HR Excellence in Research
Strategia Zarządzania Zasobami Ludzkimi dla Naukowców i Plan działania w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie w oparciu o Europejską Kartę Naukowca i Kodeks Postępowania przy Rekrutacji Pracowników Naukowych
Misją Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (SGGW) jest służenie rozwojowi gospodarczemu i intelektualnemu polskiego społeczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem obszarów wiejskich, gospodarki żywnościowej i szeroko rozumianego środowiska przyrodniczego. Uczelnia stawia sobie za cel prowadzenie na najwyższym poziomie badań naukowych i kształcenia oraz działalności wdrożeniowej. Podstawą tożsamości i sukcesów Uczelni są wartości takie jak: profesjonalizm, dbałość o jakość, pracowitość oraz innowacyjność.
SGGW jako jedna z pierwszych dwudziestu uczelni polskich w dniu 1 lipca 2015 roku podpisała Deklarację poparcia dla stosowania zasad Europejskiej Karty Naukowca i Kodeksu Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych (EKN i KP). Było to zarówno naturalnym elementem wypełniania misji Uczelni, jak i stosowania zaleceń Komisji Europejskiej. SGGW w pełni rozpoznaje potrzebę tworzenia atrakcyjnego środowiska pracy badawczej, aby naukowcy zatrudnieni w Uczelni czuli się zmotywowani do aktywnej pracy w środowisku naukowym krajowym i zagranicznym, a Uczelnia była postrzegana przez potencjalnych pracowników naukowych, także z zagranicy, jako poważny partner do współpracy oraz atrakcyjne miejsce pracy. Dzięki temu SGGW będzie mogła tworzyć nowe silne zespoły naukowe i wykorzystywać nowoczesną infrastrukturę badawczą do podniesienia jakości badań, poziomu kształcenia i wzmocnienia międzynarodowej konkurencyjności, co pozwoli na wypełnienie misji Uczelni i realizację strategii rozwoju Uczelni.
19 maja 2017 roku SGGW otrzymała prawo używania logo HR Excellence in Research (HRS4R).
Aktualności
Powołanie Członków Zespołów Roboczych ds. Wdrażania Strategii HR Excellence Research w SGGW
W dniu 5 lipca 2024 r. odbyło się uroczyste powołanie członków Zespołów roboczych, których zadaniem jest zapewnienie wdrażania Strategii HR Excellence in Research w SGGW zgodnie z Zarządzeniem nr 7 Rektora Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie z dnia 16 lutego 2024 r. w sprawie powołania Komitetu Sterującego, Koordynatora o wdrażania Strategii HR LOGO oraz Zespołów roboczych do realizacji Strategii Zarządzania Zasobami Ludzkimi dla Naukowców i Planu działania w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie w oparciu o Europejską Kartę Naukowca. [...]
Czytaj dalejDziałanie wykonane przed rokiem 2017 na etapie aplikowania o logo HR Excellence in Research
- 13 maja 2015 roku powołanie przez Rektora SGGW Zespołu ds. EKN i KP, w skład którego weszli przedstawiciele Rektora, Kanclerza i wszystkich grup pracowników i doktorantów;
- wrzesień 2015 przeprowadzenie analizy zasad i wymagań EKN i KP przez Zespół ds. EKN
i KP; - wrzesień – grudzień 2015 przeprowadzenie analizy istniejących regulacji krajowych
i wewnętrznych SGGW odnoszących się do kwestii istotnych z punktu widzenia przestrzegania EKN i KP; - grudzień 2015 opracowanie przez Zespół ankiety oceniającej w jakim zakresie w SGGW realizowane są zasady EKN i KP.
- styczeń – czerwiec 2016 przeprowadzenie anonimowej ankieta wśród pracowników i doktorantów SGGW. Ankieta została przesłana do wszystkich pracowników i doktorantów SGGW ok. 10% respondentów wzięło udział w ankiecie. Jej wyniki stanowią uzupełnienie przeprowadzonej analizy istniejących regulacji krajowych i wewnętrznych.
- lipiec- sierpień 2016 opracowanie Strategii i Planu działania obejmującego listę zaleceń, których wprowadzenie powinno pomóc w uzyskaniu logo HR Excellence in Research. Plan Działań tworzony jest na podstawie tzw. Gap Analyses – wyżej wspomnianej analizy oraz ankiety, w której realizację poszczególnych zasad oceniano w skali od 0 do 5. Odpowiedzi w ankiecie: „0”, „1” i „2” uznano za negatywne a w Planie Działań wyróżniono 3 grupy działań:
- najpilniejsze – dotyczące realizacji zasad przedstawionych w pytaniach, na które uzyskano powyżej 30% odpowiedzi negatywnych
- pilne – dotyczące zasad ocenionych negatywnie przez 16%÷30% respondentów
- mniej istotne (i nie wymagające działań) – dotyczące zasad ocenionych pozytywnie (udział negatywnych odpowiedzi stanowił mniej niż 15%).
- 24 października 2016 Senat SGGW przyjął dokument „Strategia Zarządzania Zasobami Ludzkimi dla Naukowców i Plan działania w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie w oparciu o Europejską Kartę Naukowca i Kodeks Postępowania przy Rekrutacji Pracowników Naukowych”
Realizacja działań w ramach Strategii w latach 2017-2024
W ramach realizacji HRS4R na lata 2017-2021 SGGW podjęła zgodnie z wytycznymi Strategii szereg działań mających na celu wspieranie społeczności akademickiej.
Powołano:
- Pełnomocnika Rektora ds. Równego Traktowania
- Koordynatorów ds. Równego Traktowania
- Rektorską Komisję ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji
- Koordynatorów ds. Planu Równości Płci
- Rzecznika ds. Mobbingu
- Rektorską Komisję ds. Przeciwdziałania Mobbingowi
- Pełnomocnika Rektora ds. Studentów Niepełnosprawnych
Przyjęto:
Utworzono:
WePoint: Welcome Information Package
Sekcja ds. Osób z Niepełnosprawnościami
Wdrożono:
- Aktualizację Regulaminu oceny nauczyciela akademickiego w SGGW uwzględniającą nowe rozszerzone kryteria: Zarządzenie Nr 137 Rektora Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie z dnia 30 grudnia 2021 r. w sprawie wprowadzenia Regulaminu oceny nauczyciela akademickiego w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Ważne dokumenty i informacje
OTMR Przewodnik przeprowadzania konkursu 2023
Przewodnik ścieżka rozwoju kariery
Zatrudnienie naukowców z zagranicy w SGGW
HR Logo – Sprawozdanie dla JM Rektora 2017-2023
Więcej informacji:
The Human Resources Strategy for Researchers
The European Charter for Researchers. The Code of Conduct for the Recruitment of Researchers
HRS4R Human Resources Strategy for Researchers. Technical Guidelines for Institutions