Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko
Ze środków Programu Infrastruktura i Środowisko finansowane są projekty infrastrukturalne, o znaczeniu krajowym lub międzynarodowym. Ze wsparcia możesz korzystać na dwa sposoby: aktywnie – jako realizator lub uczestnik projektów bądź też pasywnie – jako użytkownik infrastruktury, która powstała dzięki dofinansowaniu z Funduszy Europejskich. Szczegółowe informacje na stronie Programu.
Kto może występować o dotację?
Z Programu Infrastruktura i Środowisko finansowane są różnorodne projekty. W zależności od specyfiki danego rodzaju wsparcia, określany jest typ podmiotów, które mogą z niego korzystać. Możemy wyróżnić następujące grupy podmiotów uprawnionych do ubiegania się o wsparcie:
- Jednostki samorządu terytorialnego,
- Przedsiębiorstwa realizujące cele publiczne,
- Administracja publiczna,
- Służby publiczne inne niż administracja,
- Instytucje ochrony zdrowia,
- Instytucje kultury, nauki i edukacji,
- Duże przedsiębiorstwa,
- Małe i średnie przedsiębiorstwa,
- Organizacje społeczne i związki wyznaniowe.
Ograniczenia mogą dotyczyć kompetencji i doświadczenia bądź też obszaru prowadzonej działalności.
Szczegółowe informacje dla kogo jest przeznaczony Program Infrastruktura i Środowisko, jakie projekty będzie można realizować dzięki wsparciu z tego programu. publikacje pomagające w realizacji projektów dostępne na stronie: https://www.pois.gov.pl/strony/o-programie/zasady/
Instytucja Zarządzająca
Instytucją Zarządzającą POIiŚ jest minister właściwy do spraw rozwoju regionalnego (obecnie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej).
Instytucja Zarządzająca Programem Infrastruktura i Środowisko
- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
- Wspólna 2/4
- 00-926 Warszawa
- tel.: 222 500 130
- e-mail: kancelaria@mfipr.gov.pl
- Adres skrytki na ePUAP: /MIR/SkrytkaESP
Departament Programów Infrastrukturalnych
- Tel.: 22 273 77 01
- Fax: 22 273 89 09
Instytucja Pośrednicząca
Zakres obowiązków Instytucji Pośredniczącej określa porozumienie z Instytucją Zarządzającą. Są to zadania związane z wdrażaniem części programu, w której specjalizuje się dana instytucja. W przypadku POIiŚ funkcję Instytucji Pośredniczącej pełnią: Centrum Unijnych Projektów Transportowych, Ministerstwo Klimatu, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Instytucja Wdrażająca
Instytucja Pośrednicząca może przekazać Instytucji Wdrażającej zadania w zakresie bezpośredniej obsługi przyznawania wsparcia, czy kontroli realizacji projektów. Funkcję Instytucji Wdrażającej mogą pełnić na przykład jednostki podległe ministerstwom lub agencje rozwoju przedsiębiorczości czy rozwoju regionalnego.
W przypadku POIiŚ funkcję Instytucji Wdrażających pełnią: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Instytut Nafty i Gazu – Państowy Instytut Badawczy, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych.