Tytuł profesora
Tytuł profesora może być nadany osobie, która:
1) posiada stopień naukowy doktora habilitowanego oraz:
a) wybitne osiągnięcia naukowe krajowe lub zagraniczne,
b) uczestniczyła w pracach zespołów badawczych realizujących projekty finansowane w drodze konkursów krajowych lub zagranicznych lub odbyła staże naukowe w instytucjach naukowych, w tym zagranicznych, lub prowadziła badania naukowe lub prace rozwojowe w uczelniach lub instytucjach naukowych, w tym zagranicznych,
LUB
2) posiada stopień doktora habilitowanego w zakresie sztuki oraz:
wybitne osiągnięcia artystyczne
a także spełnia wymaganie, o którym mowa w art. 20 ust. 1 pkt 5.
Osiągnięcie, o którym mowa w ust. 1 lub 2, może stanowić zrealizowane oryginalne osiągnięcie projektowe, konstrukcyjne, technologiczne lub artystyczne.
W wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych najwyższą jakością osiągnięć naukowych albo artystycznych, tytuł profesora może być nadany osobie posiadającej stopień doktora.
Tytuł profesora nadaje Prezydent RP
Postępowania profesorskie są prowadzone przez Radę Doskonałości Naukowej.
Wymaganie dokumentacyjne RDN wniosków w sprawie nadania tytułu profesora
https://www.rdn.gov.pl/postepowanie-w-sprawie-nadania-tytulu-profesora.html
Postępowania w sprawie nadania tytułu profesora – poradnik praktyczny
Zasady wnoszenia opłat za przeprowadzenie postępowania w sprawie nadania tytułu profesora
- Osoba ubiegająca się o nadanie tytułu profesora wnosi opłatę za przeprowadzenie tego postępowania na rzecz Rady Doskonałości Naukowej.
- Opłatę, o której mowa w pkt. 1, w przypadku osoby będącej nauczycielem akademickim albo pracownikiem naukowym, zatrudnionym w uczelni, instytucie Polskiej Akademii Nauk, instytucie badawczym albo instytucie międzynarodowym, ponosi podmiot zatrudniający tę osobę.
- Opłata, o której mowa w pkt. 1, nie przekracza kosztów postępowania w sprawie nadania tytułu profesora, uwzględniając w szczególności koszty wynagrodzeń recenzentów.
Obsługą administracyjną finansowania postępowania w sprawie nadania tytułu profesora nauczyciela akademickiego zatrudnionego w SGGW zajmuje się sekretariat Instytutu zatrudniającego Kandydata.