Program Operacyjny Inteligentny Rozwój
Program Operacyjny Inteligentny Rozwój to największy w Unii Europejskiej program dotacji na badania i rozwój i finansowania innowacji. Dzięki niemu dofinansowanie m.in. na wspólne prowadzenie przedsięwzięć badawczo-rozwojowych uzyskują naukowcy i przedsiębiorcy, a wyniki prac B+R znajdują praktyczne zastosowanie w gospodarce. „Od pomysłu do przemysłu” – to główne założenie tego programu. Oznacza ono wsparcie powstawania innowacji: od tworzenia koncepcji nowatorskich produktów, usług lub technologii, przez przygotowanie prototypów / linii pilotażowych aż po ich komercjalizację.
Zwiększenie potencjału naukowo-badawczego
Badania naukowe i prace rozwojowe
Wsparcie obejmuje projekty polegające na prowadzeniu badań naukowych i prac rozwojowych, realizowane przez konsorcja naukowe i naukowo-przemysłowe (przy czym liderem tych projektów jest zawsze jednostka naukowa). Dzięki zaangażowaniu przedsiębiorstw do realizacji projektów, zapewnione będzie wsparcie w zakresie komercjalizacji wyników badań. Wsparcie kierowane jest na przedsięwzięcia realizowane w ramach procesu inteligentnej specjalizacji na poziomie krajowym lub regionalnym.
Rozwój nowoczesnej infrastruktury badawczej sektora nauki
Wsparcie jest kierowane do wybranych projektów dużej, strategicznej infrastruktury badawczo-rozwojowej, o charakterze ogólnokrajowym i międzynarodowym, znajdujących się na Polskiej Mapie Drogowej Infrastruktury Badawczej. Celem realizowanych projektów jest również stworzenie skutecznego dostępu do tej infrastruktury dla przedsiębiorstw i innych zainteresowanych podmiotów.
Wsparcie powstawania międzynarodowych agend badawczych
Wspierane są Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB), tworzone w Polsce we współpracy z renomowanymi ośrodkami naukowymi z innych państw. Celem MAB jest realizacja wysokiej jakości badań naukowych i prac rozwojowych, prowadzonych przez zespoły wybitnych naukowców zagranicznych i polskich. Wsparcie powinno przyczynić się do stworzenia w Polsce wyspecjalizowanych, wiodących w skali światowej jednostek naukowych, stosujących najlepsze światowe praktyki w zakresie:
Zwiększenie potencjału kadrowego sektora B+R
- rozwój kadr B+R w projektach zespołowych prowadzonych przez wybitnych uczonych z całego świata w jednostkach naukowych lub przedsiębiorstwach pracujących w najbardziej innowacyjnych obszarach, z udziałem partnera zagranicznego;
- realizacja projektów badawczych w jednostkach naukowych lub przedsiębiorstwach w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem powrotów do kraju wybitnych naukowców polskiego pochodzenia lub osób mających przerwę w pracy badawczej;
- rozwój kadr B+R pod kierunkiem naukowca posiadającego wybitne doświadczenie we współpracy z gospodarką w projektach zespołowych, z udziałem studentów, doktorantów i młodych doktorów, prowadzonych w zakresie rozwoju technologii lub świadczenia usług badawczych dla przedsiębiorstw;
- rozwój umiejętności w zakresie zarządzania badaniami naukowymi, współpracy z przedsiębiorstwami lub w zakresie najnowszych osiągnięć naukowych oraz komercjalizacji wyników prac B+R (w ramach ww. wymienionych instrumentów oraz nowych instrumentów zwiększających kompetencje kadr jednostek naukowych i stopień komercjalizacji wyników badań naukowych i prac rozwojowych);
- prowadzenie projektów badawczych przez doktorantów (studiujących m.in. w ramach międzynarodowych studiów doktoranckich) lub naukowców odbywających staże w przedsiębiorstwach oraz projektów badawczych realizowanych w ramach programów finansowania pierwszych zespołów badawczych przez uczonych na wczesnym etapie kariery naukowej;
- podnoszenie kwalifikacji kadr przedsiębiorstw poprzez wsparcie realizowanych przez nich projektów badawczych oraz ich staży w jednostkach naukowych (związanych z realizacją projektów badawczych, w tym zlecanych przez przedsiębiorstwa).
Instytucja Zarządzająca Programem Inteligentny Rozwój
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju
- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
- Wspólna 2/4
- 00-926 Warszawa
Departament Programów Wsparcia Innowacji i Rozwoju (DIR)
- tel. 22 273 81 01, fax 22 273 89 21
- e-mail: sekretariatDIR@miir.gov.pl, poir@mr.gov.pl
Instytucje Pośredniczące
Instytucja Zarządzająca programem może przekazać wykonywanie części swoich zadań do Instytucji Pośredniczących. Powołując je, przekazuje część zadań i obarcza odpowiedzialnością za ich realizację, nadal jednak pozostaje odpowiedzialna za całość programu.
W przypadku PO IR funkcję Instytucji Pośredniczącej pełnią: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (dla osi 1 i 4), Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (dla poddziałań: 2.3.1, 2.3.2, 2.3.3, 2.3.4, 3.1.5, 3.2.1 oraz 3.3.3 PO IR) oraz Bank Gospodarstwa Krajowego (dla poddziałania 3.2.2 PO IR).
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
- Nowogrodzka 47a,
- 00-695 Warszawa,
- Telefon: +48 22 39 07
- 401 Faks: +48 22 20 13 408
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
- Pańska 81/83,
- 00-834 Warszawa
Bank Gospodarstwa Krajowego
- Al. Jerozolimskie 7,
- 00-955 Warszawa
Instytucje Wdrażające
Instytucja Pośrednicząca może, ale nie musi, zajmować się bezpośrednią obsługą przyznawania wsparcia, kontaktem z jego beneficjentami czy kontrolą realizacji projektów. Te funkcje może przekazać Instytucji Wdrażającej. Funkcję Instytucji Wdrażającej mogą pełnić na przykład agencje rozwoju przedsiębiorczości czy rozwoju regionalnego.
W przypadku PO IR funkcję Instytucji Wdrażającej pełni Ośrodek Przetwarzania Informacji oraz Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (działanie 4.4).