Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki konkursów OPUS 25 i PRELUDIUM 22
Siedmioro naukowczyń i naukowców Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego otrzyma finansowanie w ramach konkursów OPUS 25 i PRELUDIUM 22 na badania podstawowe.
Konkursy OPUS i PRELUDIUM to konkursy NCN umożliwiające polskim naukowcom realizację badań podstawowych. Granty OPUS umożliwiają realizację kilkuletnich złożonych projektów, zbudowanie dużych zespołów naukowych, wykorzystanie wielkich międzynarodowych urządzeń badawczych oraz współpracę z partnerami zagranicznymi, niezależnie od etapu kariery naukowej, na jakim znajduje się kierownik projektu. Natomiast PRELUDIUM umożliwia badaczom na bardzo wczesnym etapie kariery, bo jeszcze przed doktoratem, nabycie pierwszego doświadczenia w realizacji projektów badawczych trwających nawet trzy lata.
W ramach konkursu OPUS 25 finansowanie otrzyma:
- dr hab. Magdalena Stobiecka z Instytutu Biologii na badania pt. „Opracowanie dualnych immuno-oligo-bioczujników do monitorowania i kontroli przerzutów raka jelita grubego oraz badanie małocząsteczkowych inhibitorów antyapoptotycznego biomarkera surwiwiny jako potencjalnej terapii przeciwnowotworowej”. Kwota dofinansowania: 1 781 041 PLN.
W ramach konkursu PRELUDIUM 22 finansowanie otrzymają:
mgr Marcin Kamil Tymiński z Instytutu Biologii na badania pt. „Zaburzenia oddziaływania fitoglobiny-reduktaza azotanowa w osiach zarodkowych izolowanych z nasion jabłoni (Malus domestica Borkh.) poddanych starzeniu”. Kwota dofinansowania: 139 812 PLN.
mgr inż. Michał Tadeusz Pruchniewski z Instytutu Biologii na badania pt. „Molekularny i fizjologiczny mechanizm działania biodegradowalnych rusztowań komórkowych opartych na elektroprzędzonej matrycy polimerowej wzbogaconej nanokompozytami węglowo-metalicznymi jako układ biomimetyczny wspomagający regenerację skóry”. Kwota dofinansowania: 209 840 PLN.
mgr inż. Małgorzata Maria Kubiak z Instytutu Biologii na badania pt. „Badanie wpływu hipoksji na metabolizm egzogennej ferrytyny oraz na jej rolę w regulacji wolnego żelaza w makrofagach i komórkach nowotworowych”. Kwota dofinansowania: 70 000 PLN.
mgr inż. Iwona Monika Szopa z Instytutu Medycyny Weterynaryjnej na badania pt. „Określenie roli cytokin wydzielanych przez limfocyty Th17 w rozwoju czerniaka u psów – badania in vitro”. Kwota dofinansowania: 209 840 PLN.
- Abu Zar Ghafoor z Instytutu Rolnictwa na badania pt. „Modelowanie wpływu zmian klimatu oraz zawartości węgla organicznego w glebie na właściwości wypiekowe odmian pszenicy ozimej w klimacie umiarkowanym”. Kwota dofinansowania: 139 727 PLN.
- mgr Łukasz Kopiasz z Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka na badania pt. „Ocena wpływu beta-glukanu z owsa na integralność bariery jelitowej w chemicznie
indukowanym zapaleniu jelita grubego”. Kwota dofinansowania: 139 690 PLN.
W ramach tych dwóch konkursów Narodowego Centrum Nauki finansowanie w kwocie 338 milionów złotych otrzyma 407 projektów. Jak podaje NCN z powodu zamrożonego budżetu wskaźnik sukcesu w tej edycji wyniósł 8,06% dla OPUS i 10,73% dla PRELUDIUM.