NAUKA / SCIENCE SGGW – platforma do popularyzacji nauki
Blisko 700 wykładów i ponad 4 tysiące subskrybentów kanału SGGW SCIENCE to dane liczbowe
NAUKA / SCIENCE SGGW powstał jako platforma do popularyzacji nauki
SARS-CoV-2 i jego konsekwencje, czyli błyskawiczne przejście z tradycyjnej formy nauki do formuły w pełni zdigitalizowanej skłoniło nas do stworzenia odrębnego kanału, na którym zaczęliśmy publikować wykłady i ćwiczenia. Prezentowane treści są skierowane do studentów SGGW, ale także do kandydatów na studia na naszej uczelni oraz do szerokiego grona odbiorców zainteresowanych różnorodną tematyką przedstawianą przez naszych naukowców.
Skąd ten sukces?
Zaletą wykładów on-line jest niewątpliwe fakt ich szerokiej dostępności – o każdej porze i z każdego miejsca można zdobywać nowe informacje i poszerzać swoją wiedzę.
Dzięki wykładowcom i ekipie SGGW TV cały czas dodajemy nowe wykłady w formie video, których jest już, przypomnijmy, blisko 700!
SCIENCE SGGW okiem Ekipy SGGW TV – czyli jak to działa?
Historia
25 marca 2020 opublikowaliśmy na kanale SCIENCE SGGW pierwsze dwa wykłady doktora Pawła Oglęckiego, dziś na kanale znajduje się prawie 700 różnorodnych materiałów. Wykłady i ćwiczenia, ale też reportaże, felietony oraz transmisje live eventów edukacyjnych. Opowiadamy o projektach naukowych prowadzonych w naszej uczelni, popularyzujemy dokonania i odkrycia naszych naukowców. SGGW SCIENCE to źródło wiedzy eksperckiej w różnorodnych dziedzinach.
Zakres tematyczny
Wykłady dotyczące wirusów profesora Bańbury pozwoliły wielu widzom kanału poszerzyć wiedzę na tematy szczególnie ważne w czasie pandemii, zaś materiały przygotowane z udziałem pracowników Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka przedstawiły m.in. sposoby pomiarów składu ciała, a także pokazały jak przebiegają badania sensoryczne oraz zawartości mikro i makro elementów w danym produkcie. Przez tajniki logistyki przeprowadził nas prof. Bogdan Klepacki cyklu wykładów „Logistyka jest piękna”. O magii drzew opowiadała nam dr hab. Ewa Zaraś.
Dla maturzystów i studentów
Opublikowane kursy z chemii, matematyki, czy fizyki pomagają nie tylko studentom SGGW, lecz także cieszą się uznaniem pośród studentów innych ośrodków akademickich oraz uczniów szkół średnich.
Komunikacja omnichannel
Filmy, które publikujemy na kanale YouTube uzupełniamy stałą komunikacją z planu nagraniowego. Wiemy, że dobre zdjęcie to podstawa udanego posta. Wykorzystujemy zdjęcia do komunikacji w mediach społecznościowych – dajemy naszym odbiorcom treści merytoryczne i atrakcyjne wizualnie. Przenikamy do zindywidualizowanych baniek informacyjnych naszych odbiorców i serwujemy im dawkę wiedzy, którą znajdują na swoim feedzie.
Mamy świadomość, że konkurujemy o uwagę, zainteresowanie i zaangażowanie naszych odbiorców z tysiącami innych komunikatorów, dlatego przykładamy szczególną wagę do publikowanych na Facebooku, Instargramie i Tik Toku treści. Dbamy o to, aby nasze profile nie były tablicą ogłoszeniową – z sukcesami prowadzimy komunikację w social mediach zbudowaną na dialogowości i relacyjności z naszymi odbiorcami.
Treści na naszych profilach są tak zróżnicowane, jak zróżnicowane są tematy badawcze realizowane na SGGW – obok komunikatów o najnowszych odkryciach naukowych naszych badaczy, na naszych profilach można znaleźć treści lekkie, pozbawione dystansu i angażujące. Zachęcamy w ten sposób naszą społeczność do wchodzenia w interakcje z naszymi postami, a przez to bycia w stałym kontakcie z naszą marką – marką SGGW.
Synergia działań omichannelingowych jest skuteczna i efektywna – treści publikowane w ekosystemie mediów społecznościowych przenikają się i są ze sobą spójne. Jesteśmy wszędzie tam, gdzie nasi odbiorcy.
Przykłady zdjęć z backstage’u realizacji materiałów filmowych – posty na Facebooku i Instagramie
Oficjalne profile SGGW na Facebooku i na Istragramie to codzienna dawka ciekawostek i aktualności o Naszej Alma Mater. Poniżej prezentujemy raptem kilka przykładów naszej social mediowej narracji o uczelni.
Raki szlachetne – dr inż. Witold Strużyński z Instytutu Nauk o Zwierzętach SGGW od ponad 20 lat zajmuje się odtworzeniem i ochroną raka szlachetnego.
Dr Michał Orzechowski, prodziekan Wydział Leśny SGGW opowiada o terenówkach w LZD SGGW w Rogowie
Prof. dr hab. Marta Kupczyńska oprowadza nas po Katedrze Nauk Morfologicznych Instytut i Wydział Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie, prezentując infrastrukturę jednostki wykorzystywaną w kształceniu studentów
Doktor Kinga Domrazek z Kliniki Małych Zwierząt wraz z pacjentem Maczo
Koło Naukowe Ochrony i Konserwacji Drewna SGGW jest na corocznych warsztatach rzemieślniczych w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu
Prof. dr hab. Roman Niżnikowski i koza kazimierzowska – wszechstronnie użytkowa, łatwa w hodowli, mało wymagająca pod względem paszowym, łatwo nawiązująca kontakt z człowiekiem i przyjazna hodowcy.
Jak nagrać materiał?
Skontaktuj się z Biurem Prasowy SGGW. Napisz na adres rzecznik@sggw.edu.pl
Zapraszamy do korzystania z naszych materiałów i subskrybowania kanału SCIENCE SGGW.
Wszystkim naszym wykładowcom dziękujemy za zaangażowanie w popularyzację nauki!