze Aneksu do Umowy o finansowanie projektu – Kierownik Projektu przygotowuje 4 egzemplarze Aneksu do umowy w tym jeden egz z akceptacją Radcy Prawnego wraz z pismem do Dyrektora NCN i przekazuje do BNiPK SPK. SPK przekazuje aneks do podpisu przez Prorektora ds. Nauki.
- Po uzyskaniu wszystkich podpisów BNiPK SPK przekazuje dokumenty do Kierownika Projektu.
- Kierownik Projektu przesyła do NCN 4 egz. Aneksu.
- Otrzymany zwrotnie Aneks, podpisany przez Dyrektora NCN przechowuje Kierownik Projektu
- Kopia Aneksu zostaje w BNiPK .
Zgodnie ze stanowiskiem Dyrektora NCN wyrażonym w piśmie z dnia 6 lutego 2018 r. zasadność dokonanych zmian oceniona zostanie przez NCN podczas rozliczenia końcowego projektu lub w trakcie kontroli. Ewentualne konsekwencje finansowe (koszty niekwalifikowalne) ponosi Jednostka odpowiedzialna za realizację projektu.
Pismo Dyrektora NCN w sprawie ujednolicenie zasad realizacji projektów
RAPORTOWANIE
Raportowanie odbywa się zgodnie z zapisami Umowy o finansowanie projektu ew. Aneksu:
- raporty roczne (do dnia 31 marca każdego roku),
- cząstkowe (do 30 dni po upływie 30 miesięcy realizacji projektu),
- końcowe (do 60 dni od daty zakończenia realizacji projektu określonej w umowie lub w aneksie do umowy).
Instrukcja wypełniania raportu końcowego dla pojedynczego działania naukowego w ramach konkursu MINIATURA: